Need riskantsed sotsiaalmeedia grupid

Aastaid tagasi avalikkust raputanud uudised mürgiseid MMS-i ja DMSO ühendeid tarbivatest inimestest ei ole kuhugi kadunud. Vastupidi, mitmesugused lood Facebookis nii tekstis kui ka pildis on neid gruppe lausa kasvatanud, sest ka negatiivne reklaam on reklaam.


Rääkimata videotest YouTube´i keskkonnas, kus räägitakse MMS-i manustamisest ja kasulikkusest. Kes otsib, see leiab endale sobivat materjali alati. Pahatihti ei leia MMS-i propageerijad ja pooldajad aga vastupidist, lausa teaduslikult selle aine kahjulikkust tõestavat materjali ega taha kahjulike kõrvalmõjude ilmnedes arsti poole pöörduda.

Teisitimõtlejad heidetakse välja

Ent nüüd on teatav pretsedent loodud: Facebook otsustas paar päeva tagasi terviseameti kaebuste põhjal MMS-i propageeriva grupi sulgeda. Olenemata sellest, et Facebooki grupp on suletud, töötab „imerohtu“ propageeriv YouTube´i kanal endiselt ning ilmselt ei pea kaua ootama, kuni eestvedajad uue samalaadse virtuaalse kogunemispaiga avavad. Millal ja kas üldse see taas terviseameti vaatevälja jõuab, on iseküsimus. Ajal, mil igaüks võib sotsiaalmeedias teha peaaegu kõike, mida iganes soovib, võib sarnaseid gruppe luua ühel päeval lausa mitmeid.

Sotsiaalmeedia gruppides, kus on võimalik kohtuda teiste, sageli väga äärmusliku maailmavaatega inimestega, laskutakse pikapeale veel sügavamasse äärmusse ning teisitimõtlejad lükatakse kiiresti välja. Kui meediasse lekkisid esimesed kõhedust tekitavad uudised gruppi postitajate sulest, tuli gruppi soovijatel edaspidi oma liitumissoovi põhjendada. Tihti on teisitimõtlejate seas vaid need, kes tahavad kaitsta peamiselt lapsi, lemmikloomi ja vanureid, kes enda kaitseks ise välja astuda ei saa.

Ometi otsitakse grupis abi autoukse vahele jäänud paistes sõrmele, munasarjavähile ja lausa rähmas silmadele. Seda, et mürgise aine sissejoomine põhjustab oksendamist, põletikku või muud, loetakse „tervenemise märgiks“. Fakt, et sarnased „kõrvaltoimed“ on ka ravimipakendile kirja pandud, kuid neid tihtilugu ette ei tule, jäetakse tähelepanuta.

Fakt, et ravimi manustamise tagajärjel hakkab haigel parem, jääb samuti tähelepanuta. Kahetsusväärselt ei peeta ravimeid piisavalt usaldusväärseiks ning haaratakse aine järele, mille tervendavat toimet üheski teaduslikus artiklis ei toetata. Eirati ka kümneid arste ja nende kirjutatud artikleid, kus paluti söövitavat ainet loomadele ja lastele mitte sisse joota ega seda ka ise tarbida.

Grupi sulgemine probleemi ei lahenda

Nüüd on grupp suletud, ent see pole probleemi sügavamat olemust siiski lahendanud. Ühiskonnas on endiselt neid, kes tilgutavad MMS-i silma ja ninna, propageerivad seda oma tuttavatele ning joodavad sisse lastele. Põhjuseni, miks on otsustatud arsti ja haigla asemel katsetada alternatiivseid aineid, ei ole siiani jõutud. Seda probleemi pole terviseameti nõudmisel Facebooki vastava grupi sulgemisega lahendatud.

Grupi sulgemise asemel, kuhu kuulusid ka arstid, kes soovisid teada, millega potentsiaalsed patsiendid end ravivad ja millised müüdid ühiskonnas levivad, oleks saanud vähemalt veidikenegi mõistuseraasule koputada. Nüüd jäid MMS-i tarvitajad oma haigustega üksi ning arstidel on nendeni veel raskem jõuda. Põhjusi, miks inimesed pöörduvad perearsti või erakorralise meditsiini osakonna asemel hoopis sotsiaalmeediasse, pole siiani leitud. Kas selleks on pikad ravijärjekorrad, meditsiini umbusaldamine või midagi muud, polegi lõpuni selge.

Infoajastu ühiskond, kellel on kogu maailma info vabalt kasutada, vajab lisaks kriitikameele arendamisele ka kõvasti südamele ja mõistusele koputamist. Võib-olla tasuks alustada koolidest ja lasteaedadest, et süvendada usku teaduspõhisesse meditsiini ja aastaid koolis tudeerinud arstidesse, kes oskavad abivajajat ka päriselt aidata.

Ehk siis ei kasva üles uus põlvkond, kes ei vaata abi otsides doktori otsa, vaid mürgise kemikaali pudelisse. Lisaks tasub lastele juba väikesest peale õpetada, et kõike, mis internetis levib, ei tasu uskuda ning kriitikameel kulub edaspidi marjaks ära.

KERTTU-KADI VANAMB, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus