Muuseumiööst kutsuvad osa saama ka Jõgevamaa muuseumid

Ülehomme saavad kultuurihuvilised kõikjal Eestis osa üleriigilise muuseumiöö sündmustest. Hilisõhtuni on avatud ka mitu Jõgevamaa mäluasutust ning osa neist pakuvad põnevaid lisaprogramme.


Tänavuse muuseumiöö teema, “Öös on mänge”, on inspireeritud Eestis käimas olevast laste ja noorte kultuuriaastast. Mis ei tähenda, et muuseumiööst oleksid osa saama oodatud ainult lapsed: ka täiskasvanutele meeldib ju mängida.

Jõgeval Betti Alveri muuseumis algab muuseumiöö programm teatrimängudega: Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja gümnaasiumiastme trupi esituses saab kell 18 vaadata Betti Alveri poeemi “Pirnipuu” põhjal loodud samanimelist lavastust, mis valmis Lianne Saage-Vahuri käe all möödunud sügisesteks Betti Alverile pühendatud luulepäevadeks “Tähetund”. See lavastus tõi trupile luulepäevade peapreemia. Kui luulepäevade aegne etendus toimus kultuurikeskuses, siis nüüd on lavastust võimalik vaadata Betti Alveri sünnimajas. See peaks andma lavaloole huvitava lisanüansi.

Kell 19.30 algab muuseumis Eha Niglase juhendatav rahvamängude töötuba. Eha Niglas on Jõgeva muusikakooli akordioniõpetaja ning muusikakooli rahvapilliansamblite Tuustar ja Nöpsid juhendaja. Ta on uurinud rahvalike mängude ja tantsude varasalve ning tutvustab sealt leitut ka muuseumiöölistele. Eha tõmbab oma aktiivsusega alati rahva kaasa, nii et küllap leiab end nüüdki laulmast, tantsimast ja rahvamänge mängimast ka mõni selline inimene, kes tavaliselt pigem pealtvaatajaks jääb.

“Seekord on meil, jah, aktiivsem muuseumiöö kui tavaliselt. Ainult vaatamisest-kuulamisest ei piisa, tuleb ka ise kaasa teha,” ütles Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru. “Loomulikult saab muuseumiööl tutvuda meie püsiekspositsiooniga, samuti Jõgeva kunstikooli tänavuste lõputöödega, mis väljas muuseumi saalis.

Maakonnakeskuses on muuseumiööl avatud ka MTÜ Pommiauk loodud Jõgewa muuseum.

“Pakume oma ekspositsiooniga tutvumise võimalust ja kui keegi väga tahab, võime ta viia vaatama uut, rajatavat muuseumimaja,” ütles MTÜ Pommiauk eestvedaja Sergei Jerjomin.

Kolme koori kontsert

Põltsamaa muuseum korraldab, nagu mullugi, muuseumiöö puhul bussiekskursiooni. Kui mullu liiguti ringi põhiliselt Pajusi vallas, siis ülehomme võetakse suund Puurmanile.

“Põhiaja veedame Puurmani lossis, mida tutvustab Raina Rumvolt. “Uudistame ka Puurmani mõisaparki, Kursi kirikut ning Saduküla mõisa, külakeskust ja õigeusukirikut.”

Bussireis, millele tuleb end eelnevalt registreerida, algab kell 15 ja kestab neli tundi. Pikemalt ära olla ei taheta, sest kell 19 algab Põltsamaa kirikus kolme koori kontsert: esinevad Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi õpetajate ja lastevanemate segakoor Imbi Laasi ja Ayaka Ueda juhatusel, segakoor Madona Lätist, Madona linnast Jānis Rijnieksi juhatusel ning EELK Põltsamaa Niguliste koguduse segakoor Reet Sesteri juhatusel. Orelil musitseerib Ülle Noormägi.

Muuseumiööd saab nautida ka bussireisile minemata. Avatud on Põltsamaa muuseumi püsiekspositsioon, mis saab laupäevaks toreda täienduse Põltsamaalt pärit arhitektuuritudengi Maria Alneki loodud Põltsamaa lossi maketi näol. Tegemist pole mitte vana lossi rekonstruktsiooniga, vaid lossi tulevikuvisiooniga. Muuseumis saab mänge mängida ja lossihoovis uudistada, kuidas valmivad rakupõletustehnikas keraamilised esemed.

Põltsamaal on muuseumiöö ajal avatud ka aadressil Vahe tn 7 asuv Riho Laanese raadiote püsinäitus.

“Eelmisest muuseumiööst möödunud aasta jooksul on ekspositsioon täienenud mitme uue raadioaparaadiga,” ütles Riho Laanes. “Praegu on sildistatud aparaate kokku 186. Kõige huvitavamad on kindlasti enne 1940. aastat valmistatud raadiod, mõned neist Rootsi päritolu, mõned Hollandi Philipsi firmas toodetud. Ja kõik on kenasti töökorras. Püsiekspositsiooni põhjal saab lahti seletada raadio ajaloo: algul olid suurte, siis väiksemate lampidega raadiod, seejärel tulid transistoride ja siis juba mikroskeemidega raadiod.”

Teatrit ja tantsu

Pajusi ait-kuivatis saab muuseumiööl kell 19 vaadata Jõgevamaa gümnaasiumi teatritrupi “Tasa&Kaal” etendust “Head tüdrukud lähevad taevasse (teised vaatavad ise, kuidas saavad)”. Pajusi rahvamaja juhataja Janne Vaabla palub kõikidel huvilistel panna end soojalt riidesse. Tükk kestab pool tundi. Pärast teatrietendust teeb Pajusi etnotantsurühm rahvale sooja, kutsudes neid endaga koos tantsima ning õpetades põnevaid uusi tantse. Pilet maksab kolm eurot, sest Pajusi muuseumiöö pole ametlikus programmis. Janne Vaabla lisas, et kes pole varem Pajusi ait-kuivatis käinud, avastab enda jaoks uue mõnusa paiga.

Kääpal tegutsevas Kalevipoja muuseumis saab muuseumiööl lisaks püsiekspositsiooniga tutvumisele mitmesuguseid mänge mängida.

“Meil on välja pakkuda suur Lotte-mäng, “Reis ümber maailma”, “Monopol” ja “Alias”. Üritame välja selgitada muuseumikülastajate lemmikmängu,” sõnas Kalevipoja muuseumi juhataja Ulvi Tamm. “Meenutame ka vanu lihtsaid mänge, mille jaoks mingeid erilisi mänguvahendeid vaja pole.”

Palamuse kihelkonnakoolimuuseum oli esimene Jõgevamaa muuseum, kes Euroopa muuseumide eeskujul külastajatele muuseumiöö programmi pakkuma hakkas. Isegi Eesti mastaabis oldi üks muuseumiöö pioneere. Tänavu muuseumiööl aga Palamusele minna ei tasu, sest sealne muuseum on rekonstrueerimiseks suletud. Ehitustööd küll veel ei käi, ent maja on juba tühjaks tehtud.

“Ehitushanke pakkumised on tehtud, mai lõpuks saame loodetavasti ehitaja välja valitud. Vana kihelkonnakoolihoone rekonstrueerimiseks ja uue külastuskeskuse rajamiseks peaks kuluma üksteist kuud. Kui siis paar kuud kolimiseks juurde arvestada, saame loodetavasti planeeritud ajal, st 21. juunil 2018 taas uksed avada,” ütles Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi direktor Arne Tegelmann.

Muuseumiööd tähistatakse üle-eestiliselt juba üheksandat korda. Kogu Eestis on kella 18-23 avatud paarsada muuseumi ja mäluasutust ning neisse pääseb üldjuhul tasuta. Möödunud aastal tehti muuseumiööl umbes 106  000 muuseumikülastust.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus