Muuseumiööl käis Põltsamaa rahvas Puurmanit uudistamas

Kui eelmisel aastal korraldas Põltsamaa muuseum muuseumiööl huvilistele väljasõidu Pajusi piirkonda, siis tänavu oli reisisihiks Puurmani vald, täpsemini küll Puurmani mõis.


Seekordne muuseumiöö kandis pealkirja “Öös on mänge”. Muuseumiöö seltskonnale giidiks olnud Põltsamaa muuseumi varahoidja Nelli Pius lausus, et iga korralik giid varub seltskonnale, millele hetkel teejuhiks on, ühe hea ja ühe halva uudise.

Tulevase ühisvalla kaugeim keskus

Halvaks uudiseks oli tõsiasi, et Põltsamaa muuseumi juhataja Rutt Tänav seekord ringsõidule kaasa tulla ei saanud, sest tal tuli tegeleda kahe Põltsamaale saabunud laulukooriga, kes laupäeva õhtul EELK Põltsamaa kirikus kontserdi andsid.

Heaks uudiseks pidas Nelli Pius seda, et ta ise ei ole küll Puurmani kandi ajalooga kõige paremini kursis, aga teab, et reisiseltskonnas on inimesi, kes Puurmani kanti hästi tunnevad ning kes teda kindlasti aitavad.

Nelli Pius lausus, et tegelikult sõidetakse Puurmani maile ka põhjusel, et Puurmani vald on haldusreformi käigus liitumas Põltsamaa ja Pajusi valla ning Põltsamaa linnaga. Samas on ülejäänud kolme liituva omavalitsuse inimesed Puurmani kui tulevase ühisvalla keskusest kõige kaugemale jääva omavalitsuse elu-oluga kõige vähem kursis.

Puurmani mõis võlus kõiki külalisi

Puurmani mõisa juures tervitas reisiseltskonda mõisakooli huvijuht Raina Rumvolt. Ta rääkis, et Puurmani mõisakompleks kuulus perekond Manteuffelitele. Perekond oli üks rikkamaid ja kuulsamaid aadlisuguvõsasid, kellele kuulus umbes 12 mõisa. Põhiliselt tegeles mõis põllu- ja metsamajandusega ning mingil hetkel rajati sinna ka punase telliskivi tehas. Tallinna-Tartu maanteelt Puurmanisse sisse sõites võib tee ääres silmata punasest telliskivist müüri, mis on tollest ajast pärit.

Praegu tegutseb mõisahäärberis Puurmani mõisakool, mis kuulub Eesti Mõisakoolide Ühendusse. Selle ühenduse vahendusel on Puurmani kompleksile õnnestunud raha saada ning mõisahooned korda teha. Kõige suurem remonditöö tehti ära aastal 2010, mil lõviosa rahast kulus mõisa peahoone esimese korruse kordategemisele. Seal on säilinud ka kõige rohkem n-ö mõisaaegseid dekoratsioone, kaunistusi ja kunagist ehedat stiili.

Teine pikem peatus tehti Kursi kiriku juures, kus tutvuti nii kiriku kui ka pastoraadiga. Seal jagas reisiseltskonnale selgitusi EELK Kursi Maarja-Eliisabeti koguduse juhatuse esimees Meelis Amur.

Tagasitee Põltsamaale kulges läbi Härjanurme, Jõune, Saduküla ja Pööra küla, mis haldusreformi käigus erinevalt ülejäänud Puurmani vallast Jõgeva valla koosseisu lähevad.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus