Mida kõike saab teha Polli laborites

Meie väikesed toidutootjad ei tea, mida kõike saab maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Polli aiandusuuringute keskuses teha. Keskuse juhataja Piia Pääso sõnul peaksid ettevõtjad tulema Polli keskusesse külla, siis nad näevad, milliseid võimalusi neile pakutakse ning küllap tulevad siis ka ideed. Ka need ettevõtjad, kes mingit tooret kasvatavad, võiksid tulla kohale ja olukorraga tutvuda. Tasuks järele proovida, mida toodetud toormest saab valmistada. Nad saaksid riskivabalt ilma investeeringuteta turu ära katsetada.

Pollis on puuviljandusteadusega tegeletud juba 70 aastat, aretatud uusi, just Eesti kliimasse sobivaid, puuvilja- ja marjasorte, uuritud kasvatustehnoloogiaid ning erinevate sortide sobivust töötlemiseks ja säilitamiseks. Esmase töötlemise üksus ettevõtjatele tootearendus- ja töötlemisteenuse pakkumiseks valmis 2009. aastal. “Saame teha mahlasid, moose, püreesid, maiuseid, kuivatatud tooteid – need võimalused on meil kõik olemas. Veel on meil hoidla, kus pakume ettevõtjatele sügavkülmas hoidmise teenust. Tihti on toormega nii, et see ei säili väga kaua toorena. Hooajal ei jõua ka kõike töödelda.”

Tänu kompetentsikeskuse laborite valmissaamisele on võimalik ettevõtjatele oluliselt laiemat töötlemise spektrit pakkuda. “Nüüd on kogu taimne toore, sealhulgas ravimtaimede ja mahlade-mooside jääkide väärindamine võimalik. Uurime, mida saab teha kestade jääkidest, mida saab teha seemnetest. Ka tomatimahla pressimise jääkidest saab veel midagi väga kasulikku teha. Konkreetse arenduseni ei ole me veel jõudnud.” Kompetentsikeskuses on võimalik toota nii kõrge bioaktiivsete ühendite sisaldusega taimseid õlisid kui vedelikekstrakte.

Pollis on olemas tunnustus toidu tootmiseks, samuti mahetunnustus ning valikpagaritoodete tegemise õigus.

Järjest rohkem hakatakse viimasel ajal kasutama marjajahusid pagaritoodetes. Pollis saab neid kõiki valmistada ning samuti ka toote välja arendada. Ka saab komptentsikeskuses õlist ekstrakte valmistada.

Tormas tegutseval firmal Marimarta oli 2013. aasta suure tomatisaagi realiseerimisel vaja leida koostööpartner. Koostöö maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Polli aiandusuuringute keskusega sai valmis tomatimahl. Ühekordsest tellimusest on saanud püsiv koostöö ja lisandunud mõtteid järgmisteks sammudeks. Osaühing Marimarta alustas tegevust 1999, osaühinguna alates 2008. Kasvatatakse maasikaid, tomateid, kurke, maasikataimi.

Polli aiandusuuringute keskuses

Puuviljade ja marjade

*Sordiaretus

*Kasvatustehnoloogiad

*Istikute ja paljundusmaterjali müük

*Geneetilise ressursi säilitamine

*Säilitustehnoloogiad

*Esmane töötlemine pilootses mahus

Taimse tooraine

*Töötlemistehnoloogiad täielikuks väärindamiseks (õlid, ekstraktid ja pulbrid)

*Biokeemilised ja mikrobioloogilised analüüsid

*Kvaliteetsest taimsest toorainest kõrge lisandväärtusega funktsionaalsete omadustega toodete teadmistepõhine tootearendus ja tootmine.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus