Meeleolud maastikel ja kirss tordil

Jõgevalanna Liidi Kirss tegi oma esimesed sammud kunstirajal umbes kakskümmend aastat tagasi. Nüüdseks on maalimine muutunud tema kireks. Ülemöödunud neljapäeval avas ta Jõgeva linnaraamatukogu teise korruse lugemissaalis oma järjekordse isikunäituse, mis kannab pealkirja “Meeleolu maastikud”.


Selle näituse seitseteist õli- ja akrüülmaali kujutavadki maastikke: enamasti eestimaiseid, aga sekka on sattunud ka mõni kaugem, näiteks Alpide motiiv. Ning Liidi Kirsi maalitud maastikud kannavad tõepoolest igaüks mingit meeleolu. Ent need on ka kadestamisväärselt hea kompositsiooniga. Kompositsiooni ja koloriiti tõstis näitusetööde puhul esile ka kunstnik Robert Suvi, kelle juhendatavas stuudios Liidi Kirss praegu maalimas käib.

“Kompositsioon on maalikunstis kõige alus,” ütles Robert Suvi. “Liidi maalide kompositsioonile pole midagi ette heita. Teine tähtis asi on koloriit. Ka see on Liidil hästi paigas. Kui kunstniku nimi kinni katta, võiks Liidi maale Elmar Kitse või Kalju Nageli tööde pähe pakkuda. Nii et tase on juba olemas, nüüd tuleb Liidil veel oma nimi “tööle panna”. See oleks nagu kirss tordil.”

Näituse autor ise end veel päris profiks ei pidanud, vaid ütles Vladimir Iljitš Lenini üht tuntumat tsitaati pruukides, et tal tuleb veel õppida, õppida, õppida. Ning arendada oma isikupära.

Tule keldrist välja!

Liidi Kirss on sündinud Võrumaal, tema lapsepõlv ja suurem osa tööaastatest möödusid Järvamaal. Jõgeval elab ta 1994. aastast. Ta on töötanud haljastaja ja massöörina, nüüd peab aga pensionipõlve. Kunstipisikust nakatus ta, nagu öeldud, paarkümmend aastat tagasi: siis nägi ta lehekuulutust, mis kutsus huvilisi Jõgeva kunstikooli avatud stuudiosse, mida juhendas toona Elita Järvela. Viimastel aastatel on Liidile olulisimaks õpetajaks kujunenud Robert Suvi. Mõlemalt õpetajalt on kunstiharrastaja palju saanud.

“Mäletan, kuidas viisin Elitale kunagi näha ühe iseseisvalt tehtud töö. Ta vaatas seda ja küsis, kus ma selle maalisin. Ütlesin, et keldris: kelder oli mul kodus kõige rahulikum koht. Aga Elita ütles selle peale: “Tule sealt ära päevavalgele.” Siis sain ise ka aru, et napi valgusega maalides lähevad toonid poriseks,” meenutas Liidi Kirss.

Robert Suvilt on ta kaasa saanud näiteks oskuse, kuidas maalida maastiku peegeldust veel. Et see tal “käpas” on, tõestab üks metsajärve kujutav näitusetöö.

“Veepeegelduse maalimine on omaette oskus, sest maastik ja selle peegeldus pole ju identsed,” ütles Liidi ja jutustas, et veepeegelduse maalimise sai ta selgeks Jõgeva alevikus Pedja ääres juhendaja, st Robert Suvi enda maja maalides. Hiljem kinkiski Liidi selle pildi Robertile.

Viimane on õpetanud Liidile ka seda, et pilti ei tohi n-ö üle maalida, vaid tuleb osata õigel ajal lõpetada.

“Mõnikord vaatab Robert mu tööd ja ütleb: “Kõik, aitab! Rohkem pole vaja! See pilt on valmis!”,” ütles Liidi Kirss. “Vahel palun ise, et ta ka kriitikat teeks, aga tema ütleb, et kui kõik on enam-vähem korras, siis ta ei tule segama.”

Toetav seltskond

Praegu käib Robert Suvi kunstistuudio koos spordikeskuses Virtus, kus tegutseb ka Jõgeva kunstikool. Liidi Kirss on küll juba kogenud maalija, ent hindab endiselt võimalust juhendaja käe all kunstiga tegelda. Kunstikooli avatud stuudios ja Robert Suvi stuudios osalemine on talle andnud ka toetava seltskonna, kes tema kunstist rõõmu tunneb ja tema edusammudele kaasa elab. Märkimisväärne osa sellest seltskonnast oli ka näituse avamisel kohal. Vanaema suurpäeval osalesid ka Liidile väga kallid lapselapsed, üheteistaastane Rico ja kuuene Lisette. Viimane teeb Liidi sõnul väga toredaid pilte, kui talle värvid kätte anda. Nii et vanaemale on juba mantlipärija kasvamas.

Kui Robert Suvi sõnul peaks Liidi Kirss nüüd oma nime “tööle panema”, siis tegelikult tema nimi tasapisi juba töötab. Spetsiaalset reklaami pole Liidi teinud, ent info levib suust suhu ja inimesed tulevad tema juurde koju tema töid vaatama ja ostma. Nii et kunst polegi Liidi Kirsile enam ainult viis kvaliteetselt aega veeta.

Liidi Kirsi õli- ja akrüülmaalide näitust, mis toob vaatajani kõigi aastaaegade meeleolusid, saab raamatukogus vaadata 31. jaanuarini.

Liidi Kirss

* Sündinud Võrumaal, lapsepõlv ja suurem osa tööaastatest möödusid Järvamaal.

* Jõgeval elab 1994. aastast.

* On töötanud haljastaja ja massöörina, praegu pensionil.

* Kunstiga on tegelnud paarkümmend aastat, algul Jõgeva kunstikooli avatud stuudios ja praegu Robert Suvi kunstistuudios.

* Viljeleb õli-, akrüül- ja pastellmaali, põhimotiiviks on maastikud.

* Praegu Jõgeva linnaraamatukogus üleval olev “Meeleolu maastikud” on Liidi Kirsi neljas isikunäitus, lisaks neile on ta üles astunud grupinäitustel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus