Marten Liiv alustas olümpiaks valmistumist koduses Adaveres

Jõlupühade eel kahekümne ühe aastaseks saanud kiiruisutaja Marten Liiv kindlustas eduka esinemisega Põhja-Ameerikas toimunud MK-etappidel pääsu veebruaris peetavatele Pyeongchangi taliolümpiamängudele. Kaks kuud enne elu esimest olümpiastarti on Liiv alustanud tippvormi kogumist, harjutades koduses Adaveres oma esimese treeneri Väino Treimani pilgu all.


Marten Liivi jaoks on viimased nädalad olnud väga kiired ‒ Salt Lake City MK-etapilt kojujõudmise järel on ta pidanud treeningute kõrval leidma aega arvukateks intervjuudeks ning viibima erinevatel üritustel Tallinnast Jõgevani. “Tuli on tõesti takus olnud,” naeris Eesti parim meeskiiruisutaja. “Õnneks olen saanud oma tegemisi siiski nii planeerida, et ükski treening pole seetõttu kannatanud. Mõnel puhul on õnnestunud üritustel käimine ühendada teiste vajalike asjadega ‒ sihtasutuse Noored Olümpiale, mille stipendiaat ma olen, digiturunduse koolitusel käies sai näiteks ka viisaasju aetud.”

17 võistlusstardist viis tõid uue Eesti rekordi

Möödunud aastal Põltsamaa ühisgümnaasiumi lõpetanud Marten Liiv andis oma panuse ka veebruaris toimuvate Põltsamaa valla koolide olümpiamängude ettevalmistusse, osaledes olümpiavõistkondade pildistamisel. Muuhulgas said tulevase olümplasega koos pildile ka suure uisuriigi Hollandi värvides olnud kolmanda klassi lapsed. “Loodetavasti aitab korraga kahe omakandi sportlase olümpiale pääsemine kaasa Põltsamaa piirkonna noorte spordihuvi kasvule ning annab uue hoo ka meie kiiruisutamise arengule,” märkis Marten Liiv.

Olümpiahooajal on Marten Liiv kaasa teinud seitsmel võistlusel, seitsmeteistkümnest võistlusstardist viis on lõppenud uue Eesti rekordiga. Hooaega alustas Liiv kolme võistlusega Inzellis ning tegi seejärel kaasa MK-sarja avaetapil Heerenveenis. Stavangeri MK-etapist ta aga loobus ning suundus selle asemel Põhja-Ameerikasse, et kohaneda otsustavate startide eel sealsete oludega.

“Ettevalmistus hooajaks oli väga hea, kõik peamised eesmärgid said treeningutega täidetud,” lausus adaverelane. “Panime treener Hannes Wolfiga juba oktoobri alguses paika, et minu võistlus peab olema Calgary MK-etapp. Kõik läkski plaanipäraselt ning mingeid tagasilööke selles suhtes ei tekkinud.”

Esmakordselt Põhja-Ameerikas võistelnud Liivil sealsete kiirete radadega kohanemisel raskusi ei olnud, juba esimene võistlus Calgarys tõi Eesti rekordid kolmel lühemal uisudistantsil. “Kohe esimeses trennis tundsin, et jää on ikka väga kiire,” ütles ta. “Sirgetel seda väga ei tunnegi, aga just kurvist sirgele minnes tajud, et hoog on palju suurem kui teistel radadel. Tekib lausa selline tunne, et kurvis peab vähem tööd tegema ja ei pea nii tugevalt tõukama kui Euroopas. Sõitsime hästi kergelt, aga ringiajad olid ikka paremad kui Euroopas samamoodi sõites. Nagu oleks ring seal lühem,” muigas Liiv.

Calgary MK-etapil aitas olümpiale viinud rekordaega 1.08,70 saavutada ka hea konkurents samas paaris sõitnud eakaaslase Stanislav Palkiniga. “Enne võistlust teadsin, et oleme temaga üsna võrdsed, Heerenveenis edestasin teda kuue sajandikuga,” märkis siserajalt startinud ja esimeses vaheajapunktis Kasahstani uisutajat edestanud Liiv. “1000 meetris on siserajalt alustades lihtsam hoogu koguda, esimese kurvi raadius on väiksem. Sõitsime kogu distantsi võrdselt, lõpuks edestas ta mind kahe sajandikuga.”

Nädal hiljem toimunud Salt Lake City MK-etapil koges Marten Liiv samal distantsil ebaõnne. “Teise kurvi lõpus juhtus midagi uisuteraga, viskas jala alt ära ning panin vasaku käe korraks maha,” ütles ta. “Sain tasakaalu õnneks siiski tagasi, aga teadsin, et hea lõpuaeg on läinud.”

Head kiirust näitas Liiv Salt Lake Citys 1500 meetri distantsil, kus sõidetud karjääri paremuselt teine aeg 1.46,80 annab olümpia varunimekirjas talle teise koha. “Nädal varem see distants ebaõnnestus ning Salt Lake Citys läksin maksimumi andma. Natuke jäi siiski puudu,” nentis Liiv.

Treenib Adaveres Väino Treimani käe all

Calgary MK-etapi ajal sai Marten Liiv kaasa elada ka Saskia Alusalule, kes saavutas ühisstardiga sõidus neljanda koha ning kindlustas samuti olümpialepääsu. “Sõitsin sel ajal pukil ning vaatasin Saskia finaalsõitu telerist. Magasin selle hetke maha, kui ta eest ära sõitis, ma ei olnud selleks üldse valmis, et ta seda teeb. Kui aga seda märkasin, oli ikka väga hea meel. Saskia valis väga hea taktika,” rõõmustas Marten Liiv koondisekaaslase edu üle.

Praegu treenib Marten Liiv Adaveres oma esimese treeneri Väino Treimani juhendamisel, jaanuaris liitub ta taas Hannes Wolfi käe all harjutava Austria koondise treeningutega.

“Kõik on samamoodi nagu enne ning olümpiaga seoses ei ole plaanis midagi muuta,” lausus hooaja teiseks pooleks uude vormitippu jõudmiseks tööd alustanud Liiv. “MK-etappide ajal tugevat trenni teha ei saa, valmistutakse vaid võistlusteks. Seetõttu ongi praegu selline hea periood, kus saab keskenduda ainult treeningule, et saada vorm tagasi sellisesse seisu, mis oli enne MK-d. Selles mõttes läheb hetkel kõik päris hästi. Adaveres teen treeningutel praegu enamasti libelauda, hüppeimitatsioone ja jõudu, aeroobse poole pealt sõidan pukil jalgratast.”

Austria koondisse kuuluvatest meeskiiruisutajatest kvalifitseerus Pyeongchangi olümpiale vaid ühisstardiga sõidus kaasa tegev Linus Heidegger. “Linus võitis Calgary MK-etapil finaalsõidus ühe vahefiniši ning tagas viienda kohaga endale koha olümpial,” rääkis Liiv oma treeningkaaslaste käekäigust. “Head võimalused olid ka Armin Hageril, kes sai veebruaris MM-il ühisstardiga sõidus viienda koha. Selle hooaja MK-etapid tal aga ebaõnnestusid. Calgarys pääses ta küll finaali, kuid ei jõudnud paremate hulka.”

EM-ile Venemaale läheb otse Eestist

Jaanuari esimesel nädalavahetusel teeb Marten Liiv kaasa Venemaal Kolomnas peetavatel EM-võistlustel. “Hetkel ei ole Austriasse mineku aeg veel paigas, tõenäoliselt lähengi EM-ile Eestist ning saan seal treeneri ja treeningkaaslastega kokku,” lausus Marten Liiv. “Pärast seda treenime kas Innsbruckis või Inzellis. Jaanuari teises pooles teen kaasa Saksamaal Erfurtis toimuval MK-sarja viiendal etapil ning tõenäoliselt ka Innsbruckis peetaval neo-seenioride MK-etapil, kus on hea natuke väiksemas konkurentsis saada vahetult enne olümpiat vajalikku võistluspinget ja -kogemust.”

Pyeongchangi olümpiamängude kiiruisutamisvõistlused toimuvad 10.-24. veebruarini Lõuna-Korea idarannikul asuvas Gangneungis. 41 meetri kõrgusel merepinnast asuv jäähall avati 230 tuhande elanikuga linnas kaks aastat tagasi, tänavu veebruaris peeti seal kiiruisutamise üksikdistantside MM-võistlused. “MM-il sõideti üsna häid aegu, seetõttu loodan, et sealne jää on kiirem kui näiteks Inzellis,” märkis Marten Liiv, kellel on Aasia uisuradadest häid mälestusi, võitis ta ju oma karjääri esimese tiitlivõistluste medali, juunioride MM-võistluste pronksi, Hiinas Changchunis.

Meeste 1000 meetri distants on olümpiakavas kiiruisutamisvõistluste eelviimasel päeval, 23. veebruaril. Kui Marten Liivil õnnestub starti pääseda ka 1500 meetri distantsil, siis see ala on kavas kümme päeva varem, 13. veebruaril. “Ma ei usu, et selline pikk vahe oleks probleemiks,” ütles Liiv. “Võib-olla olekski hea, kui saab enne võistlustingimustes jää ära proovida ning seejärel rahulikult valmistuda põhidistantsiks.”

Hetkel Marten Liiv oma senise karjääri suurimaks võistluseks eesmärke ei sea ning olümpiaärevust ei tunne. “Kuna stardini on veel kaks kuud, siis ma sellele praegu väga palju ei mõtle, saan kõike rahulikult võtta ning treeningutele keskenduda,” lausus ta.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus