Mando Trio kogub plaadi väljaandmiseks toetust

Umbes poolteist aastat tagasi, 2016. aasta oktoobris, sündis Viljandis üks vahva muusikaline kooslus – Mando Trio, milles lööb kaasa ka Jõgeva noormees, Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärimusmuusikatudeng Tanel Sakrits. Praegu kogub trio Hooandja keskkonnas oma esikplaadi väljaandmiseks toetust.


Peale Taneli mängivad trios tema kursusekaaslane Kristjan Kuusmik (mõlemal on kultuuriakadeemias käsil teine õppeaasta) ja nüüdseks akadeemia juba lõpetanud Hans Mihkel Vares.

„2016. aasta sügisel, kooliaasta alguses, kutsus tollal Pärimusmuusika Keskuses töötanud Jaan Jaago meid oktoobrikuu Tantsumajja (see on Viljandi pärimusmuusika aidas toimiv tantsuõhtute sari – R.M) mängima. Seal on tavaks, et iga kord mängib tantsuks ka üks tudengitrio, ning Jaan mõtles, et võiks proovida ainult mandoliinidest koosnevat triot,” meenutas Tanel Sakrits. “Hans ja Kristjan tulid mõttega kohe kaasa ja nii saigi natuke rohkem kui aasta tagasi teoks meie esimene esinemine. Oktoobrit loemegi nüüd oma sünnipäevakuuks.”

Mando Triot on kuulda saanud ka Jõgeval. Näiteks astusid nad üles möödunud aasta aprillis muusikakoolis korraldatud ansamblite päeval: Tanel Sakrits on ju mullu 60. sünnipäeva tähistanud Jõgeva muusikakooli vilistlane. Trio senise tegutsemisaja erilisemad esinemised leidsid aga aset möödunud suvisel Viljandi pärimusmuusika festivalil.

„Seal õnnestus meil teha isegi mitu etteastet,” ütles Sakrits. “Esiteks oli meil päris oma kontsert Kultrahoovi laval, kuhu kutsusime lõpupoole endaga kaasa mängima oma head eeskujud ja õpetajad Villu Talsi ja Jaanus Põlderi. Lisaks mängisime kultuuriakadeemia väikelaval ja ühes öö poole tantsumajas. Üsna ootamatult avanes meil viimasel päeval võimalus kaasa teha folgi lõpumöllul, kus esmalt astusid lavalaudadele Kukerpillid ja Gjangsta ning seejärel hakkasid neile lisanduma paljud teised festivalil kaasa teinud artistid.” 

Lood juba „purgis”

Mando Trio esitab nii omaloomingut kui ka tuntud ja vähem tuntud pärimusmuusikapalu. Esikplaadil ongi enam-vähem võrdselt oma- ja rahvaloomingut. Mõned lood on rohkem kuulamiseks, aga paljude järgi saab ka tantsida. Plaadil ilmuvad lood on Taneli sõnul juba „purgis”.

„Salvestasime lood Tartus Clockwork stuudios jaanuari alguses. Esimene salvestuspäev oli 2. jaanuar. Nii et ütlus „uuel aastal uue hooga” pole olnud meie jaoks kunagi nii tähenduslik kui sel aastal. Aga enne salvestamist tuli teha palju eeltööd ning selles osas olid meile nõu ja jõuga suureks abiks Jalmar Vabarna ja Kermo Kukk muusikaagentuurist Folk Massidesse.”

Hooandjast võib lugeda, et Mando Trio lugude salvestuse, kokkumängu ja masterdamisega tegeles võõramaise nimega mees José Diogo Neves.

„Helitehnoloog José on mees, keda jahivad kõik Eesti tipp-muusikud,” selgitas Tanel. „Eestis on ta koostööd teinud Anguse, Zetode, Liis Lemsalu, Elephants from Neptune’i, Lexsoul Dancemachine’i ja paljude teistega. Kuid suur jahimaa on tal just välismaal, kus on töötanud ja töötab hetkel artistidega, kes on võitnud ka Grammy auhindu. Eriline tunnustus meie jaoks on asjaolu, et José valib hoolikalt kliente, sest tema töö on tema jaoks nii suur kirg ning kindlasti ei tee ta seda raha pärast. Pärit on ta Portugalist, kuid elab Eestis ning on suur „Tähesõdade” fänn. Lisaks töötab ta meil Viljandi kultuuriakadeemias õppejõuna.”

Ravi sõja vastu 

Hooandjas raha kogumine on Mando Triol päris hästi läinud: plaadi üllitamiseks vajalik summa on enam-vähem koos. Ent Taneli sõnul peitub Hooandja võlu selles, et isegi kui vajalik summa on kokku saadud, võib projekti edasi toetada kuni annetusperioodi lõpukuupäevani, milleks nende koosluse puhul on 25. märts. Ka annetajatele välja pandud kingitusi jagatakse edasi.

„Meilt on kõige rohkem sel viisil „ette tellitud” CD-plaate. Ka T-särke on päris arvestatav kogus läinud,” märkis Tanel.

Tal on Hooandja vahendusel toetuse hankimisega üks positiivne kogemus juba olemas: tänavu jaanuaris käisid Tanel ja tema kursuseõde Henrika Trave samal viisil saadud raha toel Uus-Meremaal ülemaailmsesse Ethno võrgustikku kuuluvas pärimusmuusikalaagris.

„Seal läks meil väga hästi,” kinnitas Tanel. „Levitasime koos Henrikaga maailma eri kultuure kokku toonud Ethno laagris eestimaiseid labajalavalsse ja õpetasime tantsugi. Õppisime ise tohutult palju uusi lugusid ja saime palju teada maooride kultuuri ja maailmatunnetuse kohta. Üks ilusamaid mõtteteri, mis seal välja öeldi, kõlas enam-vähem nii: „See laager on ravi sõja vastu, tuues kokku erinevad kultuurid, mis läbi muusika leiavad üksteisemõistmise ja sõpruse.” Mul on hea meel, et sain osa millestki nii olulisest.”

Kui algselt oli Mando Triol plaanis oma aprillikuise plaadiesitlustuuri ajal ka Jõgevale tulla, siis paraku ei mahtunud see ajagraafikusse: noormeestel tuleb ju ka koolis käia.

„Püüame tulevikus siiski Jõgevale tulekuks sobiva aja leida,” kinnitas Tanel ja lisas, et üht nende uue plaadi lugu (see kannab pealkirja „Ängri böörds”) saab koos stuudios filmitud videomaterjaliga kuulata-vaatada YouTube’ist.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus