Maasikad Haapsallu, tomatid mahlaks

Homme ootab umbes 150 Eestimaa talu endale külla tänapäeva maaelust huvitatud inimesi. Viie Jõgevamaa talu ja põllumajandusettevõtte hulgas, kes avatud talude päeval kaasa löövad, on ka Torma vallas Koimulas tomateid ja maasikaid kasvatav OÜ Marimarta.


Janika ja Margus Lindsalu alustasid oma äri füüsilisest isikust ettevõtjatena. Et pereema Janika on lõpetanud Räpina aianduskooli, oli loogiline tegelda aiandusega. Algul kasvatati kurki ja tomatit, hiljem lisandusid maasikad. 2008. aastal lõid Lindsalud osaühingu Marimarta, mis sai nime peretütarde Mariliisi ja Marta järgi.

Tomati- ja kurgikasvatus jäi Lindsaludel vahepeal soiku, sest 2005. aasta jaanuaritorm lõhkus nende kasvuhooned. 2011. aastal otsustati need uuesti püsti panna. Neis kasvavad nüüd põhiliselt tomatid, kurki on ainult enda tarbeks ja kodunt müümiseks.

“Kurk on ses mõttes tülikas, et seda tuleb iga päev korjata. Meil on aga kurkide valmimise ajal vaja tegelda hoopis maasikatega,” ütles Janika Lindsalu.

Maasikaid kasvatab OÜ Marimarta kuuel hektaril. Umbes poole sellest hõlmab täies kandmisjõus istandus, teise poole vanem ja peatselt likvideeritav istandus, kust tänavu siiski veel saaki saab. Janika Lindsalu on välja rehkendanud, et kuus hektarit ongi nende jaoks optimaalne tootmismaht. Suuremast pinnast ei käiks nende pere jõud üle.

Maasikasaagi korjavad ära oma pere liikmed, sugulased ja muud abilised. Tänavu katsetati tööjõukulu vähendamiseks traktori abil korjamist. Ka selle juures on vaja inimest, ent traktori külge kinnitatud lavatsil (see meisterdati vanast kapiuksest ja magamismatist) lamades suudab ta marju tunduvalt kiiremini korjata kui vagude vahel kükitades.

Suurema osa maasikasaagist viib Janika Lindsalu Haapsalu turule.

“Marguse isa juured on sealkandis ja kui aastaid tagasi sinna suguvõsa kokkutulekule minnes maasikaid kaasa võtsime, öeldi meile, et toogu me oma saak Haapsallu, sest sealkandis polevat üldse maasikakasvatajaid,” ütles Janika Lindsalu. “Nii hakkasingi Haapsalu vahet käima ja nüüd ei saa enam minemata jätta, sest seal on oma kliendid välja kujunenud. Teekond sinna on küll pikavõitu. Oskaksin ma, nagu Viplala, tinistada, siis tinistaksin ennast hea meelega hommikul välgukiirusel Haapsallu ja õhtul tagasi.”

Jätkub nädalaks

Väiksem kogus Marimarta maasikaid jõuab siiski ka Jõgeva turule. Seal käib müümas peretütar Mariliis. Maasikasaak on tänavu hea, eriti mullusega võrreldes. Marju jätkub ilmselt veel umbes nädalaks. Samal ajal on hakanud kasvuhoones valmima esimesed tomatid.

Tomatiaeg on Marimartas maasikaajast tunduvalt rahulikum, sest tomateid korjatakse vaid kord kolme nädala jooksul, kui kasvuhoone on juba “punaseks kasvanud”. Kogutud saak viiakse Viljandimaal Pollis tegutsevasse tootearenduskeskusesse, kus sellest viljalihaga mahla valmistatakse. Mahla hakkas Marimarta rahvas kaks aastat tagasi tegema häda sunnil: saak oli ülirikkalik, aga Salvest ja Põltsamaa Felix tomatitest huvitatud polnud. Need oleks peaaegu prügimäele sattunud, ent siis selgus, et Polli tootearenduskeskuses on olemas tomatimahla valmistamiseks sobiv tootmisliin, mida senini niisama seisnud. Lindsalud viisid oma tomatid sinna ja tulemuseks oli hüva kraam.

OÜ Marimarta on ainus Eesti tootja, kes naturaalset tomatimahla valmistab. Teised poes müüdavad tomatimahlad kujutavad endast veega lahjendatud kontsentraati.

“Meie oma mahla väga odavalt müüa ei saa, see on ikkagi nišitoode, aga järjest rohkem leidub neid, kes meie mahla lahjendatud kontsentraadile eelistavad,” ütles Janika Lindsalu.

OÜ Marimarta klaaspudelis pastöriseeritud tomatimahl on müügil näiteks Lõunakeskuse taluturul, Tartu ja Tallinna kaubamaja toidumaailmas ning Rimide Talu Toidab osakondades. Põhjaka mõisa restoran, mis on üks Eesti tipprestorane, pakub oma klientidele ka just Marimarta tomatimahla.

Igal oma roll

Talv on Marimartas natuke rahulikum, aga mitte töövaba aeg. Lindsalud toovad nimelt Hollandist sisse maasika frigotaimi. Need on sellised taimed, mida on hoitud mõnda aega külmhoidlas ühe-kahe miinuskraadi juures ja mis annavad juba kevadel maha istutades arvestatava saagi. Talvel tegeldaksegi Marimartas taimetellimuste vastuvõtmisega (neid tuleb kogu Eestist), mais aga Hollandist saabuvate taimede vastuvõtmise ja klientidele väljastamisega.

Janika Lindsalu kinnitas, et nad moodustavad koos abikaasa Margusega hästi toimiva meeskonna ning tütred, äsja Jõgevamaa gümnaasiumi lõpetanud Mariliis (19) ja Torma põhikoolis õppiv Marta (12), löövad firma tegemistes samuti jõudumööda kaasa. Mariliis käib maasikatega turul ja tutvustab firma toodangut sotsiaalmeedia vahendusel, Martale meeldib aga suisa põllul mütata.

“Meil on rollid aastatega mõnusasti paika loksunud ning igaüks on oma osaga rahul,” ütles Janika Lindsalu.

Homsel avatud talude päeval tehakse OÜs Marimarta nn peremehe ja perenaise ringkäike. Peremees näitab masinaid ja räägib maaharimisest, perenaine maasika- ja tomatikasvatusest. Temalt saab näiteks nõu, millised kasvud ja lehed tomatitaimedelt eemaldada ja millised kasvama jätta. Peremehe ringkäigule minnakse kell 10 ja 15, perenaise ringkäigule kell 11 ja 16. Kell 12 ja 17 proovitakse traktori abil maasikaid korjata ning kell 14 hakatakse kodusel meetodil tomatimahla valmistama. Kell 13 tuleb Jõgevamaa koostöökoja tegevjuht Aive Tamm koja uue rahastusperioodi strateegia kohta infot jagama.

Kogu päeva vältel saab Marimartas maitsta tomateid, tomatimahla ja maasikaid. Kaht viimast saab ka kaasa osta. Tegutseb kodukohvik, kust saab muu hulgas pannkooke maasikamoosiga. Päev lõpeb lõõgastusõpetusega. Marimarta rahvas peab nimelt parimaks talutöödest puhkamise viisiks kümblustünnis lõõgastumist ning seda võimalust pakuvad nad ka avatud talude päeva külalistele.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus