Täna toimub üleriigiline Mobiilivaba päev

Täna 5. aprillil toimub maanteeameti ning politsei- ja piirivalveameti ühisaktsioon Mobiilivaba päev. Selle eesmärk on liiklejatele meelde tuletada, kui ohtlikud on kõrvalised tegevused – eelkõige mobiiltelefon – autoroolis. Kõiki liiklejaid kutsutakse üles andma lubadust juhtimise ajal mobiiltelefoniga mitte tegeleda, teatas maanteeameti avalike suhete osakond.

Eestis kasutab 71 protsenti sõidukijuhtidest autoroolis mobiiltelefoni ning 97 protsenti neist vastab kõnedele. Probleemi tõsidusele viitab asjaolu, et tähelepanu hajutavate tegevuste tõttu juhtub Eestis uuringu andmetel iga päev keskmiselt üle kahe liiklusõnnetuse. Lisaks sattus 2016. aastal 33 protsenti autojuhtidest sel põhjusel ohtlikku olukorda. “Enamik inimesi ei istuks kunagi rooli, kui on tarvitanud alkoholi või narkootikume, kuid kõnele roolis vastates ei mõelda, kui ohtlikke liiklussituatsioone see tekitab,” ütles maanteeameti ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.

Käesoleval aastal toimuvad Mobiilivaba päeva tegevused üle Eesti. Sel päeval puudutatakse kõrvaliste tegevuste teemat riiklikul sõidueksamil, autokoolides, gümnaasiumides ja vabatahtlike tegevuses. Kõigil on võimalik aktsiooniga liituda ja oma lubadus anda aadressil www.mnt.ee/juhi<http://www.mnt.ee/juhi>. Maanteeamet viib läbi lühikoolitusi järgmistes ettevõtetes: Tallinnas KIA Auto AS, Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet; Pärnus Safelight OÜ, Ruukki, Pärnu Postimees; Tapal 1. jalaväebrigaad; Viljandis SA Viljandi Haigla; Võrus Võru Tarbijate Ühistu, Valio Eesti AS; Rakveres Rakvere Teater; Valgas Valgamaa Kutseõppekeskus; Elvas ja Tartus Saint-Gobain Glass Estonia SE, Haapsalu Haapsalu Uksetehas, Kiviõlis Kiviõli Seikluskeskus, Jõhvis Liisbet Invest OÜ ja Kereekspert.

Politsei- ja piirivalveamet teostab üle-eestiliselt järelvalvetegevust, kusjuures Tartus, Pärnus, Tapal, Võrus ja Viljandis võimaldatakse trahvile alternatiivina koolitusel osalemist. Politsei- ja piirivalveameti juhtivkorrakaitseametniku Kalmer Tikerpe sõnul on Eesti sarnaselt ülejäänud Euroopale jõudmas olukorda, kus telefoni või mõne muu juhtimist segava tegevusega põhjustatakse aina rohkem liiklussurmasid ja –vigastusi. “Tuleks hoida pilk teel ning loobuda vabatahtlikult koti pähe tõmbamisest, mida mobiiliga roolis tegelemine sisuliselt on,” ütles Tikerpe.

Mobiilivaba päev toimus esmakordselt 2016. aastal ning fookuses olid suuremad linnad. Teema aktuaalsust kinnitasid järelvalvetulemused – 1,5- kuni 3 tunnini kestnud reididel tabati Tallinnas 29, Tartus 15, Narvas 53 ja Rakveres 15 rikkujat.

Vooremaa