Põltsamaal tuleb eestikeelse ajakirjanduse 250. sünnipäeva konverents

Juba 250 aastat tagasi ehk aastal 1766 hakkas Põltsamaal ilmuma ajakiri Lühhike Öppetus, mida peetakse eestikeelse ajakirjanduse alguseks. Meenutamaks seda sündmust korraldavad Eesti Akadeemilise Ajakirjanduse Selts ja Põltsamaa linnavalitsus 1. novembril Põltsamaa kultuurikeskuses konverentsi “250 aastat eestikeelset ajakirjandust. Milleks on ajakirjandust vaja?”. Konverentsi avab kultuuriminister Indrek Saar, teatasid korraldajad.

“Omakeelne ajakirjandus kandis maarahva saamist eestlasteks ning Eesti riigi sündi ja kasvamist. Eestikeelse ajakirjanduse lugu on loomulik osa meie kultuurimälust. Sellega tegeleda ja sellest rääkida on puhas rõõm ja au,” ütles konverentsi üks esinejatest Krista Aru, riigikogu liige ja ajakirjandusloolane.

Konverents on jagatud kolmeks suuremaks teemaplokiks, millest esimene vaatleb eestikeelse ajakirjanduse arengulugu Peter Ernst Wilde, Karl August Hermanni ja Ado Grenzsteini tegevuse kaudu.

Kes õigupoolest oli doktor Peter Ersnt Wilde, kes Lühhikese Öppetuse 250 aastat tagasi kirjutas? Wildest kõneleb Põltsamaa koduloohuviline Raivo Suni. Eesti Akadeemilise Ajakirjanduse Seltsi esimees Maarja Lõhmus küsib Riia Ülikooli professori Vita Zelce käest, kas lätikeelse ajakirjanduse lätted on tõesti Põltsamaal. Kuidas mõista Karl August Hermanni ajakirjanduses – võidud teistele, kaotused Hermannile? Selgitab Krista Aru. Miks on Ado Grenzstein must auk eesti ajakirjandusloos? Põhjendab ajakirjandusloolane Anu Pallas.

Konverentsi teises osas kõnelevad Andres Kõnno ja Karin Sibul teadlase pilguga sellest, kuidas nemad on kasutanud ajakirjandust oma uurimisküsimustele vastuste leidmiseks.

Kolmas teemaplokk toob ühisesse aruteluringi maakonna lehtede tegijad üle Eesti, et vahetada mõtteid kohalike lehtede käekäigu üle eesseisva haldusreformi valgel. Meie Maa peatoimetaja Veiko Visnapuu ja reporter Heli Salongi, Vooremaa peatoimetaja Helve Laasiku, Põhjaranniku peatoimetaja Erik Gamzejevi, Lääne Elu toimetaja Tarmo Õuemaa, Sakala peatoimetaja Hans Väre ja Pärnu Postimehe uudiste toimetaja Teet Roosaarega liitub vestlusringis kauaaegne ajakirjanduse õppejõud Sulev Uus.

Eesti ajakirjanduse sünnipäeva mahuvad veel lõunasöök Kuningamäe trükikoja varemetel ning ekskursioonid Põltsamaa ajakirjandusloolistesse paikadesse. Konverentsi külalistele on sel päeval avatud Riho Laanese raadiomuuseum, lossihoovis paiknev ajakirjandusloo tuba ning kohaliku lehe toimetus ja trükikoda Vali Press.

Kel ei ole võimalik kogu konverentsipäeva kaasa teha, on teretulnud osa sama mõnest osast. “Sünnipäevatordi toome lauale kell 17, nii on võimalik eesti ajakirjanduse sünnipäevale tulla ka neil Põltsamaa kandi inimestel, kes päeval tööl olnud,” ütles Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots.

Doktor Peter Ernst Wilde eestvedamisel 1766. aasta hilissügisel Põltsamaa külje all Kuningamäe trükikojas ilmunud Lühike õpetus oli õpetlik-valgustuslik nädalakiri, mida ilmus kokku 41 numbrit. Arstiteaduslike nõuannete kõrval jagas trükis lugejale ka õpetusi oma elujärje parandamiseks.

Konverentsi korraldavad Eesti Akadeemilise Ajakirjanduse Selts ja Põltsamaa linnavalitsus koos Põltsamaa vallavalitsuse, Põltsamaa kultuurikeskuse ja Jõgeva maakonna keskraamatukoguga. Toetavad E-piim ja Felix.

Konverents on tasuta. Kava ja registreerumine www.poltsamaa.ee<http://www.poltsamaa.ee/>
Vooremaa