Luual peeti Lauri Ausi mälestuseks rattavõistlus

Üksteist aastat tagasi roolijoodiku süül meie hulgast lahkunud rattakuulsus Lauri Aus võib teispoolsuses rõõmustada nii selle üle, et tema kodukandis Luual pole teda unustatud, kui ka selle üle, et rattasport on seal endiselt au sees. Möödunud pühapäeval peeti Luual ja selle ümbruses Lauri Ausi mälestusvõistlus ja sõideti ka temanimelist rahvasõitu.

Eraldistardiga võistlusele tuli 42 eri vanuses ratturit seitsmest klubist. Peale korraldajaklubi Vooremaa Centrumi/Rattabaasi olid väljas Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi, Tartu klubide Peloton ja Velo, Rakvere klubi Siplane, Rapla klubi Komo ja Pärnu Kalevi esindajad.

Kui mullusel esimesel Lauri mälestusvõistlusel loovutasid võõrustajad kõigis võistlusklassides pjedestaali kõrgeima astme, tõsi, mitte vabatahtlikult, külalistele, siis seekord Voorema Centrumi/Rattabaasi ratturid enam nii “viisakad” polnud. M10 vanuseklassis saavutasid nimetatud klubi värvides võistlevad Joosep Kalme, Janmar Reiljan ja Andris Roland Saar koguni kolmikvõidu.

“Need poisid on sel hooajal ka varasematel võistlustel päris kenasti “laksutanud”, nii et neilt võis sellist tulemust oodatagi,” ütles Vooremaa Centrumi treener ja Lauri Ausi mälestusvõistluste peakohtunik Kaido Kriit. “Ka M14 vanuseklassis esikoha saanud Richard Koll on viimase aastaga suure arenguhüppe teinud.”

12aastaste vanuseklassis läks poiste võit küll Maik Sallale Pärnu Kalevist, ent tüdukutest oli parim Luua piiga Riin Kalme.

Täiskasvanud naisrattureid oli seekord võistlemas vaid üks, ent meesteklassis oli konkurents päris kõva. Nagu arvata võis, ilmutasid kõige suuremat võidusoovi Vooremaa Centrumi värvides sõitev endine proff Kalle Kriit ja Raimo Kivioja Rakvere Siplasest. Nendevaheline konkurents on ilmestanud nii mõndagi muud Eestimaal toimunud rattavõistlust. Seekord osutus kiiremaks Kivioja, kes sai kirja Kriidist üheksa sekundi võrra parema aja.

Pikk trennipäev

“Noh, eks mul oli väike eelis ka: teised sõitsid tavaliste tagaratastega, aga mina kettaga,” tunnistas Raimo Kivioja.

Rakvere lähedal Pajustis elav mees on endale mitmeks tänavuseks võistluseks, sealjuures mitte ainult jalgratta-, vaid ka triatlonivõistluseks päris kõrged eesmärgid seadnud ega pea paljuks iga päev rattaga kodunt Kunda lähedale Toolsele tööle käia. Kaheksakümnekilomeetrine töölkäigu ring kvalifitseerub tema silmis kõigest väikeseks trenniks, tõsisemal trennipäeval — ja neid peab iga nädal vähemalt üks olema — tuleb sõita rohkem. Luuale tuligi Kivioja nii, et sõitis pool teed rattaga ja pool teed bussiga. Tagasitee oli tal plaanis tervenisti rattal läbida.

Teiseks jäänud Kalle Kriit tunnistas, et pole Rakveres rattapoe pidamise kõrvalt kuigi palju trenni teinud. Lauri mälestussõidu napp, 8,5 kilomeetri pikkune distants kujunes seepärast üsna valusaks pingutuseks.

“Ent kui enesetunne ja ilm on head, siis tasub ikka võistlema tulla, seda enam, kui palju vanu tuttavaid koos on,” sõnas Kalle Kriit.

Tema järel tuli kolmandaks samuti Vooremaa Centrumi värvides sõitev Peeter Pung. Lähtel elav ja Audentese spordikoolis õppiv Pung kuulub tegelikult alles juunioride klassi ning päev enne Lauri mälestusvõistlust oli ta tulnud teiseks Läti meistrivõistlustel kriteeriumisõidus.

Olümpiakarastusega endisel profil Rene Mandril tuli seekord leppida alles viienda kohaga, aga temagi tunnistas, et pole viimasel ajal eriti trenni teinud, sest suurem osa ajast kulub koos Jaan Kirsipuu ja Soome partneritega Eesti-Soome ühise profimeeskonna ülesehitamisele.

“Aga siia, kodulähedasele võistlusele tulen ikka hea meelega. Eriliselt pingutada polnud mul tegelikult kavas, aga võistlussituatsioonis lähed paratamatult teiste innukusega kaasa,” tõdes Mandri.

Südamlik üritus

Kui võistlus läbi ja Kõnnujõe Talu kokkade keedetud supp söödud, võeti ette Lauri Ausile pühendatud mälestussõit. Selle alguses tehti peatus Lauri Ausi ja teise Luual tegutsenud rattaässa Toivo Reinovi mälestustahvli juures, kus Lauri isa, onu Lembit ja Ülo Aus küünlad süütasid. Edasi võttis jalgratturite kolonn suuna Navale ja Pikkjärvele. Sealt oli plaanis Sääsküla kaudu Luuale tagasi sõita, ent paraku oli Pikkjärve ja Sääsküla vahelisel teel paar päeva varem ette võetud pindamistöö. Seepärast sõideti Kaarepereni välja ja tuldi sealt Palamuse kaudu Luuale tagasi. Seal vaadati ühiselt telekast Lauri Ausi meenutavaid videolõike.

“Tore, et on inimesi, kes Laurit mäletavad ja kes ei pea paljuks tema surma-aastapäeval kokku tulla,” ütles Lauri lesk Kristel Aus.

Lauri lähedastest olid kohal veel tema ema Leida ning pojad Artur ja Alex. Viimased tegid koos kasuisa Margo Tammega kaasa ka rahvasõiduringi. Rattaspordiga poisid tõsisemalt ei tegele, ent 14aastane Artur käib innukalt jalgpalli- ja 12aastane Alex kergejõustikutrennis.

Lauri Ausi mälestusvõistlust iseloomustab eriliselt mõnus ja südamlik õhkkond, mis saab alguse kasvõi juba Kaido Kriidi sisukatest ja vaimukatest mikrofonikommentaaridest ning ühisest supi- ja kuklisöömisest. Kuklite juurde käib veel Lauri Ausi isa toodud mesi.

Lauri Ausi mälestusvõistluse toetamise eest on klubi Vooremaa Centrum tänulik Palamuse ja Tartu vallavalitsusele, Jõgevamaa spordiliidule Kalju, Eesti Punase Risti Jõgevamaa seltsile, Leiburile, Rattabaasile, Argo Rohtmetsale, Dowetekile, Kurmo Rattaärile, Alpriisile, RedBike’ile ja spordiklubile CFC. Tänu nende abile pole vaja võistlusel stardimaksu kehtestada. Ning see annab võimaluse võistelda kõigil, kel selleks soovi.

Lauri Ausi mälestusvõistluse paremad

N10: 1. Laura Lizette Sander (Pärnu Kalev), 2. Saskia Sulp (Vooremaa Centrum).

M10: 1. Joosep Kalme, 2.-3. Janmar Reiljan ja Andris Roland Saar (kõik Vooremaa Centrum)

N12: 1. Riin Kalme (Vooremaa Centrum), 2. Mailis Salla (Pärnu Kalev)

M12: 1. Maik Salla (Pärnu Kalev), 2. Raiko Saar (Vooremaa Centrum), 3. Mairon Milistver (Pärnu Kalev).

N14: 1. Sigrid Illipe (Komo), 2. Piret Pung (Vooremaa Centrum), 3. Carolin Tiido (TÜ ASK).

M14: 1. Richard Koll (Vooremaa Centrum), 2. Egert Nei (Komo), 3. Oliver Harris Hütt (Vooremaa Centrum).

N: 1. Eva-Christine Pajo (Pärnu Kalev).

M: 1. Raimo Kivioja (Siplane), 2. Kalle Kriit, 3. Peeter Pung (mõlemad Vooremaa Centrum).

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus