Lustivere mõisahoone – hooldekoduga või ilma?

Viimasel Põltsamaa vallavolikogu istungil andis Lustivere mõisahoones tegutseva MTÜ Lustivere Hooldekodu juhatuse liige Hille Uus ülevaate hoone olukorrast. Tema sõnul on üheks võimaluseks jätkata üldhooldusteenuse osutamist mõisahoones, milleks tuleb ära teha hädavajalikud ehitus-remonditööd. Teise võimalusena tuleks leida hooldekodule tänapäevased, üldhooldusteenust pakkuvale asutusele vastavad ruumid.


Hille Uus lausus, et MTÜ Lustivere Hooldekodu rendib Lustivere mõisahoones ruume eelmise Põltsamaa vallavolikogu otsuse alusel 2000. aastast, kuid hooldekodu on seal tegutsenud juba varem. Pea 11 aastat hooldekodu tööd juhtinud Hille Uus lausus, et tunneb selles hoones kõiki nurgataguseid ja see on ka põhjuseks, miks ta valla ehitusspetsialisti asemel ise sellest räägib. Pealegi on ta diplomeeritud arhitekt.

„1892. aastal valminud Lustivere mõisahoone remontimisest on juba pikki aastaid räägitud, aga nüüd on seal tegutsevale hooldekodule tugevat survet avaldamas terviseamet,” märkis Uus.

Tema sõnul annab lootust, et hetkel on käimas Põltsamaa valla eelarve koostamine ja valla strateegiliste plaanide paikapanemine. Kõige suuremateks probleemideks hoones on katkine parkett saalipõrandatel, mis on kõige käidavamates kohtades aluslaudiseni läbi kulunud.

Tööde loetelu on pikk

„Peasaali laest koorub värvi, värvimist vajavad veranda põrand, seinad ja lagi, vahetamist vihmaveesüsteemid, samuti on tarvis välja vahetada enamik aknaid. Mõisahoonel on üle saja akna, millest umbes 70 raamid on mädanenud. Osa akendest restaureeriti mõned aastad tagasi CO2 kvootide raha eest. Mõisahoone peatrepp praguneb, hoovipoolne on korda tehtud. Vaja on välja vahetada osa elektrikilpe,” loetles Hille Uus tegemist vajavaid töid.

Elektrikäidu juhiga sellel teemal rääkides öeldi hooldekodu juhile, et kilbid on lihtsalt oma aja ära elanud ja nendes olevad kaitsmed n-ö surevad ajapikku ära. Eelmise riigikorra ajast pärit keskküttetorustik vajab läbipesemist ning remontimist. Ka veetorud on amortiseerunud ja tuleks osaliselt uuendada.

„Kui Lustivere mõisahoones soovitakse jätkata üldhooldusteenuse osutamist, tuleb juurde luua viis WC kohta, kaks pesemiskohta ning remontida saali lagi ja põrand. Need tööd peavad olema tehtud hiljemalt 31. detsembriks 2021,” lisas Uus.

Kui Põltsamaa valla eelmised juhid küsisid, miks ta tegi nende puuduste likvideerimise osas ettepaneku nii kauge tähtaja peale, siis nüüd on tal enda sõnul kahju, et ei pakkunud välja veelgi pikemat remonditööde lõpptähtaega. Juttu on olnud ka lifti paigaldamisest majja.

Hille Uus märkis, et lift ei ole hooldekodule eksistentsiaalse tähtsusega, ent selle olemasolu muudaks nende elu oluliselt kergemaks. Kui majas oleks lift, saaks voodikesksed kliendid paigutada mõlemale korrusele. Praegu on teine korrus tühjavõitu, sest sinna pidevalt voodis lamavaid inimesi paigutada ei saa.

MTÜ Lustivere Hooldekodu on mõisahoonet remontinud ja alates 2009. aastast sinna investeerinud umbes 185 000 eurot. Mõisahoones on ka selliseid kohti, kus muinsuskaitsjad ei luba tavapärast remonti teha. Peasaali lage ei saa tavalisel moel remontida, sest sealsed kaunistused vajavad spetsialisti kätt. Kevadel külastasid Lustivere mõisahoonet Põltsamaa vallavolikogu sotsiaalkomisjoni liikmed, kes tegid ettepaneku küsida hinnapakkumisi, kui palju hädapärased remonditööd võiksid maksta.

Tulevik sõltub volikogu otsustest

„Peasaali lae ja põranda remondi hinnapakkumine võeti firmalt Vennad Ehitus OÜ sel aastal. Selle töö maksumuseks on hinnatud veidi üle 35 000 euro. Tõsiseid probleeme on hoone välisfassaadiga, mida lõhub katkise vihmaveesüsteemi tõttu seintele jooksev vihmavesi. Sel aastal võeti hinnapakkumine vihmaveesüsteemide AS-ilt Toode ja selle maksumuseks on hinnatud natuke üle 6800 euro,” rääkis Hille Uus.

Tema enda kabineti laematerjal on mitmel korral veekahjustuste tõttu alla kukkunud. „Terviseamet on meil soovitanud küsida teenuse pakkumise jätkamiseks paremat rendipinda,” ütles Uus.

Hooldekodu juhi sõnul ei ole enam teemaks mitte hooldekodu jätkamine või mittejätkamine mõisahoones, vaid küsimus on selles, kas soovitakse mõisahoone päästa. Duširuumide ja WC-de ehitamiseks on võetud hinnapakkumine firmalt Bueno OÜ eelmisel aastal ja see summa oli umbes 30 000 eurot. Lifti paigaldamise kohta võeti hinnapakkumine 2015. aastal ja selle maksumuseks hinnati 48 300 eurot.

Vallavolikogu liige Gilmar Krživets tundis huvi, kas muinsuskaitse lubab kavandatavad sanitaarruumid majja rajada. Hille Uus kinnitas, et luba muinsuskaitselt on olemas. Üks volikogu liige avaldas arvamust, et otstarbekam oleks hooldekodule uus hoone ehitada. Uusi sõnutsi on see vallavolikogule otsustamise koht.

„Muidugi oleks väga tore, kui mõisahoone ära saaks remontida või kui leiaks hoonele ostja, kes oskab ja tahab selle korda teha. Mul endal hooldekodu juhina oleks suur rõõm tegutseda tänapäeva nõuetele vastavas hoones,” lausus Hille Uus.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus