Lossipäevale lisasid vürtsi õhusõit ja köievedu üle jõe

Varasemast erineva atraktsioonina pakuti huvilistele Põltsamaa lossipäeval võimalust teha kaasa helikopteri lend linna ja ümbruskonna kohal. Meeli köitva tegevusena sai päeva teisel poolel kaasa elada köieveole üle Põltsamaa jõe.


 Põhjamaalastena elame me sellisel laiuskraadil, kus mitte kunagi ei oska arvata, millised ilmad meid ees ootavad. Näevad ju kõikide suve- ja ka muul ajal toimuvate vabaõhuürituste korraldajad alati ettevalmistamisega tõsist vaeva. Samas sõltub ürituste õnnestumine suures osas siiski ilmataadi tujudest.

Linnale ei tähenda 90 aastat midagi

Põltsamaa lossipäeva juhtinud Meelis Kompus meenutas 90. aasta tagust aega kui Põltsamaa rahvas sai teate selle kohta, et alevist on saanud linn. Põltsamaa ja Tapa olid esimesed, kes esitasid taotluse tollasele siseministeeriumile linnaõiguse saamiseks. Meelis Kompuse sõnul on märkmetest näha, et pidutuju valitses Põltsamaal ka siis, kui tollane alev linnaõigused sai. Pidutuju valitses Põltsamaal ka nüüd, linna 90. juubelil.

Kui inimene jõuab oma elus 90. aastaringi täitumiseni, siis on ta juba üsna eakas. Aga ühele linnale ei tähenda 90. aastat suurt midagi ja selles võivad põltsamaalased kindlad olla, et kõige paremad aastad nende linna elus on veel ees.

Lossipäeva külalisi tervitanud Põltsamaa linnavolikogu esimees Andres Vään lausus, et tal on hea meel näha Põltsamaa pidupäeval osalemas ka Põltsamaa linna sõpruslinna Kokemäe esindajat Soomest ning Läti sõpruslinnast Skrundas, samuti 90aastaste linnade esindajaid Türilt, Tapalt ning Nõmmelt. Türi ja Tapa näol on tänaseks tegemist vallasisese linnaga ning Nõmme on teatavasti Tallinna linnaosa. Tõrva esindajaid seekord kohal ei olnud, aga küllap olid nad sellel päeval oma mõtetes koos põltsamaalastega.

Keskuseks ümbruskonna elanikele

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots lausus, et varsti 100. aastaseks saava Eesti Vabariigi eksistentsi sisse mahub ka 90aastaste linnade aeg. Põltsamaa linnapea sõnul tegid need, kes omal ajal nii Põltsamaale kui teistele tänastele 90aastastele linnadele linnaõigused andsid, õige otsuse. Kõik linnad on üheksa aastakümne vältel tõestanud, et nende näol on tegemist tõeliste linnadega, mis on keskuseks paljudele ümbruskonnas elavatele inimestele.

Türi vallavanem Pipi-Liis Siemanni sõnul juhtus Türiga 90 aastat tagasi selline lugu, et ka Türi soovis saada linnaõigusi ja saatis selleks välja oma taotluse. Siis aga hakati selles miskipärast kahtlema ning esitati uus taotlus sooviga jätkata alevina. Valitsus teist palvet enam kuulda ei võtnud ning nii sai ka Türi tookord linnaõigused

 Pipi-Liis Siemann märkis, et valitsus langetas õige otsuse kui Türile ikkagi linnaõigused andis. Türi vallavanem lausus, et väikesed linnad on väga mõnusad elamispaigad ja seal saab tunduvalt lihtsamalt asju omatahtsi korraldada kui suurtes linnades. Nõmme linnaosa valitsuse avalike suhete nõunik Jukko Nooni lausus, et ehkki Nõmme enam iseseisev linn ei ole, ent iseseisva linna aeg nõmmelastel hästi meeles. Seetõttu väärtustavad nad oma ajalugu ja seda on seal igal sammul tunda. Jukko Nooni tõdes, et omal ajal olid nõmmekad natuke pikaldased ja said linnaõigused mitte 1926. aasta suvel, vaid alles 12. novembril. Ent tõdes samas, et teiste sama vanuste linnade esindajate seltskonnas on meeldiv olla.

Põltsamaalasi olid tervitamas ka Läti sõpruslinna Skrunda ja Soome sõpruslinna Kokemäe esindajad.

Õhusõit osutus väga populaarseks

Õhusõidu võimalust pakkus firma Summukas. Piloot Robin Lilleorg lausus, et helikopter, millega Põltsamaal lenuhuvilisi inimesi sõidutati, võib lennata kuni kolme kilomeetri kõrgusel, kuid linna kohal lennati umbes 300 meetri kõrgusel. Väikesesse helikopterisse mahtus lisaks piloodile kolm inimest. Ühe seltskonna õhusõit Põltsamaa kohal kestis viis minutit. Õhusõidu hind on muidugi küllalt kallis, ent samas tasub silmas pidada, et helikopter kulutab 60 liitrit kütust lennutunni kohta. Helikopteri sõit on vähemalt esialgu veel väga populaarne ja pea igaks suviseks nädalavahetuseks on helikopter kusagil lendamisest huvitatud inimesi sõidutamas. Lisaks sellele tehakse nädala sees tellimuslendusid. Isegi poissmeeste päeva puhul on helikopter kohale tellitud.

Kuigi varasema kinnituse kohaselt pidid sellel võistlusel osalema kõikide 90. aastaste linnade võistkonnad, see siiski päris nii ei olnud. Samas tuleb tunnustada Türi võistkonda, kes oli võistkonna moodustanud väga tõsistest rammumeestest ja kes kindlalt oma vastastest üle oli. Kui poolte vahetuseks Türi mehed jõe teisele kaldale pääsemiseks sõudepaati istusid, jäi paadi serv napilt veepinnast kõrgemale ja kiirevoolulises jões oli sõudjal päris keeruline paati teise kalda suunas tüürida, et vool seda endaga kaasa ei kannaks. Elupõline Põltsamaa spordimees Villu Ojassalu lubas Põltsamaa meeste kaotust nähes aasta pärast ise Põltsamaal korraliku köieveovõistkonna kokku panna.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus