Lohusuu noored õppisid suvekoolis mõndagi kasulikku

Möödunud nädalal Vadi külas toimunud suvekoolis said Lohusuu kandi noored kasulikke ja silmaringi arendavaid teadmisi ja õppisid tarvilikke ning põnevaid oskusi. Muuhulgas meisterdati unenäopüüdjaid ja kuulati iidseid sõjamehetarkusi.

Lastele ja noortele on Lohusuus suvel tegevust pakutud alates 1999. aastast. „Siis olid esimesed suvepäevad, mille korraldas kohalik sotsiaaltöötaja Piret Tomson. Suvised laagrikohad on olnud nii Iisakus kui ka Kauksi puhkemajas. Aastaid on neid läbi viidud Vadi külas kunagise koolimaja platsil,” rääkis Lohusuu piirkonna noorsootöötaja Kaidi Forostovets.

„Osalejate vanust pole me väga täpselt piiritlenud. Kohal on olnud alates lasteaiaealistest, kes ööseks koju lähevad, kuni 20‒26aastaste noorteni, kes abiks ka juhendajatena töötubades,” lisas ta.

Tutvustati rüütlite ajalugu

„Esimesel laagripäeval oli külas ettevõtmise „Pöörased seiklused” eestvedaja Renee Köök, kes pakkus noortele erinevaid tegevusi nii maastikul kui ka laua ääres. Teisel päeval tegid noored avatud töötubades lauamänge, meisterdasid unenägude püüdjaid ja mõndagi huvitavat puidust. Kes põletas, kes maalis, kes tegi külmkapimagneteid. Õhtused külalised, Tartu Sõdalaste Koja liikmed, tutvustasid rüütlite ajalugu ja kombeid,” rääkis Kaidi Forostovets.

Tema sõnul oli suvekoolis üheks meeldivamaks tegevuseks ujumine. Ilmadega ju vedas ning täiskasvanud eesotsas Mustvee õpetaja Rita Postoviga jälgisid noori, et ujumine turvaliselt mööduks.

„Mulle meeldis väga vaadata, kuidas noored viisid õhtul läbi „multikatest” inspireeritud moesõud. Kindlasti oli ka elamusterohke uute tantsude õppimine. MTÜ Logovest eestvedaja Natalja Tumanova käis õpetamas noortele vene rahvatantsu. Ta suutis panna tantsima needki, kelle jaoks see tegevus algul kuigi meelepärane polnud. Mina olen Natalja andunud fänn. Pean teda tõeliseks Lohusuu pärliks, vene rahva kultuuri edasi kandjaks ja hoidjaks. Läti rahvatantsu käis meil tutvustamas Janis Dalbinš koos õe Laima Anna Dalbinaga,” rääkis Forostovets.

Suvekoolis osalejatega kohusid ka Ohvriabi Jõgevamaa piirkonna töötaja Rita Kaasik ja noorsoopolitseink Stefani Korman.

„Lapsed ja noored kiitsid ka suurepärast toitu, mida valmistas Vadi Külaselts eesotsas Aire Aigro ja tema abilise Lea Loritsaga. Negatiivsena toodi välja parmud ja herilased. Leidus neidki, kelle arvates aeg suvekooli jaoks jäi liiga napiks,” lisas Forostovets.

Alati erilised tänukirjad

Tavaliselt on Lohusuu noorte suvekoolides tunnustuseks olnud tänukirjad. „Eelmisel aastal olid meil tänukirjad maalitud puidule. Selleks olid abiks Karina Tumanova ja Inga Tumanova. Tänavu otsustasime teha lapsi kujutavad meened ‒ noortepärased ja omanäolised. Teksti kujude peale kirjutasid Kaire Kivi ja Kristiina Akulitš,” lausus Kaidi.

Suvekooli peakorraldaja oli Lohsuu Kooli nüüdseks üheksanda klassi õpilame Laura Altmäe, keda abistasid Aune Altmäe ja Marii Ann Liivak. Oma kogemustega olid abiks ka eelmise aasta suvepäevade korraldajad Kersti Kask ja Seliin Lisett Tomson.

„Vadi laager on igal aastal kõige oodatum sündmus nii kohalike kui ka kaugemal elavate noorte seas, mille toimumise vastu hakatakse varakult huvi tundma. Alati on olnud probleeme rahastamisega, oleme ka ise käinud mööda laatasid loteriiga raha kogumas ja erinevaid toetajaid otsimas, et suvepäevad toimuda saaksid. Tänavu läks väga hästi: raha oli juba varakult olemas, sest riik toetas meid huvihariduse rahaga,” lausus Kaidi Forostovets.

„Kindlasti ei saa selliseid üritusi teha ilma hea tiimita, üksi ei tee midagi ära ning siiani on mul tõsiselt vedanud ning olen alati kellegi leidnud vabatahtlikuna appi kas rühmajuhiks või töötubade läbiviijaks. Lapsevanemad isegi on tulnud ja kaasa teinud, sest kes meist ei tahaks, et meie laps saaks suve veeta mõistliku hinnaga, turvalises keskkonnas koos sõpradega ja leida uusi sõpru ja tuttavaid,” märkis ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus