Liigume vales suunas

Laiapõhised arutelud viivad tõeni, kuid meile see ei meeldi. Lihtsam on väikesel seltskonnal isekeskis otsuseid langetada.


Laiapõhiste arutelude eelduseks on lähenemine, et valesid seisukohti ei eksisteeri. On meeldivad ja ebameeldivad, otsuseid toetavad ja mitte toetavad seisukohad. Seisukohad sõltuvad ajast ja ruumist. Pole mingi ime, kui mujal tulemust andnud otsused meie keskkonnas vilju ei kanna.

Oluliste otsuste langetamisel tuleks tugineda erinevatele seisukohtadele. Palli vahita väravasse tagumine ei demonstreeri mängimise oskust. Otsuste langetamisel meelepärastest arvudest koostatud tabeli kasutamine ei näita tarmukust.

Visakem kasvõi pilk alkoholiaktsiisi tõstmise saagale. Valitsusliidu moodustamise algusest korrutati alkoholiaktsiisi tõstmise vajadust. See pidavat tooma õnne meie õuele, olema oluline samm alkoholi „laastamistöö“ peatamisel. Vastuväiteid ei kuulatud. Nende esitajaid sildistati alkohoolikuteks, alkoärist huvitatuteks või kodanike tervisesest mitte hoolivateks.

Alkoholiaktsiisi otsuste viljad on valminud. Need pole söödavad. Alkoholiaktsiisi kergitamine oli vale ja ühiskonnale kahjulik otsus. Alkoholi tarbimine on (pärast aastaid kestnud langust) pöördunud kasvule, kodanike usaldus riigisüsteemi vastu langenud, riigikassasse laekuvad võimekusest väiksemad rahasummad. Isegi koolijütsid teavad, et kui tehakse viga, siis tuleb teha vigade parandus. Poliitikud seda ei tee. Panustatakse uutele valimistele, jätkatakse monoloogide esitamist ja katteta lubaduste jagamist. Mis veelgi kummalisem – valele otsusele allakirjutajad seatakse esinumbriteks.

Kõik teavad, et juua võiks vähem, kuid kuni me ei süvene põhjustesse ja panustame vaid tagajärgedele, liiguvad protsessid oma rada – need pole õiges suunas juhitavad. Meelemürke on tarvitatud iidamast-aadamast. Seda on harrastanud inimeste kõrval teadlikult või alateadlikult ka loomad ja linnud ning muud pudulojused. Närvisüsteem vajab teatud hetkel maandamist, vastasel korral ei pea see pingele vastu. Meelemürke müüakse apteekides, neid leidub looduses, sisaldub kemikaalides, annab kääritada. Pole põhjust spekuleerida teemal, millised meelemürgid on paremad. Siiski, alkohol on nende hulgas süütumaid.

Rahandusministeeriumi andmetel oli möödunud aastal piirikaubandusest või tarbimise oodatust suuremast vähenemisest tulenev alalaekumine ligikaudu 23 miljonit eurot. Kogumata jäi käibemaks ja maksud muudelt kaupadelt. Sel aastal tulevad numbrid kopsakamad. Kahjud ulatuvad sadadesse miljonitesse.

Aastaid langustrendis olnud alkoholitarbimine kasvab. Eelmisel aastal tarbisime täiskasvanud elanike kohta absoluutalkoholi 0,7 protsenti enam kui aasta varem. Kasvavad salaalkoholi kogused. Eelmisel aastal kasvas salaviina osatähtsus kümne protsendipunkti (Eesti Konjuktuuriinstituut). Oodatud tendentsid liiguvad ootustele vastupidises suunas.

EUGEN VEGES, kolumnist

blog comments powered by Disqus