Laupäeval saab Kuremaast küüslaugupealinn

Üks Jõgevamaa tunnussündmusi on sel laupäeval Jõgeva vallas Kuremaal toimuv küüslaugufestival. Festivalil toimuvat võib jälgida ka helikopterilt. Sündmust korraldab MTÜ Jõgevamaa Põllumeeste Liit, mille juhatuse liige ja festivali eestvedaja Raul Soodla rääkis toimuvast Vooremaale.


Millal algasid ettevalmistused XI Küüslaugufestivaliks?

„Uus algab kohe, kui eelmine lõpeb. Eks seda teavad ja on rääkinud kõik, kellel selliste väärika ajalooga ürituste korraldamine teoksil on. Kõige keerulisem on teha asju nii, nagu sa ise tahad ja õigeks pead. Inimene on inimene ja arvamused asjadest on erinevad. Samas on küüslaugufestival suur meeskonnatöö ja olulised otsused sünnivad ikkagi koosmeeles. Sügav kummardus kõigile panustajatele.”

Festival hõlmab küll kogu Kuremaa, kuid missugustel aladel sündmused toimuvad? „Põhiline ehk laada-ala on Kuremaa järve puhkeala parklas. Lasteala ja ka meie arendatav elustiiliala on viidud rannale ligemale, vees ja järvel toimuvad omad üritused. Meie koduloomad kõnnivad rahulikult pargialal. Kuremaa lossi juures on mammograafiabuss, lossis sees peetakse küüslaugukonverentsi ning üks huvitav esoteeriline rännak. Kuremaa veski on avatud ja helikopteri stardiplatsi leiab ka üsna festivali peavärava lähistelt.”

Kui efektselt ja mitmekülgselt on festivalil esindatud selle peategelane küüslauk?

„Arvutame ja eeldame kogust ligi 10 tonni. On seda palju või vähe, selgub laupäeva õhtuks. Eritoodete valik on iga aastaga laienenud. Ka sel aastal on oma müügiletiga väljas näiteks Must Küüslauk ja Kõnnujõe talu ehk tootjad, kes küüslaugutoitude menüüd pidevalt uuendavad ja arendavad.”

Mida põllumehed-aiapidajad veel festivalile toovad?
„On hea meeaasta – värske mee pakkujaid on rohkem kui mullu. Lisaks kodusink, juustud, küpsetised. Väiketootja sai oma aiamaad kasta, suurtootjal ei olnud see majanduslikult võimalik, seega saab kokkuvõttes ütelda, et toodang on selle suve vääriline, tulge ja vaadake üle.”

Keda tuleb festivalile kauplema rohkem, kas väike- või suurtootjaid?

„Suurtootja kaupleb mujal, kuigi ka meie laadaliste hulgas on Eesti ja maailma mõistes suurfirmad esindatud. Põhiliselt ikkagi väiksemad suured tegijad, kes oma pere ja kogukonna hüvanguks vaeva näevad.”

Millistest maakondadest on kõige rohkem kauplejaid?

„Polegi veel sellist statistikat teinud, aga kiire ülevaade näitab, et Lõuna-Eesti maakonnad on arvukamalt esindatud. Kõige kaugem tulija on juba varakevadel endast märku andnud Ukraina küüslaugukasvataja. Seekord tegime otsuse, et hoiame oma Eestit ja ajame Eesti asja, nagu seda ka eelnenud kümnel aastal tehtud on. Eks aeg annab tulevikuks arutust.”

Kuidas saab osaleda suurima küüslaugu konkursil?

„Kõik, kes soovivad osaleda, saavad tuua oma kuldküüslaugu festivali sissepääsude juurde, nimi ja kontaktaadress kaasas. Kell 15.30 kuulutatakse pealaval võitja välja. Auhinnad on seekord välja pannud Scanola rapsitehas.”

Ettekanded küüslaugust ja tervislikust toidust on kujunenud festivalil traditsiooniks?

„Küüslaugukonverents ise on juba omaette peatükk kogu festivali korralduses ja siinjuures on meid toetamas Kuremaa lossi töökas kollektiiv. Aga igavat juttu ei tahagi ajada ja seepärast pingutasid kõik, et seekordsed esinejad just sellised said. Räägime küüslaugust ja laugulistest üldse, räägime taimedes peituvast võimust ja väest, räägime Eesti ausast kaubandusest ja ka riigi abist põllumajandusele. Lossis on lisaks avatud ka Erki Pütsepa rattatuba, käsitöökaubamaja ja kohvik, kus pakutakse meie hea koostööpartneri Olivia õlidega küpsetatud muffineid.”

Avaesinejaks on kunagine jõgevamaalane, praegu Pärnumaal elav Mercedes Merimaa, kes on tuntud võilillefestivali korraldajana. Räägib ta ka Kuremaal võililledest?

„Mercedes on alati oodatud külaline ja esineja sellistel üritustel ning seekord on teemaks ikkagi küüslauk. Aga päev on tal tihe, seepärast peab ta kohe pärast oma esinemist edasi liikuma. Kahju muidugi, et ta endises kodukandis rohkem aega veeta ei saa.”

Kas on võimalik, et konverentsi vastu on nii suur huvi, et tasuks eelnevalt koht lossis broneerida?

„Arvan, et ruumi jätkub, saal mahutab kuni 100 kuulajat. Ja kui peaks ruumipuudus kätte tulema, teeme uuel aastal uuesti. Enamiku esinejatega on võimalik ka laadaplatsil kohtuda ja oma küsimustele vastused saada. Aga võib ka endale sobiva istekoha broneerida, lossi kohvikus näiteks.”

Küüslagufestivale on juhtinud erinevad Eesti artistid ja meelelahutajad. Miks langes seekord valik Venno Loosaarele?

„Venno on sellesse rolli justkui loodud. Sobib väiksematele külalistele, aga on muhe sell ka suurematele. Kogemused on need, mis maksavad. Kas ja kuidas, näete juba laupäeval.

Ja meie elustiiliala juhatab juba teist aastat alati särav ja särtsakas telesaatejuht Kristiina Võsu.”

Kuidas tuli mõte valida festivali avamuusika?

„Siinkohal saab kiita head Jõgeva valla kultuurijuhti Ilona Piirimäge. Koostöös ToPof-iga me sellised orkestrid oma lavale saamegi. Koostöös on võti ka tulevikusuunal.”

Kõrges eas Kihnu Virve ei käi vist enam kuigi sageli esinemas. Kui kiiresti õnnestus ta küüslaugufestivalile meelitada?

„Esinejaid valides töötab ja annab ideesid terve meeskond. Virvel oli sel aastal suur juubel nagu meie riigilgi. Väga väärikas esineja. Kogu meie kultuuris on Virve oma pereansambilga selline väärikas ja üllatav asi.”

Kuidas on festivalil rakendatud Kuremaa järve ja selle ümbrust?
„Järv on olnud ja jääb Kuremaa tõmbenumbriks. Kogu festival on sinna rannaparki ennast sisse seadnud. Palun juba ette vabandust nende ees, kes sel päeval lihtsalt Kuremaa pearanda külastada soovivad. Kallasrada on küll avatud, aga ligipääs on kindlasti keeruline. Küll on avatud Kuremaa teine rand neile, kes festivali külastada ei taha. Seekord lihtsalt on nii.”

Mitu lendu teeb Kuremaa kohal helikopter?

„Ilmselt sõltub see paljuski ilmast, aga kopter on festivali külaliste teenistuses kogu valge aja.”

Kui suureks võiks prognoosida tänavuse festivali külastajate arvu?

„Ootame ligemale 3000 külastajat, see on reaalne arv eelmise aastaga võrreldes. Külalised hindasid Kuremaad just selle festivali jaoks parimaks paigaks.”

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus