Lapsed harjutasid mõistlikku tegutsemist

Lõikuskuu esimesel nädalavahetusel korraldas Juula külas tegutsev Loomemõis MTÜ Palamuse lähedal Olemari talus lastele laagri, mille teemaks turvalisus.


Osalejad olid põhiliselt Loomemõisa liikmete peredest ja ka Maarja-Magdaleena kandist. Lapsi oli vanuses 5 kuni 15 aastat, kirja said nad organisatsiooni ühe eestvedaja Eneli Kaasiku sõnul põhimõttel kes ees, see mees ja nimekiri täitus tõesti kärmelt.

“Sellises laagris tahaks lausa elada,” kommenteeris üks osaleja, kui oli päeva jooksul kaks korda pannkookidega maiustanud ja koos teistega tervislikke burgereid meisterdanud, mis hiljem samuti neile määratud teed läksid. Tegelikult oli muidugi nii söögiga tegelemisel kui muudel laagri ettevõtmistel üks kindel eesmärk: õpetada lapsi igapäevaelus turvaliselt käituma ehk maakeeli ümberpandult mõistlikult tegutsema.

Säilita rahu ja hinda olukorda õigesti

Esmaabiõpitoas tuli osalejail kõigepealt välja pakkuda ohuolukordi. Seejärel õpiti, kuidas tasakaalukalt ja läbimõeldult reageerida, et õnnetuses kannatanule võimalikult hästi toeks olla. Saadi teada, kuidas on võimalik aidata elektrilöögi saanud inimest, uppumisohus olijat või autoavariisse sattunut. Pandi kõrva taha, et tihtilugu ei vaja kõige kiiremat abi mitte see, kes kõige verisem, vaid erilise hoolega tuleb jälgida seda kannatanut, kel haavu näha pole, kuid kes on vaikne ja väga kahvatu. Kes soovis, sai mannekeeni peal südamemassaaži võtteid proovida  ja suultsuhu hingamist harjutada.

Teooriat ja praktikat looduses viibides

Teiseks laagripäevaks plaanitud metsamatkale pani loodus jala ette: taevaluugid avanesid nii sageli ja nii võimsate veevoogudena, et korraldajail tuli alla anda ja viia rahvas hoopis Elistvere loomaparki.

Seal on meie maakonna kooliealised ja nooremadki ilmselt küll korduvalt käinud, kuid seekord keskenduti Karoliina seiramise ja pisiloomade nunnutamise kõrval mõistlikkusele looduses ja looduse suhtes. Loomapargi asjatundlikud giidid õpetasid lapsi mürgiseid taimi tundma, rääkisid, kuidas on mõistlik loomade läheduses käituda, tuletasid taas meelde, et metsloomapoegi pole tark koju tuua, olgu nad nii armsad ja tundugu nii abitud kui tahes.Ja et kogu maailm reisihuvilistele põhimõtteliselt lahti on, kõneldi sellestki, et välismaalt valimatult taimeseemneid kaasa võtta ja koduaeda maha külvata pole tõesti mõistlik tegu.

Toiduohutuse töötoas õpiti terava noaga ümber käima, pannil põlema läinud õli kustutama ja grilliahju läheduses nii toimetama, et riided ei süttiks, sõrmed põletusville ei saaks ja toitki kõrbemata taldrikule jõuaks. Laagrilised kuulasid nõuandeid, milline on tervislik toit ja mis seda mitte pole. Et teooria praktika käigus kinnistuks, valmistati tervislikke burgereid ning küpsetati lõkkel pannkooke.

Päeva teise poolde mahtus veel politseitund, mille käigus õpiti ehk korrati taas, kuidas turvaliselt liigelda. Räägiti ka nii negatiivsest nähtusest nagu koolikiusamine ning õpiti selle esimesi ilminguid ära tundma. Inforohke laagripäeva õhtul aitasid lõõgastuda filmid.

Pühapäev pühendati veele ja sellega seonduvale –ikka turvalisust esiplaanile seades. Prossa järve ääres tutvuti vetelpäästjate tööga, uuriti ja prooviti nende varustust, tehti kaasa temaatilises osavusmängus.

Jälgiti vetelpäästekoerte demonstratsioonesinemist ja saadi näpunäiteid, kuidas aidata uppumisohtu sattunut nii, et ise koos temaga hukka ei saaks. Kes soovis, võis lasta end vastava haridusega koeral veest “päästa”.

Korraldajate kinnitusel jäid lapsed laagriga rahule, kuigi ilm just neil päevil erilist tujukust üles näitas.

Tegusas ja lapsesõbralikus Olemari talus oli võimalik näha kanu ja kitsi, käia tünnisaunas, lustida õuel mitut seltsi kiikedel.

Et veenduda teemalaagri otstarbekuses, korraldati osalenutele ka vastav viktoriin. “Tulemused olid lausa üle ootuste head, järelikult olid lapsed mõttega asja juures olnud  ja nii mõndagi vajalikku kõrva taha pannud,” kinnitas Eneli Kaasik.

Laagri korraldusmeeskond on tänulik Lõuna-Eesti vetelpäästekoerte rühmale Märjad käpad, MTÜle Elva Vabatahtlik Tuletõrjeühing, Andres Lehtmetsale sihtasutusest Tartu Kiirabi, politseinik Stefani Kormanile, Maitseelamuste Kojale ja Elistvere loomapargile.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus