Laiusel on ülestõusmispühadest räägitud seitsesada aastat

EELK Laiuse Püha Jüri koguduse õpetaja Georg Glaase soovitab ülestõusmispühadel mõelda ennekõike selle tähtpäevaga seotud põhisõnumile. Oma jutluses keskendub ta põhiliselt püsiväärtustele, kuid põimib sellesse ka arvamusavaldusi sündmuste kohta tänapäevases maailmas.

Georg Glaase sõnul on ülestõusmispühade jumalateenistusel alati kesksel kohal põhisõnum, et Kristus on üles tõusnud, surma võitnud ja igavese elu lootuse loonud. „Oma jutluses toonitan püsiväärtusi, mis on olulised ka tänases maailmas. Kuigi vahepeal võib midagi sassi minna, peab ikka midagi püsivat olema, mis inimese vaimsust tugevana hoiab. Kindlasti räägin ka midagi päevakajalist. Kuna teenin hooldusõpetajana ka EELK Jõgeva kogudust, on aeg küllalt kiire ning ülestõusmispühade lõplik tekst veel valmimas,” lausus hingekarjane pühade eel.

„Tuleval aastal saab Laiuse kiriku esmamainimisest (1319) seitsesada aastat. Küllap on siin niikaua ka ülestõusmispühade jumalateenistusi peetud. Täpse kronoloogia koostamine pole küll minu meelevallas. Katkestamised võivad olla tingitud ajaloolistest või muudest põhjustest. Kirikus on need pühad ju algusest olemas olnud. Ületõusmise temaatikal kristlik traditsioon rajanebki. Öeldakse, et kui ülestõusmist pole, siis on usk ka tühine,” rääkis Glaase.

„Ülestõusmispühade jumalateenistus on kirikus üks rahvarohkemaid. Samas ma ei ütleks, et inimesi tuleb väga palju rohkem kui tavalistele jumalateenistustele. Istekohti on Laiuse kirikus vabalt kakssada. Saab aga panna lisatoole ja kasutada ka kooriruumi. Nii võib kirikusaali mahutada kokku kakssada viiskümmend inimest. Kella löövad meil koguduse vabatahtlikud,” rääkis Glaase.

Oma õpingute ajal on Georg Glaase ülestõusmispühade jumalateenistusi läbi viinud ka Tallinna Piisoplikus Toomkirikus ja EELK Tallinna Jaani koguduse kirikus.

Glaase märkis, et oma koht ja sümboolne taust on ka perekesksetel ülestõusmispühade ehk rahvapäraselt lihavõtete või munapühade traditsioonidel, olgu nendeks siis munade värvimine või tähtpäevale omased toidud.

„Munade värvimise kohta on levinud mitmeid legende. Nende pühade põhisõnumiks peaks aga ikka jääma ülestõusmine, mistõttu on oluline, et pühade väline külg primaarseks või eraldi eesmärgiks ei muutu,” ütles vaimulik.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus