Kuremaal peetakse ülehomme küüslaugufestivali

Jõgevalt alguse saanud küüslaugufestival, mis vahepeal kaheks aastaks Tartumaale Ülenurmele “kolis”, on jälle Jõgevamaal tagasi, ent nüüd peetakse seda Kuremaal. Ülehomme teoks saav küüslaugufestival kannab juba kümnendat järjekorranumbrit.


Festivali peetakse põhiliselt Kuremaa järve äärsel rannaalal, festivali pealava pannakse aga üles suurde parklasse. Traditsiooniline seminar, mille korraldamisele paneb õla alla Baltic Agro, saab aga teoks Kuremaa lossis. Sinna pannakse välja ka küüslaugusortide ja küüslauguteemaliste raamatute näitus ning suurima küüslaugu tiitlile kandideerivad küüslaugud. Seminaril räägitakse ka seekord küüslaugu kasvatamisest, ent mitte ainult.

“Küüslaugu kasvatamisest räägib meile taas Priit Põldma Eesti maaülikoolist, Kai Põldvee-Mürk tutvustab aga küüslaugu hoidistes kasutamise võimalusi. Lisaks sellele saab seminarilt teadmisi selle kohta, kuidas vältida viljapuude talvekahjustusi, tõrjuda kahjureid, näiteks mutte, ning vabaneda samblast murus,” ütles küüslaugufestivali direktor, MTÜ Jõgevamaa Põllumeeste Liit juht Raul Soodla. “Aiandusteema laiema käsitluse kasuks otsustasime sellepärast, et inimesed ei kasvata aias ju üksnes küüslauku.”

Seminar algab kell 12 ja kestab umbes kaks tundi.

Nagu ikka, peetakse küüslaugufestivalil ka laata, ent seekord nimetatakse ala, kus laata peetakse, elustiilseks alaks.

“Eesti keeles pole tegelikult vist sellist väljendit olemaski, aga me leiutasime selle, sest küüslaugufestivali laat pole päris tavaline laat,” kinnitas Raul Soodla.

Inimestele, kes küüslaugufestivalile kauplema tulevad, on küüslaugu, sibula ja muude aiasaaduste kasvatamine-töötlemine või käsitööesemete valmistamine mitte lihtsalt töö, vaid pigem elustiil. Ja inimesed, kes ostma tulevad, enamasti mõistavad seda. Nii saavadki Kuremaal kokku mitte lihtsalt müüjad ja ostjad, vaid sarnase elustiiliga inimesed.

Küüslauku mitmel moel

Kauplejaid oli esmaspäevaks registreerunud juba sadakond, ent laupäevaks on see arv kindlasti suuremaks kasvada jõudnud. Pakutakse laia valikut aiasaadusi, istikuid ja taimi, toidukaupu ja käsitöötooteid. Osta saab näiteks rohelist ja musta küüslauku (must ehk suitsutatud küüslauk sai mullusel festivalil üsna ruttu otsa!), küüslauguvanikuid, marineeritud ja hapendatud küüslauku, küüslauguvõrse soola, marineeritud küüslauguvõrseid, küüslaugupekki, musta küüslauguga rukkileiba, küüslaugukreemi jne.

Nälga ei pea festivalil keegi tundma, sest kohal on mitu toitlustajat, sealhulgas Kõnnujõe talu, kes on oma küüslauguköögiga väljas olnud ka varasematel festivalidel.

“Nad on oma küüslaugutoitude menüüd pidevalt arendanud. Neilt võib saada isegi küüslaugukohvi, -jäätist, -õlut ja kangemat napsu,” kinnitas Raul Soodla.

Ka Jõgevamaa koostöökoda paneb oma telgi püsti ja pakub seal oma heade partnerite toodangut.

Kui Jõgeva-aegadel korraldati küüslaugufestivalil ka küüslaugukübarate konkurssi, siis nüüdseks on sellest loobutud: see läks natuke liiga üheülbaliseks. Küll aga valitakse ja tunnustatakse endiselt kauneimat kauplejat. Nii et kauplema tulijatel tasub läbi mõelda, mida selga või pähe panna. Silmatorkav ja stiilne välimus aitab ka ostjatele silma jääda. Nii et kasu võib olla kahekordne.

Festivali pealaval toimivas kultuuriprogrammis astuvad üles ansamblid 2 Quick Start ja L’Dorado ning Üllar Jörberg.

“2 Quick Starti fänne on meie maakonnas palju ja loodetavasti ei jäta keegi neist kasutamata võimalust oma lemmikut esinemas näha,” sõnas Raul Soodla. “Ka muhedal L’Doradol on kindlasti palju sõpru ja Üllar Jörbergi austajad peavad arvestama juba sellega, et vanameister ei pruugi enam kaua Eestima lavadel tuuritamisest huvitatud olla.”

L’Dorado astub pealaval üles kolmel, 2 Quick Start ja Üllar Jörberg kahel korral.

Et lastelgi festivalil lõbus oleks, seatakse sisse lastepark. Sinna pannakse üles batuudid ja skyjump ning tuuakse kohale elektriautod, hobused, ponid ja taluloomad. Kõige põnevamad elukad, keda näha saab, on ehk hästi villa andvad alpakad. Tegutseb ka lastekohvik.

Minister tuleb kohale

Festivaliala väravad tehakse lahti ülehomme kell 10, pidulik avamine, millel on lubanud osaleda ka maaeluminister Tarmo Tamm, on kell 11.30. Päeva juhib Mr Küüslauk ehk Vahur Jüris.

“Ootame festivalile vähemalt kümmet tuhandet külastajat,” ütles Raul Soodla.

Autoga festivalile tulijate jaoks on sisse seatud kolm parklat, mis tähistatud tähtedega A, B ja C. A-parkla asub hosteli, B-parkla lossi ja C-parkla ujula taga. Parklate ja festivaliala vahet hakkab kurseerima minirong, mis tutvustab rahvale pisut ka Kuremaa vaatamisväärsusi, näiteks tuuleveskit, mis on otse loomulikult sel päeval avatud. Tänu “rongiühendusele” on neil, kes festivalil usinalt ostelnud, hõlpus soetatud kraam auto juurde saada.

Kuremaad ja selle ümbrust saab festivali ajal imetleda ka veelt ja õhust: järvel sõidutab rahvast lõbusõidulaev Linda ja firma Aerocopter kopteriga saab teha lühikesi elamuslende. Stardipaigaks on Kuremaa staadion.

Jõgeva ja Kuremaa vahet hakkab homme sõitma erimärgistusega festivalibuss. See väljub Jõgeva bussijaamast kell 9.50, 10.50 ja 11.50 ning Kuremaa bussipeatusest kell 13.30, 15.30 ja 17.30.

“Kellaajad panime paika Tallinnast ja Tartust saabuvate ja sinna suunduvate rongide järgi. Nii et peale jõgevalaste saavad tänu eribussidele mugavalt festivalile ka kaugemad külalised. Kui kõik bussiootajad ühekorraga bussi ära ei mahu, võtab see kohe ette uue ringi,” sõnas Raul Soodla.

Tema sõnul on festivali ettevalmistamisega vaeva näinud sadakond inimest, nende hulgas

Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskuse töötajad, kes on hoolitsenud selle eest, et sündmuspaik külaliste tulekuks hästi korras oleks. Ka kulutusi on festivaliga seoses päris palju, nii et piletita ei saa rahvast festivalialale lasta, tuleb ikka natuke raha küsida.

“Aga täna ja homme on võimalik veel kaasa lüüa Elmari raadio käivitatud SMS-mängus, mille auhindadeks on tasuta festivalipääsmed ja peaauhinnaks kopterilend kolmele. Mäng kestab kella 10-12,” ütles Raul Soodla.

Rannamõnude nautijail tuleb tema sõnul arvestada sellega, et laupäeval pääseb Kuremaa randa ainult läbi festivaliala, seega on selleks vaja pääset. Õigupoolest on vaba liikumine randa takistatud juba reedel, kui sündmuse korraldamiseks vajalikke rajatisi hakatakse püstitama. Loodetavasti suhtub rahvas asjasse mõistvalt.

“Usun, et need inimesed, kes küüslaugufestivali üheksa aasta jooksul omaks on võtnud, leiavad selle nüüd ka Kuremaalt üles,” ütles Raul Soodla. “Minu arvates annavad Kuremaa rand ja loss festivalile lisaväärtust juurdegi. Ja kindlasti tasub festivalilt talvine küüslauguvaru ära osta. Tänavu räägivad küüslaugukasvatajad, et küüslauguküüned on küll ilusad, aga neid on vähevõitu. Küüslauk on aga suurepärane vahend tervise hoidmiseks.”

Lähemat infot küüslaugufestivali kohta saab kodulehelt www.küüslaugufestival.ee.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus