Kuremaal mängitakse näidendit Liivist

Täna õhtul näeb Kuremaa lossis Kuremaa Mõisateatri etendust „Liiv teel”, mille autor ja lavastaja on Arlet Palmiste. Lugu räägib kirjaniku ja luuletaja Juhan Liivi elust Laiuse pastoraadis.

Arlet Palmiste sõnul sai näitemängu idee alguse sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arendusekeskus juhataja Tiina Tegelmanni mõttest, et  siinses lossis võiksid esineda teatritrupid. Nii sündis tänavu kevadel Kuremaa Mõisateater.

„Kuremaa Mõisateatri eesmärk on tutvustada eelkõige kodulugu ja mõisakultuuri. Seoses oma loomingilise tööga huvitun ise ajaloost ja ajaloolistest isikutest. Nii jõudsin Juhan Liivini, kes elas aastal 1910 periooditi Laiuse pastoraadis  kirikuõpetaja Johan Kõpu juures. Kahe tuntud inimese kokkupuuted on piisavalt põnevad, et sel teemal fantaseerida,” rääkis Palmiste.

„Teatavasti põdes Liiv skisofreeniat, millel on olemas kaks peamist vormi. Esimese puhul kujutletakse enda ümber olematuid asju, teise puhul aga kujutatakse ette, et oled ise keegi teine. Juhan Liivil avaldusid mõlemad haigusnähud. Ta uskus, et on Poola kuningas, Vene keisri Aleksander II või Lydia Koidula poeg, ja tundis, et tema järele nuhitakse. Toona polnud skisofreenia ravitav ja inimesed põlgasid teadmatusest selle haiguse põdejaid,” lisas ta.

Palmiste arvates võib etenduses tõmmata paralleele kaasajaga, sest ka tänapäeval on meis liiga vähe mõistmist ja hoolivust, pigem tõukame endast eemale kõik, mis on võõras ja mõistmatu. Ka tänapäeval öeldakse mõneti ebatavaliselt käituvate inimeste kohta, et ta on hull.

Juhan Liivi osas on Rein Karu, Johan Kõppu mängib Indrek Uusmaa. Etenduses on kaastegevad Enely Lepsasaar, Heli Palgi, Riina Reimand, Laile Sukk, Mikk Mikšo ja Arlet Palmiste. Etenduses kasutatakse  heliloojate Lepo Sumera, Gustavo Santaolalla ja ansambli Trad Attac muusikat. Inspireerituna Juhan Liivi ühest tuntumast teosest „Vari”, on näitemängus kasutatud ka varjuteatri tehnikat.

Kuremaa lossis mängitakse etendust „Liiv teel” 17. ja 20. mail. Arlet Palmiste sõnul on plaanis minna etendusega ka teistesse Eestimaa mõisatesse.

JAAN LUKAS 

blog comments powered by Disqus