Kuremaal kohtusid ettevõtlikud noored

Kuremaa lossis toimus möödunud reedel Jõgevamaa ettevõtlike noorte karjääripäev. Noored tegutsesid töötubades, aga ettevõtlikumad neist tutvustasid ka oma äriideid. Selleaastase konkursi võitjaks tulid Voore põhikooli poisid Armo Ivask, Erik Leht ja Tauno Martin.


Maakonna noorte karjääripäev sai teoks Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse eestvedamisel. Päeva korraldamisel oli neile heaks koostööpartneriks Jõgevamaa Rajaleidja keskus. Osalema olid oodatud õpilased alates seitsmendast klassist.

Karjääripäeva korraldamise mõtte käis välja Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK) juhataja Marve Millend. Ning kuna üle-eestiline koolinoorte äriideede konkurss Bright Minds juba toimib, siis tundus Jõgevamaa noortele ettevõtlikkust edendava sündmuse korraldamine igati loogiline.

“Saime Sihtasutuse Innove Jõgevamaa Rajaleidja keskuselt karjääripäeva korraldamisel igakülgset abi,” ütles JAEK-i turundus- ja arendusjuht Sandra Saviauk.

Karjääripäev algas töötubades tegutsedes. Ühes töötoas sai Laiuse ja Rakke kooli infojuhi Rain Sireli käe all roboteid meisterdada, teises pühendas tuntud juutuuber Anita Sibul eakaaslasi videoblogimise saladustesse, kolmandas sai Gameclub’i mängujuhtide käe all ärimänge mängida ning neljandas Jõgevamaa Rajaleidja keskuse esindajatelt juhatust, kuidas oma karjääri kujundada. Tegevust jätkus kõigile ja noorte tagasiside töötubadele oli positiivne.

Pärast lõunat astusid žürii ja publiku ette äriideede konkursil osalejad, keda oli esimese korra kohta päris palju ‒ neli meeskonda. Lisaks idee esitlemisele tuli vastata ka žüriiliikmete küsimustele. JAEK-i juhatajal Marve Millendil, Jõgevamaa Rajaleidja keskuse karjääriinfo spetsialistil Anneli Petersonil, Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskuse juhatajal Tiina Tegelmannil, tööjõu vahendusfirma GoWorkABit kaasasutajal Gerli Veermäel ja Töötukassa Lääne-Virumaa büroo karjääriinfo spetsialistil Katrin Jaanimägil neid jätkus.

Võidukas taks

Parimaks tunnistati Voore põhikooli noormeeste idee hakata tootma metallist ja puidust taksikoera meenutavaid laualampe. Poistel oli kolm sellist lampi, mis valminud tööõpetuse tundides, Kuremaal kaasas ja nende abil oli hea näidata, lambi eri asendeid, mis noormeeste sõnul iseloomustavad taksikoera meeleolu nädala alguses, keskel ja lõpus.

Teine koht läks Põltsamaa ühisgümnaasiumi noormeeste ideele märgusõnaga Shine Smart. Neil on plaanis hakata tootma helkurit, mille plussiks on võimalus seda lihtsa liigutusega jope või mantli alt välja tõmmata ning algasendisse tagasi lasta.

Kolmanda koha sai Voore kooli tüdrukute tervisebatoonikeste tootmise idee. Tõhus, aga tervislik magus amps kulub eriti ära näiteks hommikul bussi peale või pärast tunde trenni kiirustavale kooliõpilasele, aga ka kõigile teistele.

Neljandaks jäi Jõgevamaa gümnaasiumi naiskond, kes oli välja nuputanud aroomipadja Aromiina, mis levitab uinumisajal rahustavaid ja hommikul ärgates ergutavaid taimearoome. Idee iseenesest oli hea, ent paraku oli see ainult paberil: töötavat prototüüpi piigadel veel ette näidata polnud.

Esimeseks tulnud võistkonda autasustati Apollo raamatupoe kinkekaartide, teise ja kolmanda koha saanud võistkondi Pepsico Eesti ja E-Piima kinkekottidega. Lisaks sellele on kõigil äriideede konkursil osalenutel võimalus veeta huvitav päev Tallinnas. Seal tutvutakse innovatiivse ettevõttega Pipedrive, Eesti kapitalil põhineva LHV pangaga ja Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskusega Mektory.

Karjääripäeval tutvustati ka õpilasfirmade edulugusid. Jõgeva põhikoolis tegutsevast puhvetist rääkisid selle eelmine pidaja Sten Siirak ning üks praegusi käigushoidjaid Argo Pärn. Kuulati ka kaugemaid külalisi. Gerli Veermäe jutt firma GoWorkABit asutamisest ja toimimisest mõjus noortele vägagi inspireerivalt, samuti üllatuskülalise, Sadalast pärit Vikerraadio saatejuhi Sten Teppani kinnitus, et väikeses paigas sündimine ei takista elus kaugele jõudmast.

Võti täiskasvanuellu

Noori küsitledes ilmnes, et Kuremaal veedetud päeva ei peetud mahavisatud ajaks. Annika Lippur, Leana Mäletjärv ja Melissa Maasing Voore koolist kiitsid näiteks karjääriinfo töötuba, milles nad osalesid. Nad kinnitasid, et said sealt uusi teadmisi ja ideid.

Kaisa Sikora ja Maarja Rebane Jõgevamaa gümnaasiumi lõpuklassist olid seda meelt, et karjäärialast nõu on ikka vaja, sest otsused, kuhu edasi õppima minna, on veel tegemata. Kaisa ja Maarja olidki need Jõgevamaa gümnaasiumi õpilased, kes tulid äriideede konkursile oma aroomipadja ideega.

“Kahju, et meil prototüüpi ette näidata polnud, aga tahaksime siiski oma aroomipadjaga edasi tegelda,” ütles Kaisa Sikora. Maarja Rebane lisas, et ettevõtlusega saab tegelda ju ka kõrgkoolis õppimise kõrvalt.

“Kõige tähtsam sõnum, mille tänaselt päevalt sain, on järgmine. Tuleb tegutseda, mitte kahtlustesse takerduda. Ja kui oma idee teostamisel miskipärast toppama jääd, tuleb leida inimene, kes hea nõu annaks ja edasi aitaks,” sõnas Kaisa.

Karjääripäeval osales kokku ligemale 110 inimest. Selle arvu sisse mahtusid nii noored, nendega kaasas olnud õpetajad kui ka korraldajad. Ka õpetajad ei istunud, muuseas, niisama, vaid neilegi korraldati väike koolitus.

Karjääripäev sai teoks projekti “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” raames. Projekti rahastas Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond ning õpilastele pakuti ka tasuta transpordi võimalust Kuremaale.

“Kavatseme sellise karjääripäeva korraldada ka tuleval aastal,” kinnitas Sandra Saviauk. “Võib-olla leiab nii mõnigi noor tänu sellele sündmusele hea võtme täiskasvanuellu sisenemiseks ning mõistab, et ka maal saab elamisväärset elu elada, kui endale ise tööandjaks hakata.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus