Kunstnik kutsub koju kunsti ostma

Jõgeval Suurel tänaval on juba kuu aega tegutsenud Kunsti Kodu. See on kunstikauplus, mis on üksiti selle omaniku Piret Järve kodu. Võib öleda, et ta on osa oma kodust kunstisõpradele avanud.


Paljud mäletavad kindlasti aega, mil Suur tn 21 a maja esimesel korrusel tegutses kasutatud rõivaste kauplus. Pärast selle sulgemist seisid ruumid mõnda aega tühjana. Siis aga otsustas Piret Järv need ära osta ning endale sinna kodu rajada. Sisse kolis ta möödunud aastal.

Idee hakata oma kodus kunsti müüma tuli Piret Järvele pähe üht kunstipoodi külastades.

“Sattusin – vististi Võrus – kunstipoodi, mis polnud küll kellegi kodu, ent oli äärmiselt kodune ja hubane. Siis ütlesingi endale: aga miks ei võiks minu kodu olla üksiti kunstikauplus? See oli justkui valgustuse hetk,” meenutas Piret Järv.

Piret on lõpetanud Tartu kõrgema kunstikooli tekstiili erialal ja viimased kaheksa aastat töötanud kunstikooli õpetajana: ülemöödunud aastast Jõgeva kunstikoolis ja enne seda Põltsamaa kunstikoolis. Ta oli alati mõelnud, et tema kodus võiks olla palju maale. Nüüd on neid seal tõesti palju, sest tema elutuba läheb sujuvalt üle kunstikaupluseks.

Lisaks maalidele leiab sealt graafikat, keraamikat, skulptuure, ehteid, postkaarte ja linikuid. Esindatud autorite ring on päris lai: Kunsti Kodust võib leida põltsamaalaste Külli ja Siimar Kivisilla, Maie Luhti, Kaupo Luguse, Andre Saviaugu ja Robert Broki, aga ka Tartu maalijate Lemme Haldre ja Tea Lemberpuu loomingut ning Torma keraamikakojast Loov Energia pärit keraamikat. Ei puudu ka Jõgeva autorite, näiteks Elita Järvela, Auli Kumeli ja Piret Järve enda tööd. Kõige tuntum autor, kelle maale Kunsti Kodust osta võib, on Jõgeval kasvanud tartlane, Kursi koolkonna esindaja Ilmar Kruusamäe. Poest võib soetada ka Kursi koolkonda tutvustava raamatu.

Et kunstipoe omanikule meeldib mööblit ümber teha, võib Kunsti Kodust tellida ka näiteks maalingutega kaunistatud tooli.

Hea energia

“Ma müün seda, mis mulle endale meeldib. Usun, et olen üles leidnud hea energiaga taiesed,” ütles Piret Järv. “Püüdlen selle poole, et poes müügil olevast tekiks kokku omavahel sobiv ja nauditav tervik.”

Tallinna ja Tartu kunstipoodidega võrreldes on Kunsti Kodus hinnad üsna madalad, kesise sissetulekuga inimesele võivad aga needki kõrged tunduda.

“Kes väga tahab, ostab ikka. Ja kunsti ostavadki ainult need, kes seda vajavad,” tõdes Piret ning lisas, et temal on võrreldes paljude teiste kunstiga kauplejatega lihtsam: ta ei pea end poepidamisega ära elatama, vaid põhipalga saab ta endiselt kunstikoolist. Hea on ka see, et ta ei pea poepinna eest kellelegi renti maksma ega poodi spetsiaalselt tööle minema: ta saab olla tööl ja kodus ühekorraga. Poe asukohtki on soodne: kesklinnas peatänava ääres.

Jõgeval on ka varem kunstipoode tegutsenud, vahepeal kunsti ostmise võimalus siin aga puudus. Paljud Kunsti Kodu külastajad on Piretile öelnud: “Tore, et selline pood nüüd Jõgeval jälle olemas on!”

Kui vana kriuksuvate põrandatega “kaltsukat” mäletav inimene Kunsti Kodusse sisse astub, jääb ta ilmselt mõneks ajaks keeletuks: kontrast on nii suur. Uude kunstipoodi võibki minna ka selleks, et vaadata, millise kena elamise saab ühest vanas puumajas asuvast korterist teha.

Piret Järv ütles, et oma kodu otsingud kestsid tal tegelikult päris pikka aega. Ta on vahepeal elanud ka Tartus ja Tallinnas, ent lõpuks tuli ta ikka lapsepõlvelinna Jõgevale tagasi. Ning nüüd, kui oma kodu olemas, pole siit põhjust enam kuhugi minna.

Korteri kordaseadmisel laskis Piret suuremad ja rohkem oskusi nõudvad tööd teha töömeestel. Sõbradki käisid abiks. Endised õpilased Põltsamaa kunstikoolist aitasid näiteks vana ahju maha lõhkuda. Lõppviimistluse andis Piret aga oma kodule ise. Nüüd võib ta teistelegi nõu jagada, kuidas üht või teist asja teha. Näiteks galeriiliistud, mille külge maale riputada, on Piret nutikalt laeliistude taha peitnud.

“Päris palju pusimist oli, aga sain hakkama,” ütles Piret.

Põnev teekond

Elutoas, mis on üksiti pood, võib näha ka päris põnevaid vanu mööblitükke. Diivan ja tugitool kuulusid kunagi Pireti ühele, kapp aga teisele vanaemale.

“Teadsin juba lapsena, et saan selle ilusa kapi ükskord endale,” meenutas Piret.

Tema kodust võib leida ka taaskasutuspoest pärit ja korda tehtud asju. Kunstipoe aknal on aga Pireti enda tehtud stiilsed nukud, mida on silmitsema jäänud nii mõnigi möödakäija. Need on seal siiski vaid kaunistuseks: osta neid ei saa.

Piret Järv on läbi ja lõhki loominguline inimene: peale kunsti on ta tegelnud ka tantsu ja muusikaga. Kunstnikel ja teistel loomingulistel inimestel on tihti nii huvitavad kodud, et neid tulekski teistele näidata.

“Ehk pakub minugi kodu teistele huvi. Minu jaoks on selle loomine igatahes põnev teekond olnud ja mul on hea meel, kui keegi siit inspiratsiooni saab,” kinnitas Piret.

Majanaabritega on tal enda sõnul vedanud. Nad võtsid tema kui uustulnuka sõbralikult vastu. Ning keegi polnud vastu ka sellele, et ta oma elutoas poe avab. Aga eks nad olnud juba varasemast harjunud ka, et sellel pinnal pood tegutseb.

Suvel hoiab Piret Kunsti Kodu uksed lahti teisipäevast reedeni kella 10-14, sügisest tuleb tal pood veidi varem kinni panna, sest ta peab kella ühest päeval kunstikoolis tööl olema. Kingihädas inimesi lubas Piret võimaluse korral aidata ka väljaspool kaupluse tööaega. Selleks tuleks temaga telefonitsi kontakti võtta. Number on poeuksel kirjas.

“Elutuba nimetatakse vahel ka külalistetoaks. Minu külalistetoas käib nüüd siis lihtsalt väga palju külalisi,” ütles Piret Järv.

Kunsti Kodu

* Piret Järve kunstipood, mis tegutseb Jõgeval Suur tn 21 a esimesel korrusel

* Kaupluseruum on üksiti poeomaniku elutuba

* Müügil on maalid, graafika, keraamika, skulptuurid, ehted, postkaardid, linikud jne

* Kauplus on suvel avatud teisipäevast reedeni kella 10-14, sügisel lahtioleku aeg muutub

* Telefonitsi saab poeomanikuga kontakti ka väljaspool kaupluse tööaega

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus