Kunstnik Anne Vasar katab laua söögilavva pääval

Täna Kodavere kihelkonnas Palal ja selle ümbruses toimuval kohvikute päeval ‒ söögilavva pääval ‒ avab koduõuekohviku ka nimekas maalikunstnik ja vitraažilooja Anne Vasar, kes on omale maakodu ja ateljee rajanud Nõva külla.

Möödunud suvel andis Anne Vasarale mõtte söögilavva pääval kaasalöömiseks Pala vallavanem Jozsef Weinrauch, kellel oli lai silmaring ka kunstivaldkonnas. „Tookord ma veel ettevõtmisega ei ühinenud. Küll aga läksin appi heale tuttvale, meie külas kohviku avanud perekond Sildverile. Korraldasin nende koduõues lastele monotüüpia koolitust, milleks võtsin kaasa ka kunstitarbed. Nii oli lastel tegevust ka siis, kui vanemad kodukohvikus aega veetsid. Tänavu otsustasin oma koduaeda aga ise kohviku sisustada,” rääkis Vasar.

Ühe roana pakub Anne lihavaba kreemsuppi aedviljadest. „Kindlasti tahan külalisi kostitada ka Pavlova koogi ja kohviga, arvatavasti ka soolaste pirukatega. Mõnedki suupisted tulevad üllatusena.”

Anne Vasarale on söögilavva pääval abiks tema kunstnikest sõbrad, näiteks kõrgema kunstikooli õppejõud Tuuli Puhvel, kes saabus kohale juba reede õhtul. Anne koduõues on ka omalaadsed skulptuurid, mille on loonud Tuuli elukaaslane Eero Ijavoinen. Eero ise söögilavva päävale tulla ei saa, küll toob aga uudistamiseks mõned kunstiteosed.

Tuuli Puhvelilt sai Anne aga inspiratsiooni vitraažide loomiseks. Oma teemakohasel veebilehel kirjutab ta sellest nii: „Oli vihmane, pime ja külm novembriõhtu 1997. Kõndisin mööda Vanemuise tänavat, olin just möödumas Kunstimajast, kui märkasin keldrikorrusel Tuuli Puhveli ateljees valgust. See hilisõhtune visiit vitraažiateljesse saigi mulle saatuslikuks.”

„Tuuliga olen ma käinud ka ühes koolis, algul paralleelklassides, alates neljandast ühes klassis. Olime kunstiringis, koos lõpetasime ka laste kunstikooli,” lisas Anne, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna kunstide osakonnas maali eriala.

Anne Vasara koduõues märkasin ühte kõrvalhoonet, kuhu on maalitud kirju lehm. „Lehma maalisin ise, et Nõva külas mõnigi lehm alles oleks. Hoone ehitas aga mu arstist abikaasa. Koos temaga valisimegi maakodu rajamiseks Nõva küla, kuhu 2004. aastal kunagise asunikutalu ostsime. See tareke oli palkmaja, millel voodrilaudu peal polnud. Kaasajastamisega jõudsime lõpule 2014. aastal.”

Anne Vasar kutsus ka oma kodumajja. Kõigepealt näitas ta keraamikaahju, milles põletakse vitraažide maalitud tükke. Maale jätkub esimesele korrusele, teisel korrusel paikneb aga ateljee. Ühele pidile on Anne Vasar maalinud legendaarse kunstikoguja Matti Miliuse koos oma tütrega, kes samuti Tartu kunstiringkondadega varakult tuttavaks sai.

Söögilavva pääval paneb Anne Vasar õlimaalid ja ehk ka mõne vitraaži vaadata. Kunstnikuga kokkuleppele jõudes on võimalik tema loomingut viia ka koju, töökohta või mistahes meeldivasse paika.

Anne Vasar ja Tuuli Puhvel organiseerivad söögilavva pääval ka kunstialast tegevust lastele.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus