Kunstikooli kahe noormehe püüd täiuslikkuse poole

Inseneri täpsus, püüdlus täiuslikkusele, hoogsad ja julged jooned ning lõpuni viimistletud detailid – kõike seda pakub Jõgeva kunstikooli õpilaste Holger Saariku ja Kaarel Vaakmanni isikunäitus “HK”.


Näitus “HK” võtab kokku poiste senise loomingu. Tähed näituse pealkirjas sümboliseerivad noormeeste nimede algustähti. Kaarel ja Holger valisid oma esimesele isikunäitusele tööd, mis üksteist täiendavad ning sobivad hästi kokku. “Osa töödest on meil valminud paralleelselt,” märkis Kaarel. Mõlemad poisid on kunstikoolis õppinud viis aastat. Toona alustas noormeeste kursusel õpinguid viis poissi, praeguseks on alles jäänud vaid Holger ja Kaarel. Nii kaua kui poisid mäletavad, on neile joonistada meeldinud. “Oleme algusest peale joonistamisele keskendunud,” tõdesid nii Holger kui ka Kaarel.

“Idee tulla kunstikooli tuli alguses vanematelt. Nüüd leian, et see oli hea mõte,” rääkis Holger, kuidas ta on hakanud üha rohkem kunsti nautima. Kuigi mõlemale noormehele on see esimene isikunäitus, on nende töid eksponeeritud erinevatel ühisnäitustel. Holgeri tööd on olnud väljas ka Jõgeva põhikoolis. Kaarli hinnangul on isikunäitus teistmoodi – keerulisem. Holger lisas, et selle juurde käib ka näituse avamine, mis on uudne kogemus, sest rahva ees tuleb kõnelda –rääkida näitusest ning enda loomingut tutvustada.

Üheksa korda mõõda…

“Pool joonistamise protsessist on mõõtmine. Kõik peab olema proportsioonis,” muigas Kaarel. “Joonistamises eelistan oma kujutlusvõimet kasutada,” tõdes Holger. “Holger on väga tugev vabakäe joonistamises, ma ei tea, kuidas ta seda teeb,” lausus Kaarel sõpra tunnustavalt. “Ma olen natuuri järgi joonistaja, mõõtja ja täpselt tegija,” võrdles Kaarel enda ja Holgeri lähenemist. “Kui juba otsast nikerdama hakata, siis asi edeneb,” märkis Holger ja lisas, et algus on alati kõige raskem.

Kunstikool on Kaarlile vaba koht, kuhu tulla ja kus ennast loominguliselt välja elada. 10. klassi poisid tunnistavad, et kooli kõrvalt on vahel päris keeruline oma huvialaga tegelda. Kaarel, kes õpib Oskar Lutsu nimelises Palamuse gümnaasiumis, jõuab kunstikooli siis, kui tal on koolis kuus tundi. Vahel tuleb plaane ümber seada. Holgergi tunnistas, et aega kipub vahel nappima. Näiteks kui koolipäev lõpeb 15.55, siis on tal täpselt viis minutit, et Jõgevamaa gümnaasiumist kunstikooli jõuda.

Kunst jääb ellu

Holger valmistub kevadel kunstikooli lõpetamiseks. Kaarelgi võiks lõpetada, kuid Märt Jallakase stipendium annab talle võimaluse kaks aastat oma õpinguid jätkata. “Hakkan oma rida ajama – esialgu täiendan juba olemasolevaid töid ja õpetajatelgi pole ideed otsa saanud,” juurdles Kaarel.

Holger kinnitas, et kunst jääb tema ellu, kuid praegu kaalub ta rohkem praktilisi valdkondi. Näitusel on Holgerile kõige olulisem töö “Hunt”, õlipastellidega kriimsilma tegemiseks kulus pea kaks kuud.

Kaarel tõi oma lemmikuna välja kuivpastellidega joonistatud sfinkskassi. “See on terviklik töö, ma vaatan peale ja see on lõpetatud,” lausus Kaarel ja näitas, et karvutu kassi ilmekalt suured kõrvad ning kortsukesed lihtsalt naelutavad pilgu. Kaarel on ka ise kassi-inimene, kuid karvutu sfinksi asemel on tal kodus kolm karvakera. 

Päris inimesed

Poisid hindavad kõrgelt modelli järgi joonistamist. “Kui võimalus tekib, peab sellest kinni haarama,” sõnas Holger. Näitusel on väljas hariliku pliiatsiga tehtud mehe poolfiguur, mille pealkirjastas Kaarel modelliks ning Holger Tiiduks. “Tema nimi ongi Tiit, tegin temaga tutvust,” märkis Holger. Kaarli joonistatud Tiit jäi aga modelliks, kuna sel päeval ei saanud poiss kunstikooli tulla ja töö valmis foto järgi. Samas eelistab Kaarel ikka päris inimese joonistamist. “Ta on tõeline: nägu ja iseloom avanevad,” rääkis ta.

Mõlemad poisid on perfektsionistid. Holger muigas ja ütles, et Kaarli puhul peab see rohkem paika. “Ma üritan ennast tagasi hoida. Liiga palju detaile ei ole alati hea, pean vaba olema,” tunnistas Kaarel. Holgeri meelest pole see üldse nii suur probleem. Samas analüüsib Kaarel üldist kompositsiooni: Kaarel toob näiteks puu joonistamise, kus kesksel kohal on puu ise, mitte iga üksik leht.

Jõgeva kunstikooli õpetaja ja juhenda Elita Järvela sõnul on noored kunstnikud toredad sellid. “Mõlemad noormehed on loomingulised isiksused. Nad on intelligentsed ja parajalt ambitsioonikad. Kunstikooli õpingutel on Kaarel välja paistnud perfektse graafilise ning Holger julge ja hoogsa joone kasutamisega. Holgeri vabakäelist loomingut iseloomustavad vimkad ja huumor. Näitusel annavad tema huumorimeelest aimu tööd pealkirjadega “Kummiliiminaine” ja “Pole õrna aimugi”. Tema joonistused passiks hästi koomiksisse. Holger joonistas väiksest peale kohe vabalt paberile –see on loomulik anne.”

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus