Kunsti Kodu sai aastaseks

Ülemöödunud reedel tähistas Jõgeval tegutsev ateljee-pood Kunsti Kodu oma esimest sünnipäeva. Kunsti Kodu perenaine Piret Järv, keda eelkõige teatakse kunstniku ja kunstiõpetajana, üllatas sünnipäevalisi minikontserdiga: ta esitas neli omaloomingulist laulu.


Jõgeva kunstikooli õpetaja Piret Järv ostis endale mõni aeg tagasi korteri – Jõgeval Suure tänava ääres asuvasse vanasse puumajja. Kui ta selle omaenda käte, aga ka sõprade ja ehitusmeeste abiga tõeliselt õdusaks ja elamisväärseks oli muutnud, leidis ta, et osa sellest kenast eluruumist võiks kunstist huvitatud külastajatele avada. Nii sündiski Kunsti Kodu ‒ ateljee-pood, mis võtab enda alla mõttelise osa Pireti korterist ja kus on müügil nii Pireti enda kui ka mitme teise Jõgevamaa, Põltsamaa ja Tartu kunstniku looming. Nüüdseks on Kunsti Kodu aasta aega tegutsenud.

“Tartu kõrgemas kunstikoolis kuulatud ettevõtluse aluste kursusest on mulle meelde jäänud, et esimene aasta on nn hoovõtu aasta, nii et enne seda ei tasu ettevõttega toimunust mingeid järeldusi teha,” ütles Piret Järv Kunsti Kodu sünnipäevapeol.

Nüüd, mil aasta täis, leidis ta, et kui ateljee-pood ei asuks tema kodus, ei tasuks seda ilmselt pidadagi. Oma kodus tegutsedes ei pea ta aga kellelegi üüri maksma. Tööle minna pole ka vaja: olles kodus, on ta üksiti tööl.

“Saan siin rahulikult oma tööde kallal nokitseda, aga kui mõni kunstisõber tuleb, siis temaga tegelda,” ütles Piret Järv. “Mul on hea meel, et ma otsustasin osa oma kodust külastajatele avada. Olen saanud selle kohta väga positiivset tagasisidet. Paljud on öelnud, et sellist kohta oli Jõgevale väga vaja. Suureks äriliseks ettevõtmiseks pole Kunsti Kodu kujunenud ega kujune ilmselt ka tulevikus, ent olen saanud juurde palju uusi kunstnikest või kunstisõpradest tuttavaid, kellega on väga tore suhelda. Natuke tülikas on see ju küll, kui ei saa suvalisel ajal toidupoodi või postkontorisse minna, sest ateljee on vaja lahti hoida, aga samas on mul alati hea meel, kui inimesed Kunsti Kodusse tee leiavad.”

Aasta jooksul on Kunsti Kodus olnud kolm isikunäitust, mida samas ka näitusmüügiks võib nimetada. Oma töid on eksponeerinud Jõgeva autorid Žanna Toht, Kai Braun ja Liidi Kirss.

“Loodan, et selliseid näitusi tuleb ka edaspidi,” sõnas Piret Järv.

Maastikud ja lilled

Aastaga on Piretil tekkinud arusaam ostjate eelistustest. Kõige rohkem meeldivad inimestele ikka maastiku- ja lillemaalid. Elita Järvela lillemaale on näiteks päris hästi ostetud. Mõnikord tahab inimene aga väga konkreetse motiiviga pilti.

“Ühe sellise tellimuse olen ise ära täitnud,” ütles Piret.

Kui millegi üle nurisetud on, siis selle üle, et ateljee-pood liiga vähe lahti on: ainult kella 10-13 teisipäeviti, kolmapäeviti, neljapäeviti ja reedeti.

“Lahtiolekuaega ma kahjuks muuta ei saa: kooliajal pean juba kell 13 kunstikoolis tööl olema,” ütles Piret Järv.

Kui kunstniku ja kunstiõpetajana tuntakse teda Jõgeval üsna hästi, siis tema tegemistest muusika vallas ei teadnud senini paljud tuttavadki. Kunsti Kodu sünnipäeva puhul teoks saanud minikontsert oli neile seetõttu suureks üllatuseks. Piret esitas neli enda loodud laulu, ühe esitamisel oli kaastegev ka Jõgeva muusikakooli kitarriõpetaja Aivar Mihkelson. Esitatu harmoneerus suurepäraselt Kunsti Kodu loomingulise atmosfääriga ja perenaise haldjaliku välimusega.

“Valisin sellised laulud, mis oleksid eesti keeles ja mis meeleolult sündmusega sobiksid,” ütles Piret.

Tema sõnul on muusika tema ellu kogu aeg kuulunud. Juba lapsena armastas ta pidevalt midagi ümiseda. Ja kui muusika mängima pandi, hakkas end kohe selle rütmis liigutama. Suuremaks saades hakkas ta ise laule tegema, ent tulemusest enam naudib ta loomise protsessi ennast. Seepärast pole ta avalikkuse ees kuigi palju üles astunud. Jõgeval on ta esinenud linna päevade raames toimunud kontserdil “Noortelt noortele” ja linnaraamatukogu ööraamatukogus. Ühe Pireti osalusel loodud loo saatel on ka staadioni täis mehi tantsu löönud: see juhtus 2010. aastal meeste tantsupeol Rakveres. Kuna muusikuna varjub Piret enamasti pseudonüümi P-Jay taha, jäi selline fakt paljudel märkamata.

Kes Pireti loodud muusika vastu huvi tunneb, võib tema lood Facebookist või Soundcloudist P-Jay nime alt (tõsi, sellise pseudonüümiga tegelasi on seal päris palju) üles otsida.

“Muusika loomine on minu jaoks nagu mediteerimine. Maalimine ja ehete loomine samuti,” kinnitas Piret.

Oskab olla paindlik

Kunsti Kodu sünnipäevapeol viibis ka Pireti kolleeg Jõgeva kunstikoolist, Elita Järvela.

“Jõgeval oli kunagi Valve Zopi kunstipood ja see oli väga tore koht. Kui see oma uksed sulges, oli linn pikka aega ilma kunstipoeta. Tänu Piretile on see Jõgeval jälle olemas,” ütles Elita Järvela.

Tema sõnul on tänu Pireti ettevõtlikkusele kohalikel kunstnikel nüüd koht, kus oma loomingut müüa. Kui traditsioonilises näitusesaalis toimuvat näitust ei tihka kunstnikud mõnikord näitusmüügiks tituleerida, siis Kunsti Kodus, mis ongi ju pood, on müümine igati asjakohane tegevus. Ja kui mõni pilt ära ostetakse, on sellest rõõmu nii poepidajal kui ka autoril: mõlema tuntus ju kasvab.

Elita Järvela sõnul viitsib Piret katsetada ja olla paindlik.

“Ta võinuks ka ainult maalide müümisele keskenduda, aga ta pakub laiemat valikut kaupa, näiteks keraamikat, ehteid, õnnitluskaarte. Talle on toodud isegi maale restaureerida. Ja kui on vaja mingit kindlat laadi õnnitluskaarti, teeb ta selle momentaanselt valmis. Tean ka inimest, kes on Kunsti Kodus koos sõpradega oma sünnipäeva pidamas käinud. Piret pakkus neile seal ka väikese programmi,” sõnas Elita Järvela. “Minu meelest tabas Piret oma kodu külastajatele avades justkui üle-eestilist trendi: vaadakem või Voronja galerii korterinäituste sarja. Ning Kunsti Kodul on palju fänne tekkinud. Seal võid kohata huvitavaid inimesi, kellega on tore vestelda ja kellega tekib kohe mingi mõttekaaslus.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus