Kiigemetsa kooli laste tehtud plakatid jagavad hambatarkusi

Jõgeval Piiri hambaravikeskuses on praegu võimalik peale hambaaukude vabaneda ka lünkadest suuhügieeni alastes teadmistes: maikuust saati on seal üleval Kiigemetsa kooli õpilaste valmistatud suuhügieeni teemaliste plakatite näitus.


Vahva ja hariv näitus, mis koosneb tosinast plakatist, valmis erivajadustega lastele mõeldud Kiigemetsa koolis mõni aeg tagasi teoks saanud hammaste tervishoiu kuu raames.

“Näituse mõte sai alguse sellest, et OÜ Piiri Hambaravi, kes meie kooli laste hambaid ravib, pakkus meile oma koostööpartneritelt saadud hambahooldusvahendeid, nagu suuveed, hambaharjad, hambapastad ja hambaniidid. Oleksime võinud neid lastele ka niisama jagada, ent olime õppealajuhataja Tuijo Küütsiga seda meelt, et parem oleks, kui lapsed saaksid need asjad kingituseks millegi kasuliku tegemise eest. Näiteks harivate plakatite valmistamise eest,” ütles Kiigemetsa kooli huvijuht Merje Talistu.

Plakati teema sai iga klass endale loosiga. Enne, kui plakateid valmistama asuti, arutleti õpilastega selle üle, kuidas saab igapäevaseid toitumis- ja hügieeniharjumusi kujundades oma hambad terved hoida. Vestlusringi kaasati ka kooliõde. Plakatid valmisid klassijuhatajate juhendamisel.

“Lapsed ja juhendajad üllatasid oma vahvate ideedega,” ütles Merje Talistu. “Lisaks tavalistele tasapinnalistele plakatitele tehti näiteks ka ruumilisi. Õpilastelt tulnud tagasiside kõneleb sellest, et plakateid tehes saadi juurde uusi teadmisi. Üheksanda klassi noored said näiteks teada, kui palju erinevate omadustega hambapastasid tegelikult olemas on. Kasvatajad märkasid aga, et pärast hammaste tervishoiu kuud hakati hambaid palju hoolikamalt pesema.”

Tehti teatrit

Hammaste tervishoiu kuu raames tehti ka teatrit. Toimetulekuklasside ühistrupp õppis ära näidendi “Sööbik ja Pisik”, milles Jussike palju magusat sööb ning meelitab sellega oma hammastesse elama Sööbiku ja Pisiku, kes hambasse augu uuristavad. Lool on õnnelik ja õpetlik lõpp: hambaarst parandab hamba ja edaspidi hakkab Jussike korralikult hambaid pesema. “Sööbikut ja Pisikut” mängisid toimetulekuklasside õpilased nii teistele Kiigemetsa kooli lastele kui ka Kammeri ja Porkuni kooli õpilastele, kes Kiigemetsas külas käisid. Ka Siimusti lasteaia lapsed kutsuti Kiigemetsa kooli lavastust vaatama.

Suuhügieeni teemalistest plakatitest pandi aga kooli raamatukogu juurde välja näitus. Kui seda koolis piisavalt vaadatud oli, anti plakatid aga üle Piiri Hambaravile. Nemad panid need omakorda üles oma Piiri tn 4 tegutseva hambaravikeskuse koridori, kus neid saavad uudistada need, kes keskusesse hambaid parandama tulevad, aga ka muud huvilised.

“Nii plakatitegijad kui ka nende juhendajad on olnud väga tublid ja nutikad,” kiitis OÜ Piiri Hambaravi vanemassistent Urve Alev. “Paar korda küsiti meilt nõu ka, aga üldiselt saadi ise hakkama.”

Plakatitegijate nutikuse tõestuseks näitas Urve Alev toimetulekuõppe lisa-aasta õpilaste koostatud plakatit, mis käsitleb suu funktsioone. Plakatilt saame teada, et suu on inimesele vajalik mitte ainult söömiseks ja rääkimiseks, vaid ka õhupalli täis puhumiseks, haigutamiseks, pilli mängimiseks, köhimiseks, aevastamiseks, naeratamiseks, suudlemiseks jne. Kõigi funktsioonide illustreerimiseks on leitud ka sobivad fotod.

Suuõõne osi tutvustava plakati juures (see on kuuenda klassi õpilaste tehtud) juhtis Urve Alev mu tähelepanu taiese servadesse kirjutatud vanarahva ütlemistele, mis suu kohta käivad. Tore on seegi, et plakati autorid on end taiesele jäädvustanud mitte ainult nimepidi, vaid ka huulejäljendite abil.

Kolmanda ja neljanda klassi õpilaste hammaste tähtsust tutvustava plakati teeb eriti näitlikuks sellele lisatud suu mudel. See on meisterdatud plastiliinist ja jätab vägagi tõetruu mulje.

Tervise alus

Hambasõbralikust toitumisest kõnelev plakat, autoriteks 7.-9. klassi õpilased, jagab teavet, mis võib olla üllatuseks. Kes siis ikka mõtleb sellele, et mitte ainult kommid ja küpsised, vaid ka puuviljad ja marjad võivad hammastele kahjulikud olla, kui nende söömise järel suud veega ei loputata: marjades ja puuviljades on ju päris palju suhkrut. Vähe mõeldakse ka sellele, et söögikordade vahele peaks jääma kindlasti kolm-neli tundi söömis- ja näksimisvaba aega. Esimese klassi lapsed on aga hambapesu teemalisele plakatile kirja pannud kõige olulisema tõe: hambad on meie tervise alustala.

“Kiigemetsa kooli lapsed on väga vahetud ja otsekohesed ning suhteliselt korras hammastega,” ütles Urve Alev.

Õpilaskodus elamine võib olla tema arvates seda soodustav tegur: kodus kipuvad lapsed ka toidukordade vahel midagi näksima, õpilaskodus pole see aga võimalik.

“Kiigemetsa lapsed on ka hammaste hügieeni alal väga teadlikud. Käin suhteliselt palju koolides ja lasteaedades hammaste hügieenist rääkimas ja küsimusele, kas igaühel peab olema oma hambahari, kui pikalt tuleb hambapesu ajal hambaid harjata, kas kommi süüa tohib ja kui pikk peab olema söögikordade vahele jääv paus, ei tule just igal pool õigeid vastuseid. Kiigemetsa koolis selliseid asju üldiselt teatakse,” sõnas Urve Alev.

Tema arvates peaks asjaolu, et riik on laste hammaste ravimiseks raha eraldanud, tähendama vanematele suisa kohustust laps vähemalt kord aastas hambaarstile viia. Kasvõi ainult kontrollimiseks.

“Hammaste tervise eest hoolitsemine on üks kindel asi, mida vanem saab oma laste heaks ära teha. Ja hambaarsti pole tänapäeval vaja karta, sest kõik protseduurid on valutud,” ütles Urve Alev.

Kuna suuhügieeni teemaliste plakatite näitus täitis Kiigemetsa koolis oma õppe-eesmärgilise ülesande juba ära, andis kool plakatid OÜle Piiri Hambaravi n-ö päriseks. See tähendab, et firma võib nendega talitada, kuidas soovib: kas näidata neid oma teisteski hambaravikabinettides (need tegutsevad mitmes Jõgevamaa paigas) või võtta kaasa, kui koolidesse ja lasteaedadesse hammaste hügieenist rääkima lähevad.

“Meil on hea meel, kui meie laste mõtte- ja kätetöö vili võimalikult palju kasu toob,” ütles Kiigemetsa kooli huvijuht Merje Talistu.

“Kui keegi näitusest huvitatud on, võib meie poole pöörduda,” lisas OÜ Piiri Hambaravi vanemassistent Urve Alev.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus