Kasepää vald peab sünnipäeva

Sel pühapäeval Raja vabaajakeskuses toimuval Kasepää valla kahekümne viienda aastapäeva tähistamisel vaadatakse tagasi Peipsiäärses omavalitsuses tehtule ja tunnustatakse tegusaid vallaelanikke.

Juba 1992. aasta 30. aprillil andis Jõgeva maavanem Priit Saksing Raja vallale üle tunnistuse omavalitsusliku staatuse kohta, millel ülemnõukogu esimehe Arnold Rüütli allkiri. Kasepää nime kannab omavalitsus 1998. aastast. “Nimemuutuse algatas kohalik rahvas,” meenutas Maria Borissova, kes on Kasepää vallavalitsuse haldusspetsialist omavalitsuse algusaastatest.

Vallavanem oli algul Lembit Muru (1992-1994), seejärel Aarne Roiu (1994-1999), nad mõlemad on kutsutud ka aastapäeva tähistamisele.

Vaba aja veetmise paigad Peipsi kaldal

“Oma kõnes nimetan valla üheks olulisemaks kordaminekuks Raja vabaajakeskuse renoveerimist, rõhutan moodsa laululava ehitamist Peipsi rannikule, mis andnud võimaluse korralda kontserte, kus on esinenud tuntud Eesti artistid ja publikuks olnud sageli üle tuhande inimese. Kasepääl peetav Kalevipoja kala- ja veefestival saab aga tänavu teoks kolmeteistkümnendat korda,” ütles Kasepää vallavanem Jüri Vooder, kes on omavalitsusjuhi ametis 1999. aastast.

“Kiidan pöördumises koosolijate poole koduvalla töökaid inimesi erinevatelt elualadelt. Mitmed neist pälvivad valla aastapäeva puhul tunnustuskirjad. Kõnelen eesti ja vene kogukonna sajanditevanusest kooseksisteerimisest, mis on võimaldanud kultuuritraditsioonide loomist ja püsimist. Selle ainulaadseks näiteks on vanausuliste pühakojad ja ikoonimaalikunst,” ütles Kasepää vallavolikogu esimees Aivar Anijago.

“Tutvustades vallavolikogu ja vallavalitsuse plaane lähikuudeks, räägin kavatsusest nüüdisajastada lasteaed, uuendada tänavavalgustus, rajada kõnniteid, välja ehitada tänapäevane veevärk ja kanalisatsioon,” ütles Anijago, kes on volikogu eesotsas 2002. aastast.

“Tervituskõnes keskendun Kasepää valla elanike elutarkusele, usinusele, külalislahkusele, oskusele teha oma ainulaadne kodupaik tuttavaks kogu Eestis ja kaugemal,” ütles Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev.

Järjepidevus ja põlvkondade kaasamine

Tiheda lasteaeda tutvustab juubelikoosviibimisel direktor Maris Rohtla. Lauludega esinevad eestikeelne rühm Oravake ja venekeelne rühm Maasikad.

Kasepää rahvamaja tegemistest on aastapäevapeoks ülevaate teinud juhataja Terje Paalits. Laulavad rahvamaja ansamblid Eluõied ja Vingerjas.

“Raja vabaajakeskuse tutvustamisse pookisin mõtte Jõgevamaa rahvakultuurispetsialistilt Pille Tutilt, kes on öelnud: Kasepää vallas tunnetatakse, et kultuur on paikkonna elujõud. Tõstan esile kultuurialase järjepidevuse hoidmist ja põlvkondade kaasamist,” märkis juhataja Valentina Jazõkova.

“Kontsert-aktusel näidatakse filmi Kasepää vallast. Raja vabaajakeskuse kollektiividest sisustavad kontserti 2002. aastal loodud Rainka ja Nadežda, mis alustas tegevust 2016. aastal MTÜ Peipsi Vene Kultuuriselts eestvedamisel,” lisas ta.

Peol maitstakse juubelitorti. Tantsuks mängib ansambel Anmatino, pidu lõpeb kesköötunnil ilutulestikuga.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus