Karu Karoliina harrastas kuulitõuget

Möödunud pühapäeval peeti Eestimaa kodudes lihavõtte- või munapühi. Sama tehti ka päris suurele hulgale neljajalgsetele koduks olevas Elistvere loomapargis. Publiku lemmik, karu Karoliina sai pühade puhul eriti suure kingituse – jaanalinnumuna.


Karu kohta ütleb rahvasuu, et tal on üheksa mehe jõud ja ühe mehe mõistus. Karoliinal tundub mõistust siiski jõuga võrdväärselt olevat. Ta sõi kõigepealt ära tema aedikusse pandud pühadekompositsiooni väiksemad munad ehk vuti-, kana- ja pardimunad, siis aga võttis käsile jaanalinnumuna. Kust ta üldse teadis, et see paksu koorega valge pall midagi söödavat sisaldab, ei oska öelda, aga ta vinnas selle endale õlale justkui kuulitõukaja, tõusis tagajalgadele ning laskis munal maha kukkuda. Paar-kolm esimest katset tulemust ei andnud, siis õnnestus aga mõmmikul hiidmuna kivi pihta kukutada ning pärast seda oli aedikust tükk aega mõnusat lürpimist kuulda.

Üks sagedasemaid küsimusi, mida loomapargi töötajatelt talvel, aga tihti ka teistel aastaaegadel küsitakse, on see, kas Karoliina talveund magab. Kunagi on ta seda tõesti teinud, ent viimasel ajal mitte. Elistvere loomapargi teabejuhi Elle Mäeranna sõnul ei sõltu karu talveunne jäämine ilmast, vaid toidulauast. Metsakarul talvel süüa pole, seepärast tuleb tal koopasse n-ö koti peale kobida, Loomapargi karu saab aga ka talvel regulaarselt süüa.

“Kuna Elistvere loomapargi suur sõber, Tallinna loomaaia endine direktor Mati Kaal kinnitas, et talveune ärajäämine karu tervisele mingit ohtu ei kujuta, pole me hakanud Karoliinat talvel dieedile panema,” ütles Elle Mäerand. “Ega külastajadki talle naljalt asu anna: kui ta end aediku varjatumasse nurka pikutama sätib, hakatakse teda ikka kõva häälega hõikuma.”

Aprillinali külastajatele

Mune, enamasti kanamune, viidi pühade puhul teistelegi loomapargi asukatele, kellele need maitsevad: rebastele, kährikutele, metsnugistele ja kivinugisele. Visiit nugiste juurde pakkus külastajatele huvi juba seepärast, et need vilkad loomakesed on vahepeal kolinud uude elukohta. Uus, Riigimetsa Majandamise Keskuse raha eest rajatud kärplaste maja asub kunagise Elistvere mõisa valitsejamaja varemete juures ning sai valmis möödunud aasta lõpus. Maja viiest klaasseintega boksist on neli asustatud: neis elavad kivinugis, kaks metsnugist ja tuhkur. Senini tühjana seisnud viies boks avati möödunud pühapäeval kui kõige atraktiivsemate loomade aedik. Kui boksi kattev koormakile eemaldati, ilmnes, et tegemist oli mõnusa aprillinaljaga: lihavõttepüha langes seekord ju kokku naljapäevaga. Elusate loomade asemel paistsid klaasi tagant nimelt mänguloomad: jänes, mäger, nahkhiir, ilves, metssiga, põder jne.

“See on ülestõusmispühadega täitsa hästi kooskõlas olev kompositsioon: sel pühal võiksidki kõik loomad omavahel hästi läbi saada,” ütles Elle Mäerand. “Ja nüüd võivad külastajad pärast kolmeaastast vaheaega taas metssiga vaadata. Mängusiga küll, aga mis siis.”

Pühadega seotud tegemisi oli loomapargis pühapäeval veelgi. Sealsed töötajad olid parki ära peitnud suure hulga värvitud mune ja kes mõne leidis, võis endale võtta. Kes aga munade otsimise asemel neid värvida soovis, võis minna Elistvere looduskeskuse õppeklassi, kus sellealast tarkust jagas Mairi Peiponen. Sibulakoori, mustikaid, mustsõstraid, kuuseoksakesi, kruupe ja muid looduslikke vahendeid appi võttes saadi päris uhkeid tulemusi.

Jänkud ja tibud

“Värvimistöökojast” käis läbi umbes 90 muna, ära peideti parki umbes 150 muna. Mine tea, võib-olla on mõni veel praegugi peidukohas alles.

Loomapargi lihavõtteüritust reklaamides kutsuti rahvast üles kohale tulema päevakohases kostüümis, näiteks jänkuks või tibuks kehastununa. Paarkümmend last ja täiskasvanut võttis seda nõu ka kuulda. Nende vahel loositi välja kaks jaanalinnumuna (nagu Karoliinale annetatu, olid ka need tellitud Muhumaal tegutsevast jaanalinnufarmist), paar karpi vutimune, kolm hiigelsuurt üllatusmuna, üleskeeratavaid tibusid, loomapargi perepileteid jms.

“Tegime lihavõtteürituse ka möödunud aastal. Et rahvast tuli vaatamata lörtsisele ilmale palju, otsustasime ettevõtmist tänavu korrata,” sõnas loomapargi teabejuht. “Ja tänavu on ka ilmataat meie poolt: päike särab ja tõstab rahva niigi head tuju.”

Kel pühapäeval Elistveres käimata jäi, võib sinna minna mõnel muul päeval. Peale loomade saab seal praegu vaadata mullusele aasta loomale metskitsele pühendatud fotonäitust “Kaber Kabejalakene”. Kes tahab, võib Elistveres ka virtuaalsel viisil ära käia. Eesti tänavune aasta loom on ilves ja seoses sellega paigaldati Elistvere loomapargi ilveseaedikusse veebikaamera. Selle pilti saab näha veebilehe looduskalender.ee vahendusel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus