Kalevipoja kala- ja veefestival pakub taas elamusi

Tänasel Kasepääl peetaval XIII Kalevipoja kala-ja veefestivalil on kauplejate hulgas iseäranis palju kohalikke ettevõtjaid. Elevust tekitavad mitmed võistlused, teadmisi ja oskusi saab avardada õpitubades. Kultuuriprogrammi sisustavad nii isetegevuslased kui ka kutselised artistid, kellest legendaarsem iginoor Kihnu Virve.


Kasepää vallavanem Jüri Vooder märkis, et kauplejaid tuleb tänavuse festivali laadale piisavalt ja kodupiirkonnast ehk rohkemgi kui varasematel kordadel. “Usutavasti on müügil enamik Peipsi järves elavaid kalaliike töödelduna mitmekülgses valikus. Kalalettidel on esindatud latikas, ahven. Oodata võib ka suitsurääbise müüjaid. Mõned kalapakkujad saabuvad Peipsimaalt kaugemaltki. Värske kala turustamisvõimalused sõltuvad ka ilmast,” lisas vallavanem.

“Kohalikud köögiviljakasvatajad leiavad kiiresti ja kergesti ostjad sibulale, tomatile, värskele ja hapendatud kurgile,” ütles Kasepää vallavolikogu esimees põllumajandusettevõtja Aivar Anijago. “Meie majapidamise Jokri talu rohelist kraami müüb peretütar Aili,” lisas ta.

Põnevad võistlused kõikidele

Kala- ja veefestivalil tekitavad osalejatele ja pealtvaatajatele elevust erinevad võistlused. Avatseremoonia ajal kuulutatakse välja Kalevipoja kalasupikonkurss 2017. Selle võitja tehakse teatavaks kell neli õhtupoolikul. “Suppe hindab asjatundlik žürii. Kalandusentusiast Tarvo Leon viib rannalaval läbi spinningu täpsusviske võistlused. Eriti erutavaks tõotab seekord kujuneda kätega kalapüügivõistlus vannist. Kinni püütud kala saab osaleja endale auhinnaks,” rääkis Jüri Vooder. Tema sõnul kavatsevad vannist püüdmisel kaasa lüüa mitmed tuntud inimesed Eestist ja ka välisriikide diplomaadid.

Vallamaja läheduses saab külastada püsinäitust Peipsi järve elu tuba. Näitusemajas on müügil joogivesi, mille pudelil Kasepää valla sümboolikaga silt.

“Samovaride ja vanausuliste muuseumis on eriväljapanekuks hiljuti kirjutatud ikoonid. Ikoonid, mille autoriks kuus kunstihuvilist, valmisid  Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Peipsiveere projekti raames. Kohale tuleb ja selgitusi jagab ka ikoonikirjutamise kursuse juhendaja,”  rääkis muuseumi eestvedaja Veronika Kookmaa.

Kultuurikava hommikust südaööni

Kasepää rahvamaja juhataja Terje Paalits ütles, et kultuuriprogramm on tänavusel Kalevipoja kala- ja veefestivalil suuresti traditsiooniline. Päeval esinevad mitmed isetegevuskollektiivid. Laulavad Avinurme meeskoor ja ansambel “Mehed mandrilt”. Publiku ette astuvad ka professionaalne rahvamuusik Marju Varblane, kes esineb koos Ida-Virumaa kultuuritegijatega. Tantsutrupp Flamante esitab mustlastantse. Palamuse kultuurirahvas on esindatud linetantsijatega.

Rannalaval laulab ja mängib Kihnu Virve pereansambel. Kui küsisime ansambli liikmetelt, kuidas on Virve tervis, sain vastuseks, et ta tunneb end nagu noor pruut.

Kasepää näitetrupp mängib rannas etendust Uljas neitsi” , mille esietendus oli 10. juunil. Lavastajaks on Erlend Kollom. See näitemäng sobibki esitamiseks just veekogu läheduses.

Lasteala on Tiheda lasteaiahoovis, kus etenduse annab lasteteater Rõõmulill.

Õhtul pakuvad rannalaval meelelahutust ansamblid  Endri Restart, Meie mees. Vaheajad sisustab idamaise tantsu trupp  Fakesnake. Kell 23 lööb taeva Peipsi kohal särama ilutulestik. Diskorütmides jätkab pidu Imre Mihhailov.

Festivali korraldab kogenud meeskond

Kala-ja veefestivali läbiviimiseks on välja kujunenud kindel meeskond. Igaühel on kindlad ülesanded. Kauplejate registreerijatel, infotelgis teabe jagajatel, piletimüüjatel, parkimise korraldajatel on aastate pikkused kogemused. “Selleks, et iga ilmaga võimalikult head parkimistingimused oleksid, panime teele kruusa. Sellelgi aastal võib prognoosida, et päeva vältel külastab festivali ligi neli tuhat inimest. Mõned on soovinud pärast festivali Kasepääle ööbima jääda. Telkida saab vana laulava ümbruses, kus ka välitualetid,” lisas vallavanem.

Kalevipoja kala-ja veefestival on aja jooksul võitnud külastajate südame ning püsinud heas vormis. “Võiks öelda, et laululava valmimisega ja õhtuste kontsertide  lisandumisega programmi, on sündmus veelgi laiemat kõlapinda leidnud,” lausus Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev.

Käesoleva aasta veebruaris pälvis Kasepää vald suuresti kala-ja veefestivali järjepideva korraldamise eest tunnustuse Jõgevamaa Aasta turismitegija 2016.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus