Kalalaat väheste kalamüüjatega

Möödunud laupäeval toimus värskes Jõgevamaa piirkonnas Lohusuus järjekordne kalalaat. Paraku tuleb tõdeda, et kalalaata sealt eest ei leidnud, vaid tegemist oli kõige tavapärasema laadaga, kus kala osakaal oli äärmiselt tagasihoidlik. Aga Lohusuu kandi inimeste jaoks oli see laat suursündmus sellegipoolest.


Kui vahepealsetel aastatel oli eestlaste poolt armastatud rääbisega olukord nadi ja seda ihaldatud kala vähe saada, siis tänavu on selles osas olukord risti vastupidine.

Suur rääbisesaak kukutab kilohinda

„Võrreldes eelmiste aastatega on tänavu rääbise püügimahud väga suured. Paaril viimasel aastal on rääbisel olnud väga suured põlvkonnad. Milliseks kujuneb rääbise osas olukord edaspidi, seda hetkel veel ei tea, kuid arvata võib, et järgnevatel aastatel saab püügikvoot natuke väiksem olema,“ rääkis Eesti Mereinstituudi ihtüoloogia ja kalanduse nooremteadur Elor Sepp.

Nooremteaduri sõnul meeldib rääbis inimestele seetõttu, et on kõrge rasvasisaldusega. Tulenevalt tänavusest suurest rääbisesaagist on ka hind eelnevate aastatega võrreldes oluliselt kukkunud. Kui aasta tagasi oli rääbise hind 8-10 eurot kilogramm, siis sellel aastal maksab rääbis 2-5 eurot kilogramm. Elor Sepp tõdes, et ka tema üllatus kalalaadale jõudes, et värsket kala seal eriti ei olnudki ja värsket rääbist polnud üldse saada. Elor Sepp kinnitas, et kalapuudust praegu küll ei ole. „Õnneks on Tartu-Jõhvi maantee ääres kalamüüjaid piisavalt,“ lausus kalanduse asjatundja.

Triinu Akkermann Peipsimaa Kogukonnaköögist lausus, et nemad valmistavad laadaliste rõõmuks nn rääbisepäikest. Täpsemalt oli  tegu pannile ringikujuliselt paigutatud ja maisijahuga paneeritud rääbistega. Maisijahu on päikese värvi ja päikselisele suvele vastav. Perenaise sõnul tahtsid nad pakkuda traditsioonilise suitsukala kõrvale erinevat rooga.

Selle telgi juures, kus Triinu Akkermann ja Tauno Laasik tegutsesid, oli pidevalt huvilisi ootamas, et praetud rääbist maitsta saaks.

Aben Baltic Fisher Group oli laadale toonud väga erinevat liiki suitsutatud kala: lutsu, rääbist, siiga, latikat, skumbriat, linaskit, angerjat, ahvenat, latikat, haugi, koha ja tinti. Suitsukala müüja Tatjana Klemenoki sõnul läks hästi kaubaks rääbis, aga laadalised ostsid erinevat liiki kalu. Firmal asub üks kalatsehh Mustvees, teine Tallinnas.

Kalastustarvetega kaubelnud Aare Männiste lausus, et tema pakub laadalistele valmisõngesid, lante, erineva pikkusega ritvasid, jõhvi, kettaid jmt.

Kõige nõutavam kaup on valmisõnged. Aare Männiste sõnul tema enam ise kala püüdmas ei käi, aga varem talle harrastajana kalapüük väga meeldis.

Nüüd teenib ta kalastustarvete müügiga pensionilisa. Laupäevase kauplemise tulemusega jäi Aare Männiste rahule. Juba hulk aastaid Lohusuu kalalaadal kaubelnud inimesena ei osanud Männiste arvata, miks laadal nii vähe kalamüüjaid on. Männiste arvas, et mitmed kalaga kauplejad on teistele rahvarohkematele laatadele läinud.

Laadalistele praetud tinti pakkunud Raldo Loorits lausus, et ennelõunasel ajal äri just kõige parem ei olnud, kuid arvas, et ega hommikusel ajal keegi eriti süüa ei tahagi. Looritsa sõnul polnud mitmel aastal tinti üldse saada, sest tindipüük oli keelu all. Nüüd on tinti taas piisavalt saada. Nemad ostavad seda otse kaluritelt. Raldo Loorits pole kuulnud, et tänavu kalast huvitatud inimesed Peipsi kandis käies kalast ilma oleksid jäänud. Looritsa sõnul väidavad kalateadlased, et erinevat liiki kalasaagid liiguvadki tõusude ja mõõnadena üles-alla.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus