Kala- ja veefestivalil õpitakse kalaroogi valmistama

Täna Kasepääl peetava XI Kalevipoja  kala- ja veefestivali raames avatud kalaõpiköögis valmistatakse kalaroogi ammuseid traditsioone järgides.


Laadale tuleb kauplejaid mitmest kandist, müüakse käsitöötooteid ja toidukaupu. Hommikust öötundideni kestva kultuuriprogrammi sisustavad nii isetegevuslased kui ka kutselised artistid.

Varasematel kala- ja veefestivalidel on kalaroogade tegemist õpetanud selle valdkonna tunnustatud asjatundja Vladislav Koržets. “Tänavu polnud tal võimalik osaleda. Küll aga nõustus kalaõpiköögi koolitust korraldama tulema mittetulundusühingu Estlander esindus. Organisatsiooni spetsiifikaks on ekstreemsetes olukordades tarvilike või ürgsetest aegadest pärinevate teadmiste ja oskuste jagamine. Nii harjutataksegi vinnutatud ja ämbris suitsetatud kala valmistamist, kala küpsetamist elava tule kohal,” rääkis Kasepää valla kultuuritöötaja ja kohaliku rahvamaja perenaine Õnnela Väits.

“Oleme arvestanud, et kalaõpiköögis on osalejaid ligi sada. Osalemine on tasuta,” lisas ta.

Angerjapüük vannist

Juba tavaks kujunenud ettevõtmistest saavad festivalil teoks angerjapüük vannist ja konkurss Kalevipoja kalasupp 2015. Kohapeal keedetud suppe võivad lisaks žüriiliikmetele maitsta ka teised soovijad. Muu hulgas õpitakse ka sibulakrooni punumist.

“Käesoleva nädala alguseks oli festivali laadale broneeritud kaheksakümmend kolm kauplemiskohta, kuid vahetult enne sündmuse algust suureneb nende arv kindlasti märgatavalt,” märkis Kasepää vallavanem Jüri Vooder. Tema sõnul on tänavu ülekaalus käsitöötoodete pakkujad. Müüjaid registreerib Rene Rumm, kes teinud seda ka varasematel kordadel.

“Mina toon müügile Võrtsjärve parimat kala – angerjat. Olen aeg-ajalt ikka laatadel käinud. Olin kohal ka Mustvee linnapäeval, Kasepääle lähen aga esimest korda,” rääkis Võrtsjärve kalur Aivar Kärp. “Eks siis ole näha, kuidas Peipsi rääbisega konkureerimine õnnestub,” lisas väikeettevõtja.

Rääbist ärge otsige

OÜ Peipsi Kalatööstus juht Ilja Bõstrov märkis, et rääbist laadal müüa ei saagi, sest praegu pole lubatud seda kala püüda. “Kuum ilm takistab meil värsket kala müügile toomast. Küll aga pakume suitsutatud ja praetud kala ning kala taignas,” lausus ta.

Laadalt ei puudu ka vaimutoit. Folklooriseltsi Jõgevahe Pere telgis esitletakse tuleva aasta 12. juunil Jõgeval peetavat II Eesti Naiste Tantsupidu. Lastealal on võimalik mängida-hullata, lasta teha näomaalinguid, punuda patsi ja sõita hobustega.  

Päeva juht Margus Abel on selles rollis juba tuntud tegija. Kultuurikava juhatab sisse Avinurme puhkpilliorkester.  Publiku ette astuvad rahvatantsijad Palamuselt ning kõhutantsijad Sansaara, Raihana ja Flarida tantsustuudiost.  Rannaalal lauldakse koos Reet Linnaga, õhtul esinevad ansamblid Meremees ja Apelsin. Kesköötundi toob sära ja atraktiivsust ilutulestik. Tantsida on võimalik Imre Mihhailovi valitud diskomuusika saatel.

“Kultuuriprogrammi kokkupanemises ja üldse festivali korraldamises osalen esimest korda. Töö on huvitav ja loodetavasti tuleb hästi välja,” ütles Õnnela Väits.

“Kunagi peeti Kasepääl külapäeva ja tähistati ka kaluritepäeva.   Nüüdseks on Kalevipoja kala- ja veefestival juba ületanud kümnenda aasta piiri, see on kujunenud populaarseks  ja traditsiooniliseks suviseks kokkusaamiseks. Siia saabub ka endisi kasepäälasi paljudest paikadest. Oleme mõelnud, et tulevikus võiks meie valla suursündmus olla kahepäevane, alata reedel, kui enamik kauplejad juba niigi kohale tuleb, kultuuriprogrammiga, ning jätkuda laupäeval laada ja teistegi ettevõtmistega,” arutles vallavanem Jüri Vooder.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus