Jõgewa Muuseum saab uue hoone

MTÜ Pommiauk rajatud Jõgewa Muuseum on nüüdseks tegutsenud juba neli aastat. Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks on plaanis muuseum kolida uude suurde majja, mille juurde tuleb ka mitmefunktsiooniline väliala.


MTÜ Pommiauk eestvedaja Sergei Jerjomini sõnul võetakse uue muuseumimaja väljaehitamine ette sellepärast, et praeguses muuseumiks kohandatud ruumis, mis algselt oli autoremonditöökoda, pole enam ruumi areneda.

“Kui praegusse ruumi jääksime, peaksime leppima sellega, et oleme igavesti väikesed ja meie külastajate arv piirdub mõne tuhande inimesega aastas,” ütles Sergei Jerjomin. “Turismikorraldajad pole meie muuseumi senini oma marsruutidesse võtta tahtnud, sest meil puudub võimalus võõrustada korraga tervet bussitäit inimesi ning pakkuda neile garderoobi ja tualettide kasutamise võimalust. Uues majas saab see probleem lahendatud.”

Uue muuseumi asupaigaks saab praeguse muuseumi läheduses, aadressil Tallinna mnt 17b asuv vana metallitöökoja hoone. Muuseumi rajamiseks on juba tehtud mitmed eeltööd: hoone on seest tühi, konstruktsioonidele on tehtud tugevusarvutus, Sirje Haavel OÜst Sirje Projektbüroo on teinud eelprojekti ning linnavalitsus on väljastanud ehitusloa.

Sergei Jerjomini sõnul tuleb uus hoone mitmefunktsiooniline. Eelkõige on see tõesti muuseum, ent seal saab korraldada ka konverentse, kontserte, teatrietendusi ja ajutisi näitusi.

“Ainuüksi muuseumina oleks hoonet raske ära majandada, seepärast pidime mõtlema selle kasutusvõimaluste laiendamisele,” sõnas Sergei Jerjomin.

Vana metallitöökoda on suur ja kõrge seest tühi “kast”. MTÜ Pommiauk rahvas leidis hea lahenduse, kuidas ruumi kõrgust ära kasutada. Teise korruse kõrgusele on nimelt plaanis rajada ringrõdu. Põhiosa ekspositsioonist hakkabki paiknema esimesel ja teisel korrusel seina ääres paiknevates klaasvitriinides. Ruumi keskosa jääb vabaks ja sinna saab paigutada 240-260 istekohta. Ehitatakse välja ka garderoob, tualettruumid, kohvik, õppeklass ja muuseumipood-infopunkt, samuti ringrõdu kaht tiiba ühendav sild.

Põhirõhk sõjaajalool

Et MTÜ Pommiauk tegeleb põhiliselt sõjaarheoloogiaga, on ka uue muuseumi ekspositsioon plaanis üles ehitada just sõjaajaloolisest vaatevinklist. Tavalisi koduloomuuseume on Sergei Jerjomini sõnul Eestis juba küll ja küll.

“Näitame kõike, mis maapõuest välja tulnud on. Meil on leide päris mitme sõja, näiteks Vene-Liivi sõja, Esimese ja Teise maailmasõja ning Vabadussõja ajast,” ütles Sergei Jerjomin.

Muuseumi sisekujunduse on valmis tegema tuntud filmikunstnik Toomas Hõrak, kelle kujundatud on ka Rakveres tegutsev politseimuuseum.

“Uue muuseumi saal ei hakka endast kujutama “steriilset” euroremonditud ruumi, vaid seal säilib vana tööstushoone õhustik, mis on praegu suisa moes,” ütles Jõgewa Muuseumi vabatahtlik abiline Janne Vaabla.

Uues muuseumis on plaanis hakata pakkuma muuseumiprogramme. Nende väljatöötamiseks on Eesti Põllumajandusmuuseumis töötamise kogemusega Janne Vaablal päris mitu ideed. Uut muuseumi tuleks aga tema sõnul nimetada pigem muuseum-keskuseks. Vana metallitsehhi kõrval asuvas kaarhallis ja välialal hakatakse näiteks eksponeerima vana sõjatehnikat, mida kaitseministeeriumi vahendusel hiljuti juurde saadi.

“Saime umbes kolmkümmend ühikut vanu veoautosid ja abitehnikat, nagu generaatorid, keevitusseadmed ja väliköögid. Osa on nõukogude päritolu, osa 1990. aastatel Rootsist Eestisse toodud,” ütles Sergei Jerjomin.

Head abilised

Kui algselt oli planeeritava muuseumi juures 2000 ruutmeetrine plats, siis möödunud nädalal ostis MTÜ Pommiauk ära metallitöökojaga piirneva enam kui poolteisehektarise maatüki, kuhu on plaanis rajada elamusõpperadadega park, vabaõhulava ja spetsiaalselt taaslavastuslahingute jaoks mõeldud kaevikute ja muu seesugusega õppemaastik. Viimane sobib ka sõjafilmide võttepaigaks.

“Firma, kellele kõnealune maatükk kuulus, tegi meie laienemisplaanidest kuuldes soodsa pakkumise,” ütles Sergei Jerjomin. “Peale militaarse kallakuga ürituste saab uuel välialal korraldada ka laatu ja rahvapidusid, näiteks jaanituld. Tänu sellele, et kõnealune maatükk paikneb Jõgeva valla piirides, peaksime saama selle arendamiseks kasutada maapiirkondadele mõeldud toetusi, millele meil varem ligipääsu polnud.”

Ühe taaslavastuslahingu kavatseb MTÜ Pommiauk korraldada juba tänavu septembris. See peetakse Piiri pargis ja kruusaaugus ning selles lööb kaasa kakssada taaskehastajat viiest riigist. Lahingu korraldamisele panevad õla alla Saarema sõjavara selts, Vaivara Sinimägede muuseum ja MTÜ Eesti Sõjaajaloo Pärand (ESAP). MTÜl Pommiauk on plaanis tänavu korraldada ka mitu laata Jõgeval ja Põltsamaal. Ürituste korraldamisega teenitud raha investeeritakse muuseumi arendamisse ja ülalpidamisse. Muuseumi ehituskulude katteks on plaanis ka projektiraha taotleda.

Veebruaris tutvustas MTÜ Pommiauk muuseumi arendusplaane Jõgeva linnavolikogule. Seda tehti lootuses, et linn muuseumi tulevikus ka omalt poolt toetab.

“Oskame tegelikult väga vähese rahaga hakkama saada ja see, mida linnalt küsime, ei oleks nende jaoks väga suur koormus,” arvas Sergei Jerjomin. “Samas tooks uus muuseum Jõgevale päris palju võõrast rahvast, kes siin kaupade ja teenuste peale raha kulutaksid.”

Jerjomini sõnul on Jõgewa Muuseum oma seniste tegutsemisaastate jooksul päris palju häid koostööpartnereid ja abilisi leidnud. Kui muuseumi inimestel on näiteks vaja platsil suuremat tehnikat teise kohta liigutada, siis on Avo Solnik OÜst Avaks lahkesti traktoriga appi tulnud, Aare Simmulmann on lubanud ürituste korraldamiseks kasutada oma kinnistut ja Palamuse valla mees Jaan Tuka kinkis muuseumile täiesti töökorras Volvo veoauto.

“Täname Alo Tederit, Raul Soopalu, Coop Jõgevat ning OÜsid Moreen ja Avaks, kes meie projekti usuvad,” ütles Sergei Jerjomin. “Oleme avatud ka koostööks koolide, omavalitsuste ja kõigi teiste asjast huvitatutega. Praegu on pikaajaliste plaanide paikapaneku aeg. Kui kellelgi on väärt ideid, kuidas muuseumi arendada, võiks need välja käia.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus