Jõgevamaad kimbutab suur tuleoht

Viimased päevad tõid Eestisse kuumad ilmad, kus temperatuur tõuseb 30 kraadi lähedale või lausa kõrgemalegi. Paraku on sellised ilmad rasked nii inimestele kui ka loodusele.


„Erinevalt kultuuristatud loodusest ja tehiskeskkonnast on puutumatu loodus ekstreemsete ilmastikutingimustega võrdlemisi hästi kohastunud,“ sõnab Keskkonnaameti Lõuna regiooni looduskaitse juhtivspetsialist Kaili Viilma, kelle hinnangul on taimedel ja loomadel oma ellujäämisnipid ja põuaga toimetuleku strateegiad. 

„Nii on taimedel näiteks võime närtsimisega oma juuri elus hoida ning veetarvet minimeerida, et vihmade saabudes maapealset osa taastada. Paljude liikide juurestik on suure tagavarade talletamise võimega. Kalad leiavad veekogudes sügavamaid ja jahedamaid kohti ning muud loomad otsivad veekogude lähedust ning varjulisemaid paiku. Kindlasti mõni isend ebasoodsates tingimustes siiski ka hukkub, kuid tervikuna ei ole looduse jaoks olukord veel sugugi hukatuslik. Öösiti käib vilgas elutegevus, lopsakama taimestiku all on muld veel võrdlemisi niiske ning õhtune kaste kosutab päeval kurnatud taimi,“ selgitab Viilma.

Kuna Jõgevamaad kimbutab Eestis ainsana väga suur tuleoht, paneb looduskaitse juhtivspetsialist südamele, et loodusesse minnes tasub klaastara, suitsud, tikud ja muud tulega töötavad tarvikud koju jätta.

„Ka väga ettevaatlikult toimetades võib juhuslik tuulepuhang sädeme kaasa võtta ning selle kuivas alustaimestikus hõõgvele puhuda. Ka klaas toimib päikese kätte jäädes süütajana. Vastutustundlik matkaja korjab kokku ka teiste loodusesse jäetud klaasi ning kustutab hõõguvad tuleasemed,“ selgitab Viilma.

Tuld tekitavate või kasutavate vahendite asemel tasub loodusesse minnes kaasa võtta rohkesti mineraalvett ning korralik kaabu päikese eest varjumiseks.

„Kindlasti ei tohiks praegu väljaspool kruusa- või asfaltkattega teid sõita ühegi masinaga, mille kuumad summutid võivad kuiva taimestiku süüdata,” paneb Viilma südamele.

Kaart: Jõgevamaal on suur tuleoht, seega tuleb loodusesse minnes jätta koju klaastaara ja muu, mis võiks tuld võtta. Riigi Ilmateenistus

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus