Jõgevamaa etlejad tõid Kuressaarest kolm tiitlit

Kuressaares toimus ülemöödunud reedel kahekümne kuues ülemaaline ilulugejate võistulausumine ehk õpilasetlejate riigikonkurss. Jõgevamaale tuli sealt üks peapreemia, kaks laureaaditiitlit ja eripreemia.


Õpilasetlejate riigikonkursi maakonnavoorust pääses edasi mäletatavasti viis noort. Riigikonkursil oli neist edukaim Jõgevamaa gümnaasiumi õpilane Sten Siirak: žürii, millesse kuulusid Eesti Harrastusteatrite Liidu esindaja Maire Sillavee, Kuressaare linnateatri esindaja Aarne Mägi ja raadio Kadi ajakirjanik Tõnis Kipper, tunnistas ta gümnaasiumiealiste vanuseastmes peapreemia vääriliseks. Hästi läks ka meie noorima vanuseastme (4.-6. klass) võistlejatel: nii Siimusti lasteaed-algkooli viienda klassi õpilane Arabella Leego kui ka Jõgeva põhikooli kuuenda klassi õpilane Laur Mägi pälvisid laureaaditiitli. Lauri tunnustas oma eripreemiaga ka Kuressaare linnateater, mille seinte vahel konkurss toimus.

Steni ja Lauri juhendaja, Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahuri sõnul tuli Stenil Kuressaares üles astuda keerulises situatsioonis: ta oli pika konkursipäeva (võistlema oli tulnud umbes viiskümmend etlejat!) viimane esineja. Publik oli tema lavaletuleku ajaks üsna väsinud ja minetanud suurema osa oma vastuvõtuvõimest.

“Publiku väsimus oli seda suurem, et osa etlejaid ei pidanud kinni juhendis sätestatud ajalimiidist,” ütles Lianne Saage-Vahur. “Enne Steni esitati näiteks mitu pikka katkendit Tammsaare teostest. Ent Sten leidis olukorrast hea väljapääsu. Ta läks, suu kõrvuni, lavale, hõikas “Terrvist!” ja köitis ühe hetkega publiku tähelepanu. Ning esitas nii proosapala kui ka luuletuse suurepäraselt. Nii et minu meelest oli ta peapreemiat igati väärt.”

Proosapala pealkirjaga “Härra Null” leidis Sten endale omaloominguportaalist Poogen. Et proosapala oli väga naljakas, Alliksaare loomingust pärit luuletekst aga väga tõsine, sai noormees end näidata kahest täiesti erinevast küljest.

Otsib ja süveneb

“Steniga on hea töötada, sest ta on otsija ja süveneja. Ta ei oota, et juhendaja talle kõik ette-taha ära teeks, vaid on valmis ka omalt poolt pingutama,” kiitis Lianne Saage-Vahur.

Eriti tore on see, et Sten on alles gümnaasiumiastme esimeses ehk tavamõistes kümnendas klassis. Seega on tal võimalus etlejate konkursil kaasa teha ka tuleval ja ületuleval aastal.

Laur Mägil läks Kuressaares samuti hästi, ehkki tema etteastele jättis juhendaja hinnangul teatava jälje kiirustamine. Laur on nimelt ülimalt tegus noor inimene, kes peale etlemise, näitlemise ja laulmise tegeleb ka mäesuusatamisega. Et Eestis on selle ala harrastamiseks võimalused piiratud, käib ta treenimas ja võistlemas piiri taga. Ka etlejate riigikonkursi toimumise päeva õhtupoolikul oli tal vaja Helsingisse suunduvale laevale astuda. Laur sai küll võimaluse esimesena üles astuda, ent Tallinna bussi väljumisaeg oli ikkagi kohe “kukkumas” ja keskenduda seepärast keeruline. Et sellele vaatamata laureaaditiitel tuli, on tubli saavutus.

“Lauri trumbiks on väga omapärane hääl. See jääb meelde. Proosapala tuli tal välja paremini, luuletus läks osalt kiirustamise nahka. Tean, et tegelikult on Laur võimeline palju enamaks,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Laur ise jäi oma etteastega siiski üsna rahule, tunnistades samas, et oli natuke närvis. Enne Saaremaale minekut tuli tal ka uus luuletus ära õppida.

“Maakonnavooru žürii soovitusel otsustasime juhendajaga, et vahetame mu luuleteksti välja. Uueks luuletuseks sai Kalju Lepiku “Kirikus”,” sõnas Laur Mägi.

Proosapala jäi samaks ja selle oli Laur endale ise valinud. “Murka”, autoriks Siiri Konks, on humoorikas, aga ka hinge minev lugu.

Paneb kuulama

Lauriga kohtus siinkirjutaja möödunud nädalal Palamusel, kus peeti üleriigilise poiste-solistide võistulaulmise maakonnavooru. Ka seal läks tal hästi: ta pääses ühena kümnest lauljast Lõuna-Eesti vahevooru.

“Mulle meeldivad nii etlemine kui ka laulmine,” kinnitas Laur. “Tänu etlemiskogemusele tunnen end lauldes vabamalt ja suudan teksti selgemalt välja öelda.”

Ka Arabella Leego kohta ütles tema juhendaja Miina Lehtla, et kõigepealt köidab publikut tema omapärane hääl.

“Talle tekste valides tuleb vaadata, et need tema häälega sobiksid,” ütles Miina Lehtla.

Etlejate konkursil esitas Arabella Anna Sakse muinasjutu “Lumikelluke” ja Helvi Jürissoni luuletuse “Omamoodi pulm”.

“Arabella plussiks on veel tema lavaline enesekindlus: enne etteastet võib ta ka pabistada, aga lavale saades läheb see kohe üle. Ja ta teab väga hästi, mida ta lavale tegema on tulnud ja paneb publiku end kuulama,” sõnas Miina Lehtla. “Arabellal on ka hämmstavalt suur õppimisvõime: kui talle mõni märkus öelda, võtab ta selle kohe teadmiseks ja korrigeerib oma tegevust vastavalt sellele. Talle jäävad ka tekstid ruttu pähe, nii et saame üsna ruttu “toorikust” terviklikku etteastet voolima hakata. Sellise lapsega on väga tore töötada ja ka kaasõpilased saavad tema edust kindlasti innustust.”

Siimusti lasteaed-algkooli klassiõpetaja Miina Lehtla tunnistas, et tema jaoks oli etlejate riigikonkursil käik väga õpetlik. Näiteks sai talle selgeks, kui tähtis on, et noore etleja jaoks valitud palad oleksid kooskõlas tema soo ja vanusega. Vastasel korral ei pruugi tekst kõlada usutavalt.

Lõpetuseks olgu öeldud, et õpilasetlejate riigikonkursil anti igas vanuserühmas (4.-6. klass, 7.-9. klass ja gümnaasiumiaste) välja peapreemia, kolm laureaaditiitlit ja kaks žürii eripreemiat. Kolme õpilast tunnustas eripreemiaga ka Kuressaare linnateater. Etlejate riigikonkursil peapreemia saanud Sten Siirakust ilmub Vooremaa noorteküljel peatselt pikem kirjutis.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus