Jõgeval peetakse ülehomme taliharjatralli

Ülehomme peetakse Jõgeval kultuurikeskuses ja selle ümbruses taliharjatralli. Selle lõpus põletatakse ära jõuluajal jõgevalasi rõõmustanud kuused.

Jõgeval, Eesti absoluutse külmarekordi linnas, on talvele ja külmale pühendatud rahvaüritusi korraldatud juba 2008. aastast alates. Kord on seda nimetatud jääpurika-, kord talvefestivaliks, viimastel aastatel aga lumetralliks.

“Seekord käsi lihtsalt ei tõusnud sõna “lumetrall” kirjutama, sest lund meil maas praktiliselt pole. Seepärast saigi sündmusele nimeks pandud “taliharjatrall”, seda enam, et see saab teoks päev enne taliharjapäeva,” selgitas Jõgeva kultuurikeskuse kunstiline juht Marika Järvet.

Päeva juhatavad sisse kultuurikeskuses toimuvad töötoad, kus saab kahe tunni jooksul (kella 11-13) meisterdada kaunistatud kinkekarpe ja helkurpaelast helkureid. Esimest töötuba juhendavad Jõgeva kunstikooli õpetajad, teist Janne Vaabla.

Kella 14-16 saab teha lustisõitu hobukaarikul.

“Kes meie advendiüritustel kaarikusõitu proovinud on, neile on marsruut juba tuttav: see kulgeb kultuurikeskuse ümbruses,” sõnas Marika Järvet. “Kultuurikeskuse juurde seame laste rõõmuks sisse ka miniloomaaia.

Kella neljast pärastlõunal algavad taliharjatralli põhisündmused. Jõgeva noortekeskuse eestvedamisel toimuvad lastele mitmesugused võistlusmängud. Esinevad mustlastantsijad. Tõsi, päris mustlastega tegemist pole, vaid nendeks kehastuvad kohalikud kõhutantsuhuvilised. Taliharjatrallil saavad ära põletatud ka kodudest kokkutoodud jõulukuused. Nende põlemise taustal musitseerib tuntud muusik Silver Sepp.

“Möödunudaastasel lumetrallil sai näha-kuulda Peeter Jõgioja tule- ja trummietendust ning leidsime, et ka tänavu võiks esineda mõni omapärane muusik. Silver Sepp on seda kindlasti ning ta musitseerib ka üsna erilistel pillidel. Õnneks võttis ta meie kutse vastu,” ütles Marika Järvet.

Tema sõnul on lumetralli senini peetud Piiri pargi veerel asuvas kruusaaugus, ent tänavu pole mõtet sinna minna, sest seal on üsna porine. Ka jääpurikate kasvatamise ega sulatamise võistlust seekord ei korraldata.

“Kaalusime ka seda, et sündmus üldse ära jätta, ent see ei tundunud mõttekas: kuidas siis kuused põletatud saaksid?” ütles Marika Järvet.

Tema sõnul on osa inimesi viinudki oma kuused kruusaauku, osa toonud aga kultuurikeskuse parki.

“Tegelikult võibki kuuski ka kruusaauku viia, sest kavatseme seal koostöös lasteaedadega mõnel teisel päeval ühispõletamise korraldada. Kultuurikeskuse pargis polekski kõigi kuuskede korraga põletamine võib-olla piisavalt turvaline, sest seal on vähem ruumi, kui kruusaaugus,” tõdes Marika Järvet.

Laupäevaks lubatakse päris mitut külmakraadi. Taliharjatrallil osalejatele pakutakse kuuma teed. Piletiraha sündmusel aga ei küsita.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus