Jõgeval koolitatakse professionaalseid hooldajaid

Jõgeva haigla ja Tartu tervishoiukõrgkool korraldasid ühisettevõtmisena kursuse professionaalsete hooldajate koolitamiseks. Suurem osa õppetööst toimub Jõgeval, see on suurendanud märkimisväärselt huvi teadmiste ja oskuste omandamise vastu.


Jõgeva haigla ja Tartu tervishoiukõrgkooli koostöös toimub hooldajate koolitamine esimest aastat. Rühmas on kakskümmend inimest.

Õpetajad sõidavad Jõgevale

“Pooled neist töötavad praegu Jõgeva haiglas. Mõned õppijad pole aga varem hooldusega kokku puutunud. Et kursus sai teoks rakendusliku kõrgkooli baasil, on sinna pääsemise eelduseks keskharidus. Õppetöö kestab kaks aastat. Enne lõpetamist on võimalik minna praktikale Saksamaale. Mõned on selleks juba avaldused kirjutanud.

Saadakse kutsetunnistused, mis vajalikud töötamiseks nii hooldekodudes kui ka haigla hooldusosakondades. Kindlasti on neidki, kes kavatsevad edaspidi õppida õeks,” rääkis Jõgeva haigla õendusjuht Laine Ottenson.

“Mitmetele oli teadmiste ja oskuste omandamise motiiviks asjaolu, et suurem osa õppetööst toimub Jõgeva haiglas, kuhu tulevad kohale Tartu tervishoiukõrgkooli õppejõud. Nad võtavad kaasa mõned õppevahendid, näiteks mulaažid. Palju vajalikku on ka meie haigla poolt.

Tartus käiakse õppimas kord kuus. Transpordi sinna kindlustab Jõgeva haigla. Oma sõidukiga sõitjatele kompenseerib kulud tervishoiukõrgkool,” märkis ta.

Eksamiks valmistutakse tõsiselt

Möödunud reedel õppisid hooldajakursusel osalejad mõõtma vererõhku ja veresuhkrut, tegema klistiiri. Abiks oli ratastoolis istuv mannekeen, millel võimalik teha nii nais- kui ka meespatsiendile (hoolealusele) spetsiifilisi toiminguid.

“Tulin kursusele sooviga uusi teadmisi saada ja ennast arendada. Üheks raskemaks katsumuseks on anatoomia- ja füsioloogiaeksam, milleks põhjalikult valmistume,” ütles Silvi Kaasik, kes töötab Jõgeva haiglas.

Samas raviasutuses töötav Taima Lauga läks hooldajate kursusele õendusjuht Laine Ottensoni soovitusel. “Mulle meeldib suhelda vanemate inimestega. Tunnen, et mulle sobib see töö,” lausus Lauga.

“Pool aastat töötasin hooldajana Saatse pansionaadis. Tundsin vajadust ennast täiendada. Jõgeva haiglas teoks saavast kursusest lugesin Tartu tervishoiukõrgkooli kodulehelt,” rääkis Angelika Lõvi, kes pärit Setomaalt, kuid praegu elab Nõos.

Angelika Tamm on varemgi hooldajate koolitusel käinud. “Tundsin, et teadmisi on vaja. Otsustasin tulla kursusele. Koolituselt sain kolmanda, kursuselt aga kutsehariduse ehk neljanda taseme,” selgitas ta.

“Tahan oma töös olla igati pädev inimesi abistama,” ütles kursuslane Lii Juhkam.

Tartu tervishoiukõrgkooli õppejõu Maire Aruotsa hinnangul on hooldajate õpetamine kulgenud igati edukalt. “Viin läbi praktilist õpet erinevates valdkondades, näiteks voodi tegemisel, patsiendi pesemisel, füüsiliste näitajate mõõtmisel, õe abistamisel. Hooldus on meeskonnatöö, millesse kaasatud ka õde ja arst, sageli ka teine hooldaja. Kesksel kohal on mõistagi patsient,” lasus Aruots, kes on erialalt vaimse tervise õde ning tegeleb hooldajakoolitusega seitsmendat aastat.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus