Jõgeval algab juubeli-“Tähetund”

Homme algavad Jõgeval Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”. Sündmusele annab seekord tavalisest pidulikuma ilme asjaolu, et luulepäevi peetakse juba kahekümne viiendat korda.

Luulepäevad, millel seekord interpreteeritakse taas Betti Alveri loomingut (päevade motoks on “Inimlugude ainus autor on üleni ergav elu…”) avatakse homme keskpäeval kultuurikeskuses. Avamisele järgneb väike sünnipäevaüllatus. Ka luulepäevade kavabuklett on juubelit silmas pidades mahukam tehtud: sealt võib leida eri aastatel “Tähetunni” peapreemia saanud truppide nimekirja, Akadeemias kaasa löönute loetelu ja muid ajalookilde.

Luuleetenduste plokid algavad reedel kell 13.15, 17 ja 18 ning laupäeval kell 10.15 ja 11.30. Homme vaadatakse ära kümme, ülehomme kuus lavastust. Loomulikult minnakse ka Betti Alveri parki traditsioonilist mälestushetke pidama. Sinna oodatakse nii luulepäevalisi kui ka linnarahvast homme kell 16.15.

Lavastusi hindavad näitleja, lavastaja ja pedagoog Garmen Tabor, Eesti Harrastusteatrite Liidu juht Kristiina Oomer, armastatud kirjanik Leelo Tungal, näitleja Maarius Pärn, Tallinna ülikooli õppejõud Rain Mikser, raadioajakirjanik ja koolitaja Märt Treier, teatrikriitik Margus Mikomägi ning teatri- ja poliitikamees Jaak Allik. Mõlema päeva etenduste järel annavad nad truppide juhendajatele tagasisidet.

Nagu seda varemgi korduvalt ette tulnud, astub Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja “Tähetunnil” üles enam kui ühe lavastusega. Seekord saab publik näha “meestetükki” ja “naistetükki”. Sellisel jaotusel olid oma põhjused.

“Unistasin pikka aega sellest, et saaksin teha ühe laulu ja elava muusikaga tüki. Samuti unistasin juba aastaid Betti Alveri ballaadi “Kapten Oleander” lavale toomisest. Nüüd sain need unistused korraga täita: mul on gümnaasiumiastmes kaheksa viisi pidavat noormeest, kellega oli hea võimalus “Kapten Oleander” lavale tuua,” ütles Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur.

Lavastuses kõlavad rahvalaulud ning Betti Alveri tekste ja rahvalaulude viise sobitades loodud laulud. Muusikajuhina oli Liannele lavastuse loomisel abiks Liblikapüüdja vilistlane, Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias pärimusmuusikat õppiv Tanel Sakrits.

“Mulle väga meeldib see lugu ning proovides tekkis meil poistega suurepärane sünergia. Tulemus, st lavastus, on aga Liblikapüüdja tavalisest stiilist üsna erinev,” kinnitas Lianne Saage-Vahur.

“Tähetunni” päevakavast võib leida ka teise “Kapten Oleandri” põhjal tehtud lavastuse: selle esitab Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi Trupp 11 Oliver Issaku juhendamisel.

“Me oleme Oliveriga varemgi samal aastal sama materjali valinud, aga ma ei usu, et tal mingit meie siseringi infot on, pigem me lihtsalt mõtleme ühtmoodi,” arvas Lianne Saage-Vahur.

Kui Liblikapüüdja “Kapten Oleandrit” saab näha homme viimase etendusena (lavale lähevad nad eeldatavalt kella poole seitsme ja seitsme vahel), siis teise konkursipäeva lõpetab Liblikapüüdja “naistetükk”, mis põhineb Betti Alveri pikemal luuletusel “Naaber”.

“Kuna “Kapten Oleander” on puhtalt meestetükk, siis tuli neljale gümnaasiumiastme trupis olevale neiule eraldi lavastus teha ja “Naaber” sobis selleks väga hästi. Seal on juttu tülikatest naabritest, aga meie tõlgenduses on kisklevateks naabriteks ühe inimese, ühe isiksuse mitu eri tahku. Neli neidu, kes tükis kaasa teevad, on suhteliselt sarnased ja antud juhul toetab see sarnasus meie lavastuskontseptsiooni,” sõnas Lianne Saage-Vahur.

“Tähetunnil” on seekord osalevaid lavastusi suhteliselt vähe: kuusteist. Kõige rohkem on neid olnud 38, paljude aastate keskmine oli 27-28. Märgatav vähenemine algas viis aastat tagasi. Lianne Saage-Vahuri arvates on see otseselt seotud haridusreformiga. Gümnaasiume on üle Eesti vähemaks jäänud ja riigigümnaasiumides pole teatritegemine üldjuhul ka prioriteet. Põhikooliastme luulepäevad “Tuulelapsed” on seevastu sellise hoo sisse saanud, et tekib juba hirm, kas tuleva aasta jaanuaris suudetakse kõik soovijad vastu võtta.

“Püsib siiski lootus, et need, kes põhikoolis luuleteatrist maigu suhu saavad, tahavad gümnaasiumiastmes jätkata ja leiavad selleks ka võimaluse,” sõnas Lianne Saage-Vahur.

“Tähetunnil” osalejate jaoks on tänavu uudisasi see, et tavapärase majutuspaiga, Jõgeva põhikooli Rohu tänava õppehoone, ööbitakse sama kooli Piiri tänava õppehoones: Rohu tänava maja on rekonstrueerimiseks ehitaja kätte antud. Luulepäevadele tõmmatakse joon alla laupäeval kell 15.30.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus