Jõgeva volikogus vaieldi esimehe lähetuskulude üle

Neljapäevasel vallavolikogu istungil arutati päevakorrapunktina Jõgeva vallavolikogu esimehe Raivo Meituse lähetust Brüsselisse.


Europarlamendi saadik ja ALDE fraktsiooni liige Kaja Kallas kutsus ühe külalisrühma liikmena kaasa ka Raivo Meituse, kes viibib Brüsselis 21.-23. maini. Koostatud on programm, kus tehakse külaskäik näiteks Euroopa Liidu komisjoni ja Euroopa Liidu parlamenti. Kõne all on ka kampaania „Teeme ära!“. Lähetuse teema tekitas volikogu istungil elava arutelu, mille murekohaks oli, kas tegemist on Reformierakonna üritusega ja kes selle eest maksab.

Küsimusele, kes peale Meituse veel Brüsselisse sõidab, ei osanud volikogu istungil vastata ei Mai Treial ega reedel Meitus ise. „Mul ei ole nimekirja, meile saadetakse kutse eraldi, oleks kummaline küsida, kes veel tuleb,“ sõnas Meitus Vooremaale.

Pisike 50 eurot

Mihkel Kübar uuris, milliseid Jõgeva valla eesmärke läheb Meitus Brüsselisse esindama ja kuidas on lähetus seotud Jõgeva valla elanike ning perspektiivide esindamisega. „Ette valmistatud materjale praegu ei ole, aga kui te sõnavõttudes annate soovitused kaasa, siis kindlasti on Jõgeva valla eest võimalik kosta, sest programm on tõesti põhjalik,“ vastas Mai Treial esitatud küsimusele. Ka Meitus kinnitas, et programm on paigas ja tihe.

Volikogu liikmed ei jäänud vastustega rahule, sest eelnõus seisis punkt, et lähetuse puhul makstakse päevaraha 50 eurot, mis tasutakse vastavalt kuludokumentidele. „Jõgeva vald kannab need kulud, aga ma vaatasin eelarvet ja õige mitmetes osades olime miinustes, kas meil ikka raha jätkub, et teda sinna saata?“ päris Raivo Põldaru. Mai Treial sõnas Põldarule vastuseks, et Jõgeva vald Meituse lähetuskulusid ei kanna. „See on pisike raha, aga peale selle tuleb sinna lennata ja see on palju suurem kulu, aga kui me paneme selle päevarahadesse ümber, siis see on võib-olla paari istungi raha. Ma arvan, et Jõgeva vallale tuleb sellest kogemusi,“ sõnas Treial Põldaru esitatud küsimusele vastates. 150 eurot on mõeldud kolme päeva peale, kuid Meitus seda enda sõnul ära ei kasuta. „Teised kulud kaetakse, ainus kulutus, mis tekib, on parkimine lennujaamas. Kui loete eelnõu, siis näete, et kulud kaetakse  kuludokumentide alusel, aga kui dokumente ei ole, siis järelikult ei ole ka kulusid,“ selgitas Meitus.

Vabariigi valitsuse määrus

„Ma saan aru, et keegi ei ole seda kutset otseselt näinud, keegi pole näinud, kes maksab lennupileti ja muud asjad, ja kui ma nüüd vaatan, keda on kutsutud, siis ma ütleks, et tegemist on Reformierakonna üritusega ja see ei puuduta absoluutselt Jõgeva valda. Kas me peaksime siis Reformierakonna üritust eelarve rahadega tasuma? Kui volikogu esimees soovib sinna minna, siis on tal õigus võtta puhkepäevad ja oma erakondlikku käitumist sellega näidata. Kas on eetiline küsida vallast lähetusraha sellise reisi tarbeks, mis on ikkagi ainult tema erakondliku kuuluvuse näitamiseks?“ küsis Terje Rudissaar. Mai Treial sellele vastata ei osanud.

„Milleks vabariigi valitsus on siis teinud määruse, et saab küsida päevaraha? Kas me teeme nalja? See on toetudes määrustele tehtud nii. Keegi ei ole seda raha ju veel võtnud, päevaraha on mõeldud selleks, et kui tekivad kulutused,“ sõnas Meitus, leides, et teema võiks arutusele võtta siis, kui Brüsselis on käidud ja kuludokumendid on ka päriselt olemas.

Mihkel Kübar sõnas, et sellised eelarved on toredad. „Rõõm, et inimesed käivad, ja rõõm, et inimesed näevad. Selle vastu pole mul midagi, küll aga olen sellele vastu, et väga paljud on käinud europarlamendi liikmetel külas. Kulud on niikuinii kaetud. Me oleme määranud volikogu esimehele hüvitise, minu meelest on see piisav, tundub veidi naljakas veel lähetusraha eraldada. Ma kutsun üles soovima head reisi, aga mitte seda eelnõu toetama, sest volikogu esimees pole ametnik, kes töötab üheksast viieni, ta on vaba ja vastutustundlik inimene, kes võib minna siis, kui ta tahab, ja tulla, kui ta tahab. 150 eurot on 150 eurot, kindlasti on otstarbekamaid kohti, kuhu seda kulutada,“ rääkis ta.

Reformierakonda kuuluv Margus Kask sõnas, et tegemist on hea päevakorrapunktiga, mille üle saab palju seletada. „150 euro ulatuses on hea aadrit lasta ja näidata, kui halb see kõik on ja kuidas vaesed inimesed jäävad veel vaesemaks. Ma kutsun kolleege üles mitte nii madalale laskuma. Kui me määrused näevad ette, et tuleb maksta lähetustasu ja hüvitist, siis me peame vastavalt sellele käituma, kas see meile meeldib või mitte, seadus on täitmiseks. Ei tasu tühjast kära teha, head toetamist,“ sõnas Kask.

Otsus võeti vastu 13 poolthäälega. Vastu oli viis ning erapooletuid kolm. Üks volikogu liige jättis hääletamata.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus