Jõgeva vallas koalitsioonilepe sõlmitud

Kuremaa lossis allkirjastati möödunud reedel koalitsioonilepe, mille kohaselt Jõgeva vallavolikogus moodustavad kolmikliidu Keskerakonna, Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esindajad. Esimestel on volikogus kaheksa, teistel kuus ja kolmandatel kaks kohta. Seega on neil 27 liikmelises vallavolikogus turvaline ülekaal.


Koalitsioonileppele kirjutasid kõigepealt alla kolme erakonna valimisnimekirjade esinumbrid Aare Olgo (Keskerakond), Raivo Meitus (Reformierakond) ja Mati Kepp (Sotsiaaldemokraatlik Erakond), seejärel aga ka teised kõnealustest nimekirjadest volikogusse pääsenud.

“Üks olulisemaid ülesandeid, mis meil ees seisab, on see, et saaksime uue suure valla eri osad võimalikult kiiresti ühe mütsi alla,” ütles Aare Olgo. “Väiksematest liitujatest, Palamuse ja Torma vallast, on uue omavalitsuse volikogusse suhteliselt vähe esindajaid saanud, aga usun, et suudame nende piirkondade asjalikke inimesi volikogu komisjonidesse kaasata ning tänu sellele tagada, et ühegi paiga huvid ei jää tähelepanuta.”

Raivo Meitus sõnas, et koalitsioonileping on kompromiss kõigi osapoolte esitatud ettepanekute vahel. Utoopilisi lubadusi tema meelest dokumenti sisse ei jäänud.

“Usun, et koalitsioon hakkab hästi toimima, sest kõigist kolmest nimekirjast pääses volikogusse tugeva omavalitsuskogemusega väärikaid ja sõnapidajaid inimesi,” ütles Meitus.

Mati Kepp lisas, et loodetavasti saab uue valla juhtimismeeskond ruttu paika, sest lähiajal tuleb päris suur hulk valla juhtimiseks vajalikke dokumente vastu võtta.

Sulgema ei hakata

Küsimusele, mida moodustatud koalitsiooni juhtimisel ära teha loodetakse, vastas Aare Olgo, et suurematest investeeringuobjektidest võib mainida Jõgeva põhikooli Rohu tänava hoone rekonstrueerimist ja laiendamist, samuti Palamuse lasteaia ehitust Need objektid on ühinemislepingus kirjas ja selles lepingus sätestatut saab muuta ainult volikogu kahe kolmandiku häälteenamusega. Kindlasti nõuavad lahendamist mitmed sotsiaalprobleemid, sest elanike keskmine vanus üha kasvab.

“Uue suurvalla inimeste rahustuseks võin öelda, et lähema kahe-kolme aasta jooksul ei kavatse me midagi sulgeda, aga näiteks haridusvõrku üle vaatama hakkame küll,” ütles Olgo.

Möödunud nädala alguses n-ö rippus õhus ka võimalus, et keskerakondlased ja sotsiaaldemokraadid moodustavad Jõgeva vallas koalitsiooni mitte reformierakondlastega, vaid volikogus vastavalt neli ja kaks kohta saanud IRL-i ja EKRE-ga. Küsimusele, miks suunda muudeti, vastas Aare Olgo, et pärast esimesi läbirääkimisi jäi mulje, et IRL-i saadikute näol polnud tegemist seesmiselt päris ühtse seltskonnaga.

“Ja Reformierakond tegi vallas ikkagi meie järel teise tulemuse: me ei saanud neist mööda vaadata,” ütles Olgo. “Ka meie erakonna peakorterist tuli meile mitte küll käsu, vaid palve vormis suunis, et püüaksime kõigis maakonna valdades moodustada koalitsiooni samade liikmetega. Pole võimatu, et see nii ka läheb.”

Konstruktiivne opositsioon

IRL-i nimekirja esinumber, Riigikogu liige Aivar Kokk ütles, et ta ei kritiseeri keskerakondlaste, reformierakondlaste ja sotsiaaldemokraatide otsust, sest koalitsiooni moodustamine ongi ju läbirääkimiste teema.

“Koalitsioonilepingut ma kahjuks lugenud pole ega tea, mida see sisaldab,” ütles Aivar Kokk, “aga kavatseme koalitsiooni tegemisi tähelepanelikult jälgida ning olla kriitilised siis, kui meie meelest midagi valesti tehakse, ja toetavad, kui tehakse seda, mis meiegi meelest vallarahvale kasuks tuleb. Lühidalt öeldes: kavatseme olla konstruktiivses opositsioonis.”

Ülehomme koguneb uus Jõgeva vallavolikogu oma esimesel istungile, millel valitakse volikogu esimees. Eelduste kohaselt peaks selleks saama Raivo Meitus. Nädal hiljem saavad paika vallavalitsus ja vallavanem (selle koha saab ilmselt Aare Olgo). Abivallavanemaid saab olema kolm: üks kureerib majandust, üks haridus- ja kultuuritööd ning üks sotsiaaltööd. Vallavalitsuse peamajaks saab senine Jõgeva linnavalitsuse hoone. Osa vallavalitsuse töötajaid hakkab tegema kaugtööd Palamuse ja Torma teenuskeskuses ja ka kodanikud saavad paljusid asju seal ajada.

“Et lühikese aja jooksul tuleb vastu võtta väga palju otsuseid, pole võimatu, et esialgu tuleb vallavolikogul istungit pidada praktiliselt iga nädal, seega ei saa n-ö auliikmeid volikogus olla,” sõnas Mati Kepp.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus