Jõgeva põhikooli rahvusvaheline projekt murrab piiridest välja

Sõnumi edastamine ja kuulamine on toimiva meeskonna oluline osa. Seda ja palju muudki õppisid Care3 projektis osalevad Jõgeva noored ja noortega tegelevad spetsialistid Kebeli talus.


Augusti lõpus kogunesid kümme noort ja kuus noortevaldkonnas tegutsevat inimest Saare valda Kebeli tallu. Toimus Erasmus+ rahastatav Jõgeva põhikooli rahvusvahelise projekti “Children at risk (Non-formal) Education, Experience, Efficiency” ehk Care3 esimene kohalik kohtumine, mis keskendus meeskonnatöö arendamisele ja tugevdamisele.

Jõgeva põhikooli rahvusvaheline projekt kaasab Eesti, Läti, Poola ja Norra noored ja noorsoospetsialistid ning viib nad korraldajariikidesse uusi oskusi õppima. Kahe aasta jooksul korraldavad projektis osalejad kohalikke sündmusi oma kogukonna noortele ning võõrustavad teisi osavõtjaid. Igast piirkonnast kaasatakse kümme 13-17aastast noort. Lisaks noorte igapäevaste oskuste täiendamisele ja arendamisele saavad lastega tegelevad spetsialistid vahetada välismaa kolleegidega oma kogemusi. Care3 projekti partneriteks on Eestis Jõgeva linnavalitsus, Lätis Valmiera Viestursi keskkool, Norras Bergeni politseijaoskond ja Poolas Radomi tehnikakool. Lisaks on igast linnast kaasatud erinevad noortega tegelevad asutused nagu noortekeskused ja politseijaoskonnad.

Kõik tegevuses

Jõgeva linnavalitsuse noorsootöö peaspetsialist Kaire Sakjas ja Jõgeva põhikooli sotsiaalpedagoog ning projektijuht Kertu Säinas kiitsid talu peremeest Tõnu ja perenaist Ruthi meeldiva vastuvõtu eest. Tõnu Sepp oli päeva sisustanud põnevate ning kaasahaaravate mängudega. Kertu selgitas, et mängud olid sellised, et kellelgi ei olnud võimalust kõrvale jääda, sest muidu ei pääsenud järgmise ülesandeni. Noored ja noorsootöötajad jagunesid loosiga kahte rühma. Kuid omavahelist konkureerimist, kes nüüd võidab, ei olnud.

Mängulise päeva eesmärgiks oli tekitada projekti põhituumikus ühtsustunnet ja suurendada nende koostööd. Kebeli talus juurutasid noortega koostööd Jõgeva linnavalitsuse noorsootöö peaspetsialist Kaire Sakjas, Jõgeva põhikooli sotsiaalpedagoog Kertu Säinas, noorsoopolitseinik Kersti Raiküla, noortejuht Marju Saviauk, Jõgeva põhikooli õpilasnõustaja Teili Toms ja patrullpolitseink Taivo Rosi. Täiskasvanud osalesid noortega võrdselt mängudes, keegi ei olnud pealtvaatajaja, eraldi juhendajate võistkonda ei tehtud.

Pimesi pallides

Kui silmad ei näe, siis peavad töötama kõrvad. Kuulmise-, kuulamise- ja selgitamisoskused said vatti pallimängus, kus mask silmadel tuli pimesi õiget värvi pallid leida. Kertu kirjeldas, et meeskonnast pooled kandsid maske, nad pidid ruudu seest kaaslaste juhendamisel õiget värvi palle korjama. “Mängus pidi kuulama ja oskama selgitada,” avaldas sotsiaalpedagoog Kertu edu saladuse.

Kertu ja Kaire rääkisid, et mäng läks hästi, kuna nad taipasid ära, et kuulata tuleb ühe meeskonnaliikme häält. “Mina pakkusin erinevaid palle, kuni õigeid tabasin,” muigas Kaire, kui ta oma esialgset taktikat selgitas.

Kertu märkis, et tema jaoks tuli meeldiva üllatusena, et noored oli mängus nii heatahtlikud ja üksteist toetavad. “See ongi üks projekti eesmärkidest,” lisas ta. Kaire tunnistas, et oli meeldiv näha, kuidas kõik osalejad ülesandeid rõõmuga kaasa tegid. Lisaks teravale ja tähelepanelikule kuulamisele oli mõnes ülesandes vaja ka täpset silma. “Mulle meeldis ragulkaga õhupalle lasta,” naeris Kertu. Meeskonnad pidid sihtima ja tabama erinevat värvi veeõhupallide seast just oma meeskonna punsut. Selleski mängus olid peidetud meeskonnatöö algtõed – tuli küll korraga tuld anda, kuid õrnsõbralikult jälgiti, et igaüks saaks võimaluse ning kellelgi liiga ei tehtaks.

“Projektis osalejad saavad selliste mänguliste ülesannetega õppida meeskonnatööd ja jagamist, mis on olulised sotsiaalsed oskused igapäevaelus,” sõnas Kertu ja lisas, et uute kogemuste ja sõprade toel on julgem edasi suurte sihtideni minna. Virgutava preemiana võtsid osalejad Tõnu juhendamisel ette 15-kilomeetrise matka ümber talu. Matkasellid kogusid väärt metsatarkusi – kuidas eksinuna õige tee leida, väljaheidete järgi loomi määrata ning lõpuks loodusemärke jälgides koduteed leida. Kertu rääkis, et teel olles käisid nad ohvrikivi ning küüditatute mälestusmärgi juures. Kõik noored olid innukalt kuulanud lugusid sellest, kuidas ajalugu on mõjutanud kohalikku elu. Kõigele lisaks said osalejad meeskonnavaimu proovile panna näiteks kanuutamises, hularõngaga liikumises, tennisepalle torudes transportimises, viktoriinis ning vahukommidest ja spagettidest torni ehitamises.

Kaasatud terve kool

Ühtaegu projektiga tegi Kertu Jõgeva põhikoolis algust ka Care3 huviringiga. “Alustasime esimese asjana projektile logo välja mõtlemist. Sügisel hakkame harjutama suhtlustasandi inglise keelt, et noored saaksid väliskohtumisel teistega suhelda, samuti hakkame erinevate tegevustega erinevaid sotsiaalseid oskusi lihvima,” selgitas ta.

Lisaks on noored Poola kohtumise jaoks ette valmistanud põhikooli tutvustava video. Care3 huviring toimub kord nädalas, sinna on oodatud kõik noored – ka need, kes projektis muidu ei osale. Sotsiaalpedagoog Kertul on kaval plaan huviringilised suvises pädevuslaagris oma eakaaslasi õpetama panna. Nii viivad ringi noored õpitud teadmised edasi ja kogu kool saab sellest kasu.

Kohtumiseni Poolas

Poolakad võõrustavad pea 60 projektis osalejat 24.–30. septembril, mil nelja riigi partnerid Poolas Radomi linnas kokku saavad. Kevadel rääkis Radomi tehnikakooli psühholoog Monika Mazuri, et neil on plaanis külalisi üllatada linnamänguga. See on hea viis linnaga lähemalt tutvuda ning seigeldes omavahel sõbraks saada. See arendab noortes suhtlemisoskust, kui nad peavad kohalikelt teed küsima, lisaks saab kuhjaga enesekindlust.

Norras toimub noorte ja spetsialistide väliskohtumine järgmise aasta suvel. Bergeni politseijaoskonna kriminaalennetaja Øystein Samsonsen lubas palju põnevaid kogemusi ning matkamist Norra metsikus looduses.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus