Jaama pood paneb uksed kinni

Tulevast nädalast lõpetab tegevuse Jõgeva vanas vaksalihoones asuv Jõgeva Majandusühistu kauplus, mis avati seal 16 aastat tagasi. Jõgeva Majandusühistu juhatuse esimehe Toomas Vahuri sõnul ei tasu poe pidamine seal majanduslikult ära.


Vahur nentis, et kaupluse külastajaid on aja jooksul pidevalt vähemaks jäänud ning järelikult on ka käive vähenenud. Üle poole selle poe müügimahust moodustas alkohol ja tubakas.

„Seal ei saa ka pakkuda niisugust kaubasortimenti nagu linna suuremates kauplustes. Ja kui valik on väike, siis on ka ostjaid vähem,” tõdes Toomas Vahur ja lisas, sealpool raudteed ei olegi kauplusele sobivat kohta.

Otsuse taga klientide arvu vähenemine

„Enamasti asuvad seal eramud, linna mõttes on seal hajaasustus. Ka raudteed on lihtne ületada, sest ülekäigukohad on nii Selveri kui jaamahoone juures ja rongide taga enam ootama ei pea.” Kõigest sellest lähtuvalt ei näe majandusühistu juht kaupluse rajamisel sellesse linnaossa perspektiivi.

Teisel pool raudteed on küll olemas endine kauplusehoone, aga Toomas Vahur arvab, et ka sinna pole mõtet investeerida. Enamasti külastasid poodi sealsete ettevõtete töötajad, aga Vahur on seisukohal, et nii seal töötavad kui elavad jõgevalased saavad oma ostud edukalt sooritatud ka teisel pool raudteed asuvates kauplustes.

Järgmisel nädalal alustatakse vaksalihoones asuva kaupluse likvideerimisega.

Jaama poes müüjana töötav Annely lausus, et tema on seal tööl alles seitsmendat kuud. Ostjaid käib vähevõitu ja seetõttu mõistab ta täiesti Jõgeva Majandusühistu juhi otsust kauplus sulgeda.

„Kui piisavalt käivet ei ole, pole mõtet kauplust tegevuses hoida. Pärast seda, kui alkoholiaktsiis tõusis, jäi ka selle kauba ostmine oluliselt väiksemaks. Mustvee-poolses linnaosas liigub rohkem rahvast kevadel ja suvel, sügisel ja talvel on üsna vaikne. Enamik kaupluse külastajaid on eakad.”

Annely ise tööta ei jää, teda ootab juba töökoht teisel pool raudteed asuvas Konsumis. Erilist probleemi ta jaama poe sulgemises ei näe, sest teisel pool raudteed asuvad kauplused pole üldse kaugel.

Ümberkaudseid elanikke otsus ei rõõmusta

Üheksa aastat jaamahoone poes müüjana töötanud Aino tõdes, et selle linnaosa elanikud jäävad järjest vanemaks, uusi ja nooremaid sinna eriti juurde tulemas ei ole. Seepärast jäi ostjaidki vähemaks. Aino sõnul on seda kauplust eakatele siiski vaja, aga poe pidamine ei tasu paraku ära, kui kliente napib. Tema hinnangul pidas pood nii kaua vastu tänu aianduskaupadele, ilma peenramaal vajaliku kraamita olnuks käive juba ammu veelgi väiksem. Ka Aino kinnitas, et alkoholiaktsiisi tõus vähendas kaupluse käivet oluliselt. Nüüd sõidab nii mõnigi endine klient alkoholi ja ka muu kauba järele pigem Lätti. Ka Aino ei pea töökoha pärast muretsema, sest uus töökoht ootab teda Pae kaupluses. Tal on vaid teisel pool raudteed elavast rahvast kahju.

Samas linnaosas elav kaupluse külastaja Gerly lausus, et tema käib siin umbes neli korda nädalas ja tema hinnangul oli Jaama kauplus igati normaalne ostukoht. Ta elab Pedja jõe ääres ja kui tal kodus midagi otsa sai, tuli ta kohe siia. See oli tema arvates selline pood, kuhu võis ka kodustes riietes sisse astuda.

Kui vähegi võimalik, teeb ta edaspidi pigem oma söögiplaanid ümber, kui hakkab autoga ringiga teisele poole raudteed sõitma. Gerly eakas naabriprouagi on nüüd mures, et kuidas ta edaspidi käimisraamiga kaugele poodi jõuab. Gerly võtab enda sõnul ringsõidu üle raudteeviadukti ette võimalikult harva ja ilmselt saab temast edaspidi Selveri klient.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus