Intsikurmu festivali kasutatakse söödavaid taldrikuid

Augustis Põlvas toimuva Intsikurmu festivali üks eestvedajaid Mihkel Kübar on kuuendat aastat otsinud vahendit ja võimalust, kuidas vähendada metsapargis peo ajal tekkivaid prügikoguseid. Sel aastal katsetatakse esmakordselt söödavate taldrikutega.

On loomulik, et hoolimata säästlikest ja keskkonnasõbralikest püüdlustest jätab iga festival keskkonnale teatava jälje. Kübara sõnul ei taheta tänavusele Intsikurmu festivalile  ökopeo  tiitlit taotleda, vaid soovitakse jätta oma tegevusega loodusesse võimalikult väike jälg. Tasapisi on juba varem vaeva nähtud, et vähendada ühekordsete nõude kasutamist.

Ühest küljest kõlab loodussäästliku materjali kasutamine üllalt ja kaunilt, teisalt on probleem sellega, et kogu materjal läheks pärast festivali sinna, kus see loodust vähem reostab. Teisisõnu on igale peoplatsile vaja ka kompostihunnikut. Kübara arvates on sama probleem ilmselt kõigil festivalikorraldajatel, sest suured prügiettevõtted ei ole täna veel sellest huvitatud, et nemad oma prügi suuremahuliselt sorteeriksid.

Põhiline mure ja eesmärk ongi leida partner, kes aitaks välja töötada võimaluse prügi komposteerimiseks festivalialal. „Võib-olla pole söödavad taldrikud kõige parem lahendus, ehk leiame järgmisel aastal midagi paremat,“ märkis Kübar.  

Mitmekülgne säästmine

Söödavad taldrikud on valmistatud nisukliidest, mida siin-seal siiski kuigi loodussäästlikuks ei peeta. Asi on nimelt selles, et ka nisu kasvatamine kahjustab keskkonda. Kõnealused taldrikud on aga valmistatud pressitud nisujääkidest ehk peamiselt sellest, mis nisujahu tootmisel üle jääb. Toormaterjal on pärit mahetootjatelt.  

Ilus sõnum massidesse

Festivali peakorraldaja loodab, et Intsikurmu aitab laiemale üldsusele näidata, et selline säästlik tegutsemine on võimalik. Ehk julgetakse nii mõnelgi teisel festivalil midagi sellist katsetada. Olulised koostööpartnerid,  kes ideed arendada aitasid, on Marko Martinson ja Karli Hein Rotten Kimchi OÜst.

„Mõne aasta pärast võiks Eestis festivalidel ja peoaladel niisugune tegutsemine pigem tavapärane olla,“ avaldas Mihkel Kübar lootust.

VERONIKA UIBO

blog comments powered by Disqus