Ilmus “Meritsi” sarja kuues raamat

Detsembris nägi ilmavalgust raamatusarja “Meritsi maailma läinud eestlaste lood” kuues raamat – “Raskete valikute sügis”. Tegemist on sarjaga, mis käsitleb eestlaste 1944. aasta sügisel läheneva Punaarmee eest põgenemise lugusid. Raamatusarja autorid on Jõgeva mees Tiit Lääne ja Pärnus elav ajakirjanik Enn Hallik.


“Kuus aastat tagasi lubasime iseendale ja oma sõpradele, et teeme Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks sügava kummarduse eestlaste murdumatule hingejõule, kirjutades selle kinnituseks kuus raamatutäit lugusid kaasmaalaste sunnitud pagemistest isamaalt ja läbilöögist uuel kodumaal – Austraalias, Kanadas, USA-s, Rootsis või mujal,” ütles üks sarja autoritest ja väljaandja Tiit Lääne.

Nüüd on lubadus teoks tehtud. Esimesena ilmus 2012. aastal raamat “Kõnnin või merre”, siis 2013. aastal “Põlevat Eestit jättes”, 2014. aastal “Läksime vaid korraks”, 2015. aastal “Viimase laevaga vabadusse” ja 2016. aastal “Pakku punakatku eest”.

Kõikide nimetatud raamatute väljaandjaks on olnud Paduvere Talumuuseum. Esimeste osade puhul oli suurtoetajaks Tallinna Sadam, viimaste puhul Gerhard Kõrbi Fond. Kuue aasta jooksul on niiviisi kaante vahele saanud palju värvikaid ja uskumatuna tunduvaid elulugusid, mis kõik kinnitavad meie kaasmaalaste julgust ning ettevõtlikkust elus läbilöömiseks erinevates olukordades.

Nagu kinnitab Tiit Lääne, on sarja koostamise nimel intervjueeritud enam kui paarisadat võõrsil elavat kaasmaalast või nende järeltulijat. “Loomingulised komandeeringud on viinud selle nimel kõikidesse maadesse, kus asuvad suuremad eestlaste kogukonnad. Näiteks kõikide seni ilmunud raamatute kaanefotod õnnestus saada Sydneys asuvast Eesti Arhiivist.”

Viimasena ilmunud raamatust “Raskete valikute sügis” leiab paar lugu ka meie kandist pärit inimestest. Nii saab lugeda Tabiverest pärit Ants Augist ja keelemees Julius Mägiste pojast Juhan Mägistest.

Lääne kinnitusel on lindis ja paberil veel arvukalt lugusid, millest osa väärivad kindlasti avaldamist suuremale ringile. Seepärast on tema arvates võimalik, et kuueosaline sari saab veel jätku. Aga millal, ei tea.

“Neid raamatuid kirjutades oleme ikka ja jälle tõdenud, et Eesti püsib kunagi kodumaa jätnuil südames viimse hingetõmbeni. Kes enam ise koduradu vaatama tulla ei saa, palub Eestile palavad tervitused ja edusoovid edastada, kel aga jalad vähegi kannavad, see tuleb.”

Sarja autorid Lääne ja Hallik on arvamusel, et ajalugu mõista ei ole mitte elitaarne ega nišiteema, vaid esmavajadus. Oma eksklusiivse sarjaga on nad seda veenvalt tõestanud.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus