Geopark toob piirkonda raha ja töökohti

<span style=”FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: “Arial”,”sans-serif”; mso-bidi-font-weight: bold”>

 

Tartu vallavanem Aivar Soop on veendunud, et just geopark tooks Tartu- ja Jõgevamaale edu, looks siia uusi töökohti ja  niiviisi tuleks ka piirkonda raha juurde.

Idee asutada Tartu- ja Jõgevamaad ühendav geopark käis Tartu vallavanem Aivar Soop välja tänavu jaanuari lõpus Palamusel peetud konverentsil. Geopargi võiksid Soobi hinnangul moodustada kõik Tartu- ja Jõgevamaa omavalitsused, välja arvatud Tartu linn. Linnaga tuleks aga  tema sõnul samuti koostööd teha.

Nn suur Vooremaa hõlmab nii Jõgeva- kui ka Tartumaa, alal elab 184 000 inimest ja territoorium on 5500 km2 suurune. Geopargina on taoline piirkond arvestatava suurusega ka Euroopas.

Geopark on Soobi sõnul eelkõige majandusruum, aga samuti on väga suur roll loodushoiul ja loodushariduse pakkumisel. Piirkonda jäävad Alam-Pedja ja Endla looduskaitseala, samuti Emajõe Suursoo. Need on märgalad ning Euroopas on taolisi alasid vähe alles jäänud. Geopargi mõistes võiks just märgalasid eksponeerida ning nende üle ka uhked olla.

Suure osa geopargist hõlmab ka kultuuripärand. Kõige kesksem on inimene. Väga tähtis on isemajandav energia- ja majandusruum.

“Meie piirkond pole praegu just kõige rikkam, Tallinnaga võrreldes on arenguruumi piisavalt. Kuid rikkust, mida praegu teenime, võiksime hoida oma ruumis ja võimalikult vähe seda siit välja viia. Koostöös Tartu teaduspargiga võiks teha isemajandava energiaruumi, kasutamaks maksimaalselt ära oma ressursse.

Väga oluline roll on geopargis ka loodusturismil ning miks mitte meditsiini- ja sporditurismil. Eesmärgiks on inimestele tööd pakkuda ja jätta raha sellesse piirkonda.

Üheskoos saaks Euroopa tõukefondidest tuua piirkonda võimalikult palju lisaraha. Ükski omavalitsus  seda üksi nii palju ei suudaks. Koos aga jõutaks tunduvalt kaugemale.”

Kui me ise midagi ei tee, ei juhtu ka midagi,” tõdes Soop.

Mõne aasta pärast peaks Tartu külje all Raadil valmima ka Eesti Rahva Muuseumi uus hoone, kuhu peaks tulema umbes 200 000 külastajat aastas. Need inimesed võiksid jääda nautima seda piirkonda, rikastada siinset kanti raha, teadmiste ja oskustega.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus