Felix valmistub kõrvitsahooajaks

Niipea kui Eestis kasvatatud kurgid purkidesse saavad, algab Felixis kõrvitsahooaeg. Seda aedvilja on plaanis ümber töödelda sama palju kui mullu ehk tuhande tonni piires.


Rekordkogust kõrvitsat tänavusel aastal paraku loota ei ole, sest juulis olid ilmad mäletatavasti vihmased, pilvised ja jahedad.

Osa töödeldud kõrvitsast eksporditakse Soome ja Rootsi. Eelmisel aastal Felixist Eesti kauplustesse jõudnud kõrvitsakonservid olid juba jaanipäevaks otsas. Felixi turundusjuhi Marek Viiloli sõnul kinnitab see fakt, et Eesti inimestele kõrvits meeldib ja seda süüakse varasemast rohkem. Kui varem tarbiti kõrvitsat põhiliselt sügisel ja talvel, jõulude paiku, siis üha enam on hakatud seda sööma aastaringselt ning nõudlus on kasvamas.

Üha nõutum toode

Veel seitse-kaheksa aastat tagasi võtsid kauplused kõrvitsat müüki vaid oktoobrist jaauarini. Nüüd on see kauplustes pidevalt saadaval. Eesti toidutootjate seas müüb Felix kodumaisele turule suurima koguse kõrvitsasalatit, mis numbrites väljendatuna on 100-150 tonni ehk umbes kümne protsenti töödeldavast kogusest.

Kõrvitsa müügiprognoosid tehakse juba poolteist aastat ette. Koguste prognoosimise on aga keeruline, sest kõrvitsat saab varuda ainult septembrist kuni oktoobri keskpaigani.

Kodustes tingimustes võib kõrvitsat pikemat aega säilitada, hoides seda toas, keldris või mujal sobiva temperatuuriga ruumis, ning valmistada sellest salatit isegi kuni kevadeni. Suurtootmises  pole aga võimalik kõrvitsaid nii kaua säilitada. Kui vajaliku kõrvitsakoguse prognoosimine õnnestub, tähendab see enamasti ka müügiedu, kui läheb vastupidi, jääb prognoosijatel üle süüdistada vaid iseennast.

Investeeritakse tööohutusse

Kõrvits peaks purkidesse saama oktoobri teisel poolel. Selleks, et põldudel valminud kõrvitsad ja kurgid enne tootmisse jõudmist paremini säiliksid, on Felixis viimasel ajal investeeritud toodangu hoiutingimuste parandamisse.  Näiteks on valminud katusealune hoiustamisala.

Kui kõrvits oktoobris töödeldud saab, keskendutakse kapsale, mis on Eestis traditsiooniline toit sügisel ja talvisel. Hapukapsas on ju teatavasti väga olulisel kohal meie jõululaualgi. Kapsategu algab tegelikult juba paralleelselt kõrvitsatöötlemisega. Oktoobris peab piisavalt kapsast, kurki ja kõrvitsat laos olema. Jõulude ja aastavahetuse ajal müüakse Felixi kapsahoidistest ära umbes kaks kolmandikku.

Marek Viilol ütles, et tegelikult ei tule n-ö vaikset perioodi ka aasta alguses, tootmismahud püsivad siis lihtsalt stabiilsetena.

Kui veel eelmisel aastal oli Põltsamaa Felixil plaanis  ehitada kontori- ja tootmishoonet ühendav galerii ning seoses kontori ümberkolimisega endise veinimaja territooriumile uue sissepääsu rajamine, siis praegu on need mõtted päevakorrast maha võetud. Küll on ettevõtte territooriumil liiklemist ohutumaks muudetud, samuti on investeeritud töökeskkonna ohutusse. Kalevi ja Põltsamaa Felixi tööohutusprobleemidega tegelemiseks on loodud tööohutusega tegeleva spetsialisti ametikoht.

Praegu keskendutakse Põltsamaa Felixis põhitegevusele ehk  tootmisele ja turustamisele.

Kurgid peagi purgis

Tänavune kurgihooaeg on Põltsamaa Felixis olnud traditsiooniliselt töine ja tegus. Mitmed kurgihoidised on valmis, kuid kurgitegu jätkub veel enam kui kaheks nädalaks.

Sel sügisel töödeldakse Felixis üle 2000 tonni kurki. Osa sellest läheb ekspordiks: Soome, Rootsi, Lätti, Leetu. Soome osa eksportkoguses on 500 000 – 600 000 purgiga suurim. Ekspordiks saadetavate kurgihoidiste seas on üle 30 eri sorti toote. Eksporttoodanguks varutakse kurgid mitmetest riikidest Kesk-Euroopast. Praeguseks on tootmisse jõudnud kodumaised kurgid. Eesti kasvatajatelt varutakse kokku 1200 tonni kurki. Kui vihmased, pilvised ja jahedad juuliilmad tekitasid kartuse, et tänavune kurgikogus jääb varasemate aastatega võrreldes tagasihoidlikumaks, siis augustikuu soojus ja päike hajutasid muremõtted ning kurgikasvatajad suudavad planeeritud koguse Felixile tarnida, kuigi pea kolmenädalase hilinemisega. Kui tavaliselt on kodumaine  kurk 5.-6. juuli paiku tootmisliinidele jõudnud, siis tänavu jäi kõrgaeg  augustikuu algusse. Kurgikasvatajad asuvad enamasti lähedal,  naabermaakondades, veidi kaugemad neist on Pärnumaal ja  Ida-Virumaal.

Felixi turundusdirektori Marek Viiloli sõnul loodetakse kurkide hoidistamine lõpetada septembri kolmandaks nädalaks. Sellise kurgikoguse ümbertöötlemiseks on tarvis läinud umbes paarisaja hooajatöötaja abi. Kõrghetkel leiab  Felixis hooajatöölistena rakendust 150-160 inimest. Problemaatilisemaks muutub olukord tööjõu osas pärast kooliaasta algust, mil mitmed hooajatöölised koolidesse naasevad. Töötajate leidmiseks peab personaliosakond siis kõvasti pingutama. Tööle käib rahvast nii Paidest, Jõgevalt, Kolga-Jaanist kui mujalt. Tullakse ka üsna kaugelt, näiteks Ida-Virumaalt, ja neile töötajatele garanteeritakse kohapeal ööbimisvõimalus.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus