Ettevõtlik inimene tuleb ka maal edukalt toime

Õnneks leidub väikestes kohtades ettevõtlikke inimesi, kes endaga hästi hakkama saavad ning kes oma põhitegevuse kõrval ka kauni ja hubase kodu on suutnud luua. Üks niisugustest tublidest inimestest on Lohusuu vallas Separa külas tegutsev puidutööde meister Madis Aun.


Mehe sõnul tekkis tema kodus asuv mööbliettevõte Fatamorgana Grupp sellest, et mingil hetkel oli tal piisavalt vaba aega käes, millega ei osanud midagi mõistlikku peale hakata. “Aga mõistlikult elada ju tahaks. Kaua sa telerist ilusa sinise merega kauneid kaugeid maid ikka vaatad. Ühel hetkel tahaks ka ise seda kõike oma silmaga näha ning kogeda. Niisamuti tahaks poes uue auto vaatamise asemel selle päriselt endale osta. Enamik tavapalgaga inimesi seda paraku endale lubada ei saa,” arutles puidumeister.

Tillukese ande korral on kõik oskused õpitavad

Aastanumber oli siis 2005, kui Madis Aun puiduettevõtte asutas. “See oli siis, kui hea aeg otsa hakkas saama. Tuli midagi ette võtta. Kõik on kättevõtmise asi ja õpitav. Ma ei ole koolitatud tisler, olen ameti poolest hoopis põllumees,” rääkis meistrimees.

Puidutöö tegemiseks peab ka silma olema ning Madis lisab, et küllap tal seda siis on. Alustuseks tegi ta mõned mööbliesemed endale, seejärel mõnele sõbrale ja nii see läks. Esimesed valminud asjad olid mõistagi lihtsamad, aga järgmised järjest keerukamad ning töömahukamad.

“Ega kohe ei tohi vinti põhja keerata, siis võib käegalöömine kergelt kätte jõuda,” rääkis Madis Aun. Konkurentsitihedale mööbliturule pääsemine polnud üldse lihtne. Õnneks aitas hädast välja puitmööblile viitav koduleht, mis tänavuseks jaanipäevaks uuendatud peaks saama.

Püsikliendidki on tal olemas, kes endale järjest uusi mööbliesemeid tellivad, kuid ainult nende najal siiski ära ei ela. Madis Auna sõnul teeb ta aastas kogu sisustuse keskmiselt kahele majale, alustades treppidest ja lõpetades mistahes mööbliesemete või puidust sisustuselementidega. Aasta kohta tuleb 130-140 tellimust. “Üks tellimus tähendab niisugust töömahtu, mille kallal tuleb vähemalt üks päev vaeva näha. Aastas läheb minu töökojast välja 30-40 köögikomplekti. Ilmselt jookseb tellija ja meistri kokkuleppest läbi mõistlikkuse piir. Kuid on ka selliseid tellijaid, kes tõepoolest tahavad mingi väga omanäolise eseme saada ja on valmis selle eest küsitud summa maksma.”

Eelistab masstoodangule omanäolisi tooteid

Niisugust mööblit, mida Madis Aun oma töökojas valmistab, kauplustest ei leia. Ehkki mees märkis, et kui mõnd asja tellitakse väga palju, siis oleks selline toode mõistlik ära standardiseerida.

Enamik mööbli tellijatest elab Tallinnas. Meistrimehe sõnul pole tänapäeval Eesti mastaabis ükski koht liialt kauge. Pigem on kauged kohad talle selles mõttes meele järele, et saab autoroolis olles veidi puhata ja hetkeks puidutööga seotud mõtetest ning probleemidest välja lülituda. Suurema, näiteks köögisisustuse, tellimuse puhul sõidab ta kõigepealt kliendi juurde, võtab seal mõõdud, peale mööbli valmis tegemist sõidab sellega uuesti kohale ning paneb paika. Kui keegi tellib enda antud mõõtudega mööblieseme, siis ei ole tarvis kohale sõita. Masstoodangut meistrile teha ei meeldi, ehkki see võiks isegi päris kasulik olla. Siiski on ka mahukaid tellimusi ette tulnud.

Möödunud aasta alguses valmistas ta ühele Soome restoranile kogu sisustuse, mille hulgas oli 80 söögilauda, neist ühesuguste mõõtudega 60, 10 ning 10. Kaheksa päeva kulus selle tellimuse täitmisele. Kui praegu Madis Aunalt köögisisustus tellida, saab see valmis paari-kolme kuu pärast. “Ma võin kliendile köögikomplekti ka kolme nädala pärast üle anda, aga siis on see poole kallim võrreldes paari-kolme kuu pikkuse järjekorras ootamisega. Kiirtellimuse täitmine lükkab teiste klientide tellimuse täitmise siis kolme nädala võrra edasi ning sedavõrd peab pikemat aega ootava kliendi tellimus natuke odavamaks muutuma,” selgitas Madis Aun tellimustega seotud nüansse. Ta peab väga oluliseks otsesuhtlust kliendiga.

Mõõdab kaks korda, lõikab ühe korra

Kui mõnes suures mööbliettevõttes võtab tellimuse vastu üks inimene ja selle tegelik valmistaja on alles viies inimene, kelleni see info jõuab, siis ei pruugi tulemus olla selline nagu klient tegelikult eeldas.

Toormaterjali mööbli valmistamiseks saab ta liimpuidufirmadest Iisakus ja Kehtnas. Materjal liimitakse kokku vastavalt vajadusele. Kasepuit on enamasti Eesti metsadest pärit, aga saar ja tamm mujalt sisse toodud. Ka väärispuidust on võimalik tooteid valmistada, aga siingi oleneb sellise tellimuse maht ja keerukus kliendi rahakoti paksusest. Eebenipuu tihumeeter maksab 30 000-40 000 eurot. Eebenipuust kolmemeetrine köögi töötasapind võib maksta kuni 10 000 eurot, aga see on ka äärmiselt tugev ja vastupidav.

Seni tehtud mööbliesemetest meenutab Madis ühte Tallinna Lasnamäe korterisse tehtud mõisastiilis suurt kappi koos uhkete karniiside ja kumerate klaasidega. Madis Auna sõnul on iga tellimus tema jaoks ainulaadne. Hetkel, mil temaga juttu sai aetud, oli tal käsil ühe köögikomplekti valmistamine. Iga sellise tellimuse juures tuleb põhjalikult läbi mõelda, kuidas see köögisisustus kliendi juures võimalikult lihtsalt ja lühikese ajaga paika saada, et seda oleks mugav kasutada, et see kaua vastu peaks ja näeks kõigile praktilistele omadustele lisaks hea välja.

Üheks viimaseks suureks tellimuseks osutus talle terve maja sisustuse valmistamine, mida sooviti näha umbes sellisena nagu kaasa toodud piltidel. Sinna tuli teha trepp ning köögi, magamistoa ja elutoa sisustus. Iga toa sisustus pidi olema natuke teiste tubade omast erinev. Mõistagi tunneb niisugune tellija ka huvi, kui kaugel tema tellimuse täitmine on ja kuidas valmis saanud osa sellest välja näeb.

Madis Aun on kogenud, et kõige kindlam on kohapeal küll mitte üheksa, vaid kaks korda mõõtmas käia. Selleks tegevuseks kasutab ta ikka mõõdulinti. Samas ei välista ta, et näiteks viie aasta pärast juba moodsamat tehnoloogiat ei kasuta. Vahel võib mööbli valmistamise käigus ette tulla olukordi, kus tuleb teha ettenägematuid kulutusi, mis esialgsesse kokkuleppese ei mahu. Muudatusi saab ka kliendiga kooskõlastada, aga mingist hetkest alates enam muudatusi teha ei ole võimalik. Kui näiteks köögi töötasapindade hind on vahepeal kallimaks muutunud kui kokku sai lepitud, siis ei saa seda lisaraha kliendi käest juurde nõuda. Keegi maksab siiski need lisakulud hiljem kinni, olgu siis näiteks järgmised köögikomplektide tellijad.

Oleks valmis tubli abilise tööle võtma

Esimesed mööbliesemed valmisid väikeses, 6×6 meetri suuruses töökojas, mis on rajatud endisesse lauta kui loomapidamine n-ö otsa sai. Kui tellimuste maht tasapisi kasvama hakkas, tuli ka töökoda suuremaks ehitada. Esimene saag, millega ta tööd tegema hakkas, maksis 2400 krooni. Teine saag maksis 12 000 krooni, kolmas 10 000 krooni ning neljas, praegu kasutuses olev, 28 000 eurot.

Viimane, teistest palju kallima, elektroonikaga varustatud sae, ostis ta Leader-programmi abiga. Kahel aastal, kuus ja seitse aastat tagasi, kirjutas ta projekti toetuse taotlemiseks. Madis Auna sõnul sai ta ka projektide kirjutamisega ise hakkama, ehkki nõu küsimas siiski käis. Umbes samal ajal sai töökoda juurdeehituse, mis muutis selle varasemast oluliselt suuremaks.

Tellimuste hulga kasvades tunnetab Madis Aun, et talle oleks abilist vaja. “Paraku ei saa inimesed aru, et tisleriks ei saada ühe päeva, ühe nädala ega ka ühe kuuga. Väljaõppinud tisler peab suutma kõik joonisele kirja pandu ette antud kujul õigesti valmis teha. Tänapäeval nimetatakse tisleriks ag ka sellist inimest, kes mõnes suures puidufirmas suurelt tööpingilt detaile vastu võtab. Sellisel inimesel pole tisleri ametiga mingit pistmist.ˮ

Head spetsialisti on väga keeruline leida. “Üldiselt on nii, et kui ma võtan endale inimese tööle, siis esimesel aastal sobib ta siia põhiliselt põrandat pühkima. Ehk aasta pärast on ta juba võimeline midagi tegema. Kui ma võtan endale inimese tööle, siis esimesel aastal pean mina talle palga välja teenima. Sel juhul ei lähe siit kuus välja mitte neli, vaid kolm köögikomplekti. Kui inimene juba midagi selgeks on õppinud, teen ma oma plaanid vastavalt tema oskustele ümber.

Kuid mis saab siis, kui ta mingil hetkel enam siia kohale ei tule? See supp tuleb siis mul endal ära helpida ja poolteist kuud tekkinud probleeme lahendada. Või mis saab siis, kui ma leian tubli tegija, kes siit pooleteise aasta pärast ära läheb ning kaasa saadud oskuste toel enda ettevõtte loob. Normaalse konkurentsi vastu pole mul midagi, sest see on edasiviiv jõud. Kuid milleks endale tahtlikult kaikaid kodaratesse loopida,ˮ mõtiskles Aun.

Seetõttu tundub kasulikum olevat üksi jätkata. Kindlasti on tisleri kutseoskuse omandanud noorte hulgas ka tublisid ja hea käega tegijaid. “Aga need noored leiavad juba paarikümneminutilise arvuti ees istumise käigus lahenduse oma ettevõtte loomiseks ja iseseisva tegevuse alustamiseks. Iga kutseoskuse õpetamise juurde peaks kuuluma ka reaalne praktika, koos nõudega selles ametis teatud aeg töötada. Mitte selline praktika, kus keegi kuhugi praktikapäevikusse lihtsalt allkirja annab, vaid ikka tõsine praktiline väljaõpe,” arutles Madis Aun.

Tahab oma valdkonnas toimuvaga kursis olla

Iga tegevus eeldab tänapäeval pidevat enesetäeindamist ja oma valdkonnas toimuvaga hästi kursis olemist. Juunikuu keskel sõidab Madis Aun Saksamaal Kölnis toimuvale ülemaailmsele mööblifurnituuri messile. Juba nädal hiljem plaanib ta külastada Hannoveris toimuvat ülemaailmset puidutehnoloogia messi. “Ma ei plaani küll kummalgi üle paari päeva kohal olla, kuid kahe messi vahel pole ka mõtet Eestisse tulla. Lähen sinna mootorrattaga ja tahan vahepeal ringi sõita. Mööblifurnituuri mess on nii suur, et selle läbi käimisele kulub terve päev, kui kusagil liialt kaua aega ei viida. Kölni messikeskus on üks suuremaid Euroopas.

Mul on plaan ka Eestist väljapoole kliendibaasi laiendada, eelkõige Soome. Aasta teises pooles saab üles ka korralik soomekeelne koduleht. Niiviisi tasapisi tegevust ja kliendibaasi laiendades ning ennast oma valdkonnas toimuvaga kursis hoides tulen normaalselt toime ja saan endale elus üht-teist lubada,” kinnitas Lohusuus, Separa külas, tegutsev puidumeister Madis Aun.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus