Eesti 100

Põltsamaa linn läbi sajandi

Eesti Vabariigi auväärse sajanda sünnipäeva eel otsustas Vooremaa teha pildilise tagasivaate sellele, mis Jõgevamaa eri piirkondades viimase saja aasta jooksul (1918-2018) toimunud on. Päris saja-aastasi pilte on muidugi keeruline leida, ent eelmise sajandi kahe- ja kolmekümnendatest pärit fotosid võib näha ka tänasel, Põltsamaa linnale pühendatud pildiküljel.

Põltsamaa on erakordselt rikka ajaloo ja kultuuritaustaga paik: seal on asunud sajandeid tagasi Liivimaa kuninga residents, sealt sai alguse eestikeelne ajakirjandus, seal õmmeldi Eesti Üliõpilaste Seltsi tarvis valmis esimene sinimustvalge lipp jne. Need tähtsad sündmused leidsid küll aset rohkem kui sada aastat tagasi, ent teadmine paiga erilisest minevikust on põltsamaalasi alati saatnud.

Linnaõigused sai Põltsamaa varem kui teised Jõgevamaa linnad. Põltsamaa on linn olnud 1926. aastast, Jõgeva ja Mustvee 1938. aastast. Aastatel 1950-1962 oli Põltsamaa rajoonikeskus: siis ehitati sinna kultuurimaja, saun ja staadion.

Põltsamaale on haridus- ja kultuuritraditsioonide kõrval tuntust toonud ka toidutööstus. AS-i Põltsamaa Felix eelkäija ETK Põltsamaa Tehased alustas tootmistegevust juba 1920. aasta lõpus ning piimatooteidki on seal kaua valmistatud. Praegu teeb E-Piim seal juustu.

Põltsamaa ajaloo talletamisega on juba kakskümmend aastat tegelnud sealne muuseum. Suur tänu Põltsamaa muuseumi juhatajale Rutt Tänavale abi eest käesoleva lehekülje koostamisel!

blog comments powered by Disqus