Balti keti velotuur jõuab ka Jõgevamaa teedele

Täna antakse Leedu pealinnas Vilniuses start järekordsele Balti keti velotuurile. Ülehomme, laupäeval, saab tuuril osalejaid näha sõitmas Eesti, sealhulgas Jõgevamaa teedel. Üks Eesti etapi vahefinišeid on Kuremaa tuuleveski juures.


Balti keti velotuur kulgeb tänavu läbi nelja riigi: lisaks kolmele Balti riigile pedaalitakse ka Soomes. Tuuri tänane esimene etapp lõpeb Panevežyses, homsel Läti etapil kulgetakse Jelgavast Siguldasse. Ülehomse Eesti etapi start antakse Tartust Eesti Rahva Muuseumi juurest ning Kuremaale jõutakse Lähte, Kukulinna, Kaiavere, Luua, Palamuse ja Toovere orienteerivalt keskpäeval.

Jalgrattaklubi Vooremaa Centrum eestvedaja Raul Soodla, kes lööb kaasa tuuri Eesti etapi korraldusmeeskonnas, ütles, et Kuremaale saabuvaid rattureid on kõige põnevam jälgida lossi eest ja veski juurest. Toovere poolt lähenevad ratturid sooritavad nimelt Kuremaale jõudes parempöörde lossi ette ja suunduvad siis veski juurde. Pealtvaatajatel tuleks aga silmas pidada, et autoga veski juurde minna ei tasuks: autosid sel ajal Laiuse tee äärde parkida ei tohi.

Kuremaalt liiguvad ratturid edasi Laiusele, sealt Jõgeva-Mustvee maanteed pidi Õunale ning siis üle Järva-Jaani ja Kose finišipaika Tallinna. Jõgeva linna sisse ei sõideta, ent viaduktilt Õunale kulgeva tee ääres saab ratturitele kaasa elada küll. Pärast Kuremaad on ratturitel veel kaks vahefinišit: Järva-Jaanis ja Ravila mõisa juures. Kes kogu 222,2 km pikkust marsruuti lähemalt uurida tahab, võtku lahti kodulehekülg https://connect.garmin.com/modern/course/15989414#.WYIfKNH2noc.gmail.

Kommentaator kohal

Vahefinišites on publikul võimalik kuulata Madis Kivilo asjatundlikke ja emotsionaalseid kommentaare.

“Kivilo peaks helitehnikaga varustatud autol saabuma Kuremaale umbes pool tundi enne rattureid ja viima rahva kurssi võistlusrajal toimuvaga,” ütles Raul Soodla. “Pärast liigub ta mõnda aega ratturite kolonni ees, et siis parajal hetkel jälle neist ette spurtida ja Järva-Jaanis rahva ette astuda.”

Raul Soodla sõnul teeb Balti keti velotuuril kaasa kaks eestlaste seltskonda: Eesti rahvuskoondis ja Tartu regionaalvõistkond. Rahvuskoondises pidi kaasa tegema ka Rein Taaramäe, ent kuna tal õnnestus pääseda Hispaania Vuelta suurtuurile, peab Eesti eest kastanid tulest tooma Gert Jõeäär.

“Gert Jõeäär on kindlasti motiveeritud head tulemust tegema,“ kinnitas Raul Soodla. “Ta ei saanud tänavu lepingut Prantsusmaa Cofidise profiklubiga, ent pole püssi põõsasse visanud ja loodab uuel aastal profileeri naasta. Tema jaoks on ülioluline oma sportlase CV-d käesoleva aasta väärt tulemustega täiendada. Võitis ta ju kevadel ka Tour of Estonial etapi ja teenis nii endale kui Eestile väärt reitingupunkte.”

Eesti rahvuskoondise varumehena on üles antud ka Peeter Pung, kelle koduklubiks on meie Vooremaa Centrum. Ühekaupa võib eestlasi leida ka teiste riikide meeskondadest: Mihkel Räim on antud üles Iisraeli profiklubi Israel Cycling Academy varumehena ning tänavuse Kalevipoja rattamaratoni võitja Peeter Pruus võitstleb lätlaste profiklubi Rietumu Delfini ridades.

Soodla sõnul on huvitav märkida, et nimekaid mehi võib tuuri ajal leida mitte ainult maanteelt pedaalimast, vaid ka võistkondade esindusbussidest, mis tuurikaravaniga kaasa veerevad. Eesti rahvuskoondise meeskonnajuht on näiteks Jõgevamaalt pärit endine tipprattur Rene Mandri, Israel Cycling Academy meeskonda juhib Jaan Kirsipuu ja Tartu meeskonda Team Tartu Toomas Kirsipuu.

“Ning ei maksa unustada, et tuuri peakorraldaja, Allar Tõnissaar MTÜ-st Pro Jalgratturite Klubi, on Vooremaa Centrumi kunagine treener,” ütles Raul Soodla.

Pikk ajalugu

Tänavuse Balti keti velotuuri neljas etapp sõidetakse 28. augustil Soomes: marsruut kulgeb Helsingist Porvoosse ja tagasi. Rattahuvilistel on võimalik samal päeval ja samal marsruudil sõita Tour of Helsinki nimelist rahvasõitu. Balti keti velotuuri kolme etappi saab jälgida koos emakeelsete kommentaaridega tuuri kodulehelt http://balticchaintour.com/.

Balti riike hõlmava velotuuri traditsioon on tegelikult päris pikk: Balti velotuur kutsuti ellu 1950. aastate keskpaigas ja seda peeti kuni 1991. aastani. Pärast kahekümneaastast pausi puhuti tuurile 2011. aastal hing taas sisse ning siis hakkas see kandma Balti keti velotuuri nime. Nüüd aitabki populaarne spordiüritus meenutada Balti riikide jaoks olulist ajaloolis-poliitilist sündmust. 2011. aasta tuuri võitjaks tuli, muuseas, Jõgevamaalt pärit Erki Pütsep.

Alates 2012. aastast on Balti keti velotuur UCI teise kategooria velotuur, kus jagatakse reitingupunkte, mille põhjal riigid kvalifitseerumvad nii MM-ile kui ka OM-ile. Tuuri korraldamisel tuleb Balti riikidel koostööd teha ja see on nii õnn kui ka õnnetus: kui üks alt veab, on teised kohe suurtes raskustes.

“Senini on olnud kõige nõrgemaks lüliks Läti: neil on mitmel aastal olnud riigi poolne huvi pea olematu ning Leedu ja Eesti koostöö muutub küsitavaks ja kulukaks, kui Lätist tuleb lihtsalt autodega läbi sõita ning samas kanda ikkagi kõik tiimide ja kohtunikega seotud kulud,” märkis Alar Tõnissaar.

2015. aastal toimuski tuur kolmeetapilisena ainult Eesti pinnal ning 2016. aastal kaheetapilisena ainult Leedu pinnal. Tänavune tuur kulgeb siis taas läbi mitme riigi. Kel huvi on, tulgu rattureile kaasa elama!

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus