Aprill oli soe ja sajune

Aprilli algus oli veel talvine ja põllud lumega kaetud. 2. aprillil sadas lund juurde. Talvine lumikate kadus avamaastikult siin kandis alles 5. aprilliks, mis on 1922. aastast alanud vaatluste keskmisest kaks nädalat hiljem. Kuna lund oli talvel napilt olnud, siis jõudis muld talinisupõldudel külmuda 40-55 cm sügavuseni ja kelts kadus mullast alles jürikuu keskpaigaks. 

Aprill on tuntud oma järskude ilmamuutuste poolest. Nii ka tänavu. Lumiste jürikuu esimeste päevade järel muutus ilm kiiresti väga soojaks. Erakordselt, lausa suviselt soe oli 9. aprill, mis osutus kogu tänavuse aprilli kõige soojemaks päevaks.  Maksimaalne õhutemperatuur tõusis sel päeval Jõgeval 21,4 kraadini ja ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati 12,3 kraadi. Sellist soojust pole Jõgeval tehtud vaatluste järgi jürikuu esimesel poolel varem esinenud. Samal ajal jäid ööd külmaks ja hommikuti olid veeloigud jääga kaetud, märg-vesine muld pinnalt külmunud.

Soojaks muutunud päevadega venisid leppade ja sarapuude urvad kiiresti pikaks ja hakkasid esimese dekaadi lõpus tolmu andma, mis on lähedane aeg viimase 50 aasta keskmisele. Päikesepaistelistes kohtades algas kasel mahlajooks. Võis näha esimesi liblikaid lendamas. Enamik taimi nii järsule soojenemisele kohe ei reageerinud. Taliteravilja orastel ning talirüpsil ja -rapsil algas massiline vegetatsioon pärast 10.-13. aprilli jahedat, tugevate öökülmadega perioodi, marjapõõsaste pungade paisumine jäi kuu teise poolde.

Talikultuurid talvitusid tänavu hästi. Kahjustada said lumest välja ulatunud taimeosad, mistõttu olid põllud esialgu vegetatsiooni alguse eel kuivanud lehetippudest pruunid. Soojade ilmadega muutusid pärast väetamist taimikud peagi ilusaks roheliseks, lehemass taastus. Kuna lund oli talvel mõõdukalt, siis ei tekkinud tänavu väga suuri veeloike ja sellest põhjustatud kahjustusi.

Aprilli teisel poolel oli taevas sageli pilves ja temperatuuride kõikumised mõõdukamad kui kuu esimesel poolel. Viimase dekaadi minimaalseks õhutemperatuuriks registreeriti õhus -2,7 ja maksimaalseks 15,8 kraadi.  Mullad tahenesid harimisküpseks 21.-22. aprilliks, kuid kuu viimasel nädalal takistasid kevadtöid sajud. Aeg-ajalt tuli lisaks vihmale tahkeid sademeid. Mõnel pool maakonnas oli kuulda müristamist. 24. aprillist kuni 29. aprillini kogunes Jõgeval sajusummaks 22 mm, mis on peaaegu kaks korda rohkem aprilli viimase dekaadi tavapärasest sajusummast. Sobivaid hetki sadude vahel kasutades suudeti siiski mulda kobestada ja teha ka esimesi külve. Põllumeestele põhjustasid muret seemendatud põldudele kogunenud haneparved.

Kokkuvõtteks kujunes aprill viimase 96 aasta keskmisest kahe kraadi võrra soojemaks. Efektiivseid (üle 5 °C) õhutemperatuure kogunes kuu jooksul 74 kraadi, mis ületab vaatlusrea keskmist 27 ja normi (1981-2010. a keskmine) 9 kraadi võrra. Aprilli lõpuks algas talirukki kõrresõlme tõus mullapinnale, talinisud võrsusid, üksikutel talirüpsitaimedel moodustusid juba õisikud. Sademeid kogunes aprillikuu jooksul Jõgeval 52 mm, mis moodustab vaatlusrea keskmisest 142 protsenti. Päikest paistis kuu jooksul 169 tundi, mis on keskmisest ligikaudu 90 protsenti.

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus