Alustava ettevõtja laen: raske koorem või tee ärieduni?

SISUTURUNDUS

2017. aastal registreeriti ligi 22 000 uut ettevõtet, samal ajal on silmnähtavalt kasvanud ärilaenude turg. Kuigi ettevõtte registreerimine ise ei ole rahaliselt üle jõu käiv, on ettevõtte asutamine ja nullist ülesehitamine teine tera. Olenevalt valdkonnast võivad ettevõtlusega alustamise kulud küündida tuhandete – või isegi kümnete tuhandete – eurodeni ning on selge, et alustaval ettevõtjal pole tavaliselt sellist summat välja käia.

Seetõttu pööravad paljud uued ettevõtjad pilgu ärilaenude poole. Nõudluse kasvamise tõttu on ärilaenude tingimused muutunud aina paindlikemaks. Kui pangapoolsed ärilaenud esitavad ettevõtjatele üsna karmid nõudmised, siis pangavälised krediidiandjad kehtestavad soovijatele tunduvalt madalamad piirangud – näiteks võib ärilaenu saada isegi MTÜ või FIE ning majandusaasta aruande ja bilansiaruande esitamise asemel võib krediidiandja soovida üksnes pangakonto väljavõtet.

Mis veelgi enam – mitmed ärilaenupakkujad võimaldavad põhiosa tagastamist alles lepinguperioodi lõpus, lubades laenuvõtjal maksta jooksvalt üksnes intressimakseid ning vähendades seega esialgset maksekoormat. Alustava ettevõtja jaoks võib seega olla ärilaenu võtmine ahvatlev võimalus, kuidas oma äritegevusele hoog sisse anda.

Kuigi ärilaenud võivad olla tõesti päästvaks õlekõrreks, mis annab alustamiseks vajaliku rahasumma kiirelt ja hõlpsalt, käib laenuga kaasas ka tumedam külg. Alustav ettevõte on oma esimestel tegevusaastatel haavatav, kuna enamasti pole veel loodud tugevat kliendibaasi, konkurentsieelised on veel välja töötamisel ning paljudel juhtudel on kogu äritegevuse tuum tõestamata, st paberil suurepärasena näinud idee ei pruugi realiseeruda nii nagu loodetud. Kurb tõsiasi on see, et suur hulk pankrotijuhtumeid on seotud just nimelt uute ettevõtetega, kes on pankrotistunud, kuna nende ärimudel ei töötanud.

Suurema ärilaenu võtmisel on nõutud juhatuse liikmete endi käendus või isegi kinnisvaratagatis, millena rakendatakse tihti oma kodu. Kui äri ei saa hoogu sisse ning laenu tasumine hakkab üle jõu käima negatiivsete rahavoogude tõttu, on probleemid kiired tekkima.

Alustava ettevõtjana, kellel pole veel stabiilset sissetulekut ega kliendibaasi, on laenu võtmine äärmiselt ohtlik. Lootma ei tohiks jääda võimalikele tulevikus tekkivatele tuludele või pooleliolevatest läbirääkimistest potentsiaalselt tulevatele koostöödele. Kui rahavood pole stabiilsed, võib ärilaen kasuliku abivahendi asemel muutuda kurnavaks koormaks, mis võib lõpuks tekitada rahalisi probleeme juhatuse liikmetele endile.

Tagamaks, et ärilaen aitab tõesti ärieduni viia, tuleks esimese sammuna võrrelda erinevaid ärilaene. Ärilaenude võrdlustabeli abil saad kiirelt ülevaate turul tegutsevatest krediidiandjatest, saad võrrelda tingimusi ning leida variandi, mis toetab äritegevust.

Enne laenuotsuse tegemist, mõtle sellele hoolikalt. Võta arvesse oma ettevõtte tegevusvaldkonda, mõtle tulevikule pikemas perspektiivis ning kaalu seda, kas oled valmis ise vajadusel katma laenumakseid. Turvalise otsuse tegemiseks tasub konsulteerida ärilaenunõustajaga või laenuhalduritega, kes oskaksid soovitada paremaid valikuid. Ära kiirusta laenuotsusega – see ei ole alati parim valik.

blog comments powered by Disqus